Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

CBS: Amsterdam had eind 2022 hoogste vermogen per inwoner

CBS: Amsterdam had eind 2022 hoogste vermogen per inwoner

DEN HAAG (ANP) - De gemeente Amsterdam had eind 2022 relatief het hoogste vermogen per inwoner van alle Nederlandse gemeentes. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek dinsdag. Eind 2022 had de hoofdstad 9064 euro per inwoner, gevolgd door Brielle (6468 euro per inwoner) en Rozendaal (5900 euro per inwoner). In 2012 had Brielle nog het hoogste inkomen, gevolgd door Amsterdam.

Onder eigen vermogen verstaat het CBS het verschil tussen de waarde van de bezittingen en de schulden. Eind 2022 was het eigen vermogen van alle Nederlandse gemeenten bij elkaar bijna 39,7 miljard euro, want neerkomt op 2254 euro per inwoner. Per inwoner was de waarde van bezit gemiddeld 5666 euro en de schuld was 3412 euro eind 2022, berekende het CBS.

Het hoge vermogen van de hoofdstad komt vooral door het omvangrijke bezit van de gemeente, zoals grond, waardevolle infrastructuur en bedrijfsgebouwen. Ook de deelname in bedrijven als luchthaven Schiphol, netwerkbedrijf Alliander, de Johan Cruyff ArenA en afvalverwerker AEB leveren de stad vermogen op. Dat betekent niet dat Amsterdam geen schulden heeft. "Integendeel, per inwoner had de hoofdstad eind 2022 veel hogere schulden dan de gemiddelde Nederlandse gemeente", aldus het CBS.

Met 4294 euro per inwoner heeft ook Rotterdam een relatief hoog vermogen. Ook Rotterdam heeft deelneming in Schiphol, netbeheer Stedin en het havenbedrijf. Bovendien heeft Rotterdam relatief weinig schulden. Het vermogen van andere grote steden Utrecht en Den Haag wijkt weinig af van het landelijk gemiddelde.

Van de 344 gemeenten hadden 28 gemeenten een eigen vermogen van meer dan 3000 euro per inwoner. In 54 gemeenten lag het vermogen per inwoner onder de 1000 euro. Helemaal onderaan staat Vlissingen, met 129 euro per inwoner. Deze gemeente heeft sinds 2014 hoge schulden door grote verliezen op een nieuwbouwwijk.

Verder is het opvallend dat de allerkleinste gemeenten, de Waddeneilanden en Rozendaal (Gelderland) een hoog vermogen hebben. Op Terschelling na liggen de vermogens van deze gemeenten allemaal boven het landelijk gemiddelde. Volgens het CBS komt dat door uiteenlopende redenen, bijvoorbeeld doordat de gemeenten woningen of bedrijfsgebouwen bezitten. Maar in Rozendaal is het vermogen juist hoog omdat deze gemeente zo goed als schuldenvrij is.

Meer uit Binnenland

Dit jaar meer vlinders in lente, minder in zomer en najaar

WAGENINGEN (ANP) - Het afgelopen jaar had wat vlinders betreft "twee gezichten", zegt de Vlinderstichting in een terugblik op 2025. In de lente zijn meer dagvlinders geteld dan het gemiddelde van de afgelopen 35 jaar. "April en mei waren goede vlindermaanden." Dat kwam volgens de stichting deels door de weersomstandigheden. In het voorjaar was het "opvallend warm, droog en zeer zonnig".

19 minuten geleden
Brand in discotheek Saasveld, 3000 mensen geëvacueerd

SAASVELD (ANP) - In discotheek Bruins in het Overijsselse Saasveld is in de nacht van zondag op maandag brand uitgebroken. Er waren zo'n 3000 mensen aanwezig in de discotheek, meldt de brandweer Twente.

3 uur geleden
Bijna 700 vrijwilligers bij zoektocht naar vermiste tiener Milan

HEEMSKERK (ANP) - In de zoektocht naar de vermiste 16-jarige Milan hebben 673 mensen zich aangemeld om te helpen, meldt Coördinatie Platform Vermissing op Facebook. De vrijwilligers doorzochten 135 kleinere gebieden. "Helaas heeft de zoekactie tot nu toe nog geen resultaat opgeleverd", aldus het bericht.

7 uur geleden
Weer recordaantal Tikkies gestuurd, ook hoogste totaalbedrag ooit

AMSTERDAM (ANP) - Nederlanders hebben dit jaar opnieuw een recordaantal Tikkies gestuurd. Ook het gevraagde totaalbedrag lag nog nooit zo hoog als in 2025. Daarmee heeft de betaalapp het oude record van vorig jaar verbroken. Dit meldt ABN AMRO, de eigenaar van Tikkie.

7 uur geleden
Afscheidsaankondiging Frits Spits Radiomoment van het Jaar 2025

HILVERSUM (ANP) - De afscheidsaankondiging van Frits Spits in De Taalstaat is verkozen tot het Radiomoment van het jaar 2025. Dat werd zondagmiddag bekendgemaakt in een speciale uitzending van het Omroep MAX-radioprogramma De Perstribune op NPO Radio 1.

16 uur geleden
Geen aanhoudingen na ongeregeldheden Amsterdamse wijk Floradorp

AMSTERDAM (ANP) - De politie heeft niemand aangehouden na de urenlange ongeregeldheden zaterdagavond in de Amsterdamse wijk Floradorp. Dat zegt een woordvoerder zondag. "We hebben in Floradorp inzet gedaan om de brandweer zo veilig mogelijk hun werk te laten doen", aldus de zegsvrouw.

20 uur geleden
Januari voor het eerst in vijf jaar mogelijk kouder dan normaal

HOUTEN (ANP) - De eerste helft van januari wordt het iets kouder dan de gemiddelde dagtemperatuur van 6 graden, voorspelt Weeronline. De tweede helft van de maand is nog onzeker, maar volgens de voorspeller is de kans groot dat de hele maand kouder verloopt dan gemiddeld in de afgelopen dertig jaar. Dat zou dan voor het eerst sinds 2021 zijn.

21 uur geleden