CBS: aantal faillissementen flink gestegen in november
DEN HAAG (ANP) - Het aantal faillissementen is in de maand november flink gestegen. Volgens voorlopige cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) zijn er vorige maand 166 faillissementen uitgesproken over bedrijven en instellingen, exclusief eenmanszaken. Dat betekent een stijging met 57 in vergelijking met een maand eerder en het hoogste aantal van 2021.
Het aantal faillissementen is nog wel een stuk lager dan voor de coronacrisis. Door de massale coronasteun van de overheid vallen er dit jaar heel weinig bedrijven om. Ook laten rechters in de kern gezonde bedrijven vanwege de coronacrisis minder snel failliet gaan.
In oktober is de loonsteun voor ondernemers vervallen. Het is volgens het CBS mogelijk dat dit heeft geleid tot een stijging in het aantal faillissementen in november. "Het zou geen rare verklaring zijn", zegt hoofdeconoom Peter Hein van Mulligen van het CBS. Volgens hem is het wel "oppassen" om conclusies te trekken op basis van één maandcijfer. Bedrijven kunnen vanwege de coronamaatregelen weer loonsteun aanvragen voor de maanden november en december.
Handel
Het gemelde cijfer is gecorrigeerd voor het aantal zittingsdagen, want veel rechtbanken doen hun faillissementsuitspraken op een vaste dag in de week. Van die vaste dag, doorgaans de dinsdag, zijn er in de ene maand meer dan in de andere maand.
In de handel gingen vorige maand de meeste bedrijven failliet. Relatief gezien gebeurde dat volgens het CBS in de sector bouwnijverheid het vaakst.
Het aantal uitgesproken faillissementen was in mei 2013 het hoogst met 816 bedrijven en instellingen. Daarna nam het aantal tot en met augustus 2017 af. Vervolgens bleef het aantal faillissementen tot halverwege vorig jaar relatief gelijk. Sindsdien is het aantal bankroeten afgenomen. In augustus werd qua faillissementen het laagste niveau in ruim 30 jaar bereikt en ook in de maanden daarna bleef het laag.
Meer uit Financieel
RIYAD (ANP) - Saudi-Arabië is begonnen met het verlagen van de productie op twee van zijn olievelden, meldt persbureau Reuters op basis van bronnen. De stap volgt op de afsluiting van de Straat van Hormuz, een belangrijke transportroute voor olie uit het land. De opslagtanks in Saudi-Arabië dreigen daardoor vol te raken.
57 minuten geledenUTRECHT (ANP) - Vakbonden CNV en De Unie zeggen samen met de nieuwe FNV-voorzitter Hans Spekman op te willen trekken tegen de plannen van het kabinet van premier Rob Jetten. Maandag werd bekend dat de voormalige PvdA-politicus is benoemd tot voorzitter van de grootste vakbond van Nederland. Het nieuwe FNV-bestuur onder leiding van Spekman begint op 1 mei.
1 uur geledenZOETERMEER (ANP) - De snel oplopende dieselprijzen zetten transportondernemers onder zware druk. Dat stelt brancheorganisatie Transport en Logistiek Nederland (TLN). Volgens TLN is het een nieuwe klap voor transportondernemers, die al met een reeks kostenstijgingen te maken hebben.
1 uur geledenARNHEM (ANP) - Hoogspanningsnetbeheerder TenneT heeft het afgelopen jaar meer geïnvesteerd in het uitbreiden van het volle elektriciteitsnet. In totaal stopte TenneT ruim 14,8 miljard euro in het stroomnet in Nederland en Duitsland, waarvan 4,9 miljard euro in Nederland. Wel waarschuwt de netbeheerder voor vertraging van de uitbreiding van het net.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - Hans Spekman wordt de nieuwe voorzitter van vakbond FNV. Het nieuwe bestuur van FNV onder leiding van de voormalige PvdA-politicus begint op 1 mei, de Dag van de Arbeid.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Automobilisten gaan dinsdag aan de pomp voelen dat de olieprijs tot boven de 100 dollar per vat is gestegen door de oorlog in het Midden-Oosten. Dat zegt brandstofexpert Derk Foolen van consumentenorganisatie UnitedConsumers. Dan berekenen de grote oliemaatschappijen de almaar stijgende olieprijzen weer door in de brandstofprijzen.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak is maandag flink lager geopend. De Amsterdamse hoofdindex viel terug tot het niveau van 2 januari en zag daarmee de koerswinst van dit jaar bijna volledig verdampen. De koersdaling volgde op de sterke stijging van de olie- en gasprijzen door de aanhoudende oorlog van de Verenigde Staten en Israël met Iran, die de tweede week is ingegaan.
4 uur geleden