CBS: Amsterdam had eind 2022 hoogste vermogen per inwoner
DEN HAAG (ANP) - De gemeente Amsterdam had eind 2022 relatief het hoogste vermogen per inwoner van alle Nederlandse gemeentes. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek dinsdag. Eind 2022 had de hoofdstad 9064 euro per inwoner, gevolgd door Brielle (6468 euro per inwoner) en Rozendaal (5900 euro per inwoner). In 2012 had Brielle nog het hoogste inkomen, gevolgd door Amsterdam.
Onder eigen vermogen verstaat het CBS het verschil tussen de waarde van de bezittingen en de schulden. Eind 2022 was het eigen vermogen van alle Nederlandse gemeenten bij elkaar bijna 39,7 miljard euro, want neerkomt op 2254 euro per inwoner. Per inwoner was de waarde van bezit gemiddeld 5666 euro en de schuld was 3412 euro eind 2022, berekende het CBS.
Het hoge vermogen van de hoofdstad komt vooral door het omvangrijke bezit van de gemeente, zoals grond, waardevolle infrastructuur en bedrijfsgebouwen. Ook de deelname in bedrijven als luchthaven Schiphol, netwerkbedrijf Alliander, de Johan Cruyff ArenA en afvalverwerker AEB leveren de stad vermogen op. Dat betekent niet dat Amsterdam geen schulden heeft. "Integendeel, per inwoner had de hoofdstad eind 2022 veel hogere schulden dan de gemiddelde Nederlandse gemeente", aldus het CBS.
Met 4294 euro per inwoner heeft ook Rotterdam een relatief hoog vermogen. Ook Rotterdam heeft deelneming in Schiphol, netbeheer Stedin en het havenbedrijf. Bovendien heeft Rotterdam relatief weinig schulden. Het vermogen van andere grote steden Utrecht en Den Haag wijkt weinig af van het landelijk gemiddelde.
Van de 344 gemeenten hadden 28 gemeenten een eigen vermogen van meer dan 3000 euro per inwoner. In 54 gemeenten lag het vermogen per inwoner onder de 1000 euro. Helemaal onderaan staat Vlissingen, met 129 euro per inwoner. Deze gemeente heeft sinds 2014 hoge schulden door grote verliezen op een nieuwbouwwijk.
Verder is het opvallend dat de allerkleinste gemeenten, de Waddeneilanden en Rozendaal (Gelderland) een hoog vermogen hebben. Op Terschelling na liggen de vermogens van deze gemeenten allemaal boven het landelijk gemiddelde. Volgens het CBS komt dat door uiteenlopende redenen, bijvoorbeeld doordat de gemeenten woningen of bedrijfsgebouwen bezitten. Maar in Rozendaal is het vermogen juist hoog omdat deze gemeente zo goed als schuldenvrij is.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - De concerten van de Amerikaanse rapper Ye in GelreDome in Arnhem komende zaterdag en maandag mogen doorgaan. Dat is de uitkomst van een kort geding in de rechtbank in Amsterdam dat het Centraal Joods Overleg (CJO) had aangespannen. De voorzieningenrechter ziet op dit moment geen concrete aanwijzingen dat de komst van Ye, ook wel Kanye West, een gevaar is voor de openbare orde.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Meer dan 56.000 vmbo-leerlingen moeten door een technische fout een dag langer wachten op de uitslag van het praktijkdeel van hun examen. Dat is "onwijs vervelend" voor de leerlingen en zorgt voor extra werk voor docenten, zegt bestuurder Kim van Strien van de Algemene Onderwijsbond (AOb).
8 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Rapper Ye, ook bekend als Kanye West, is voor de behandeling van het kort geding over zijn mogelijke inreisverbod al naar Nederland gekomen. Dat bevestigt Anis Boumanjal, de advocaat van de organisator van zijn aankomende concerten in Arnhem. Het kort geding wordt woensdagmiddag behandeld in de rechtbank van Amsterdam.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Oud-Kamervoorzitter Khadija Arib vreest dat de parlementaire enquête corona, waarin zij als getuige is opgeroepen, te veel draait om vooruitkijken en lessen leren voor de toekomst. "Prima, maar ik mis de nadruk op waarheidsvinding, op verantwoording afleggen", zei zij aan het einde van haar openbare verhoor.
10 uur geledenUTRECHT (ANP) - Volgens het College voor de Rechten van de Mens heeft omroepvereniging Ongehoord Nederland (ON!) zich schuldig gemaakt aan discriminatie. Dat oordeelde het onafhankelijke mensenrechteninstituut woensdag naar aanleiding van een vacaturetekst die de omroep in 2024 plaatste.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ondanks de aanvallen van de Verenigde Staten en Israël zit het Iraanse regime nog "stevig" in het zadel. Dat zei minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) woensdag in een Kamerdebat over de situatie in Iran. Er is verder "geen enkele aanwijzing" dat het bewind een gematigdere koers gaat varen.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) hoopt dat een deel van het ambassadepersoneel "binnenkort" terug kan gaan naar de Iraanse hoofdstad Teheran. De Nederlandse ambassademedewerkers werden begin maart tijdelijk verplaatst naar de Azerbeidzjaanse hoofdstad Bakoe.
11 uur geleden