CBS: aantal afgegeven bouwvergunningen gestegen in 2020
DEN HAAG (ANP) - Vorig jaar zijn bijna 66.000 bouwvergunningen afgegeven voor nieuw te bouwen woningen. Dat is bijna 14 procent meer dan in 2019, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Het CBS meldde al eerder dat er vorig jaar ruim 69.000 nieuwbouwwoningen zijn gebouwd.
Het aantal afgegeven vergunningen is een indicator voor wat er in de nabije toekomst aan woningen zal worden gebouwd. De afgelopen jaren lag dat aantal rond de 65.000. Dat is veel minder dan in de periode voor de kredietcrisis die in 2008 begon. Tussen 2000 en 2008 werd jaarlijks gemiddeld nog voor 80.000 te bouwen woningen een vergunning verleend.
De omzet van de bouwsector was in 2020 ruim 2 procent hoger dan een jaar eerder. Dat is de laagste groei in vijf jaar. In welke mate de coronacrisis de bouwomzet heeft gedrukt kan het CBS niet aangeven. In het tweede kwartaal van vorig jaar daalden de opbrengsten van de bouw, na een sterke stijging in het eerste kwartaal van bijna 10 procent. In het derde en vierde kwartaal nam de omzet weer toe.
In heel 2020 zijn 425 faillissementen uitgesproken in de bouw. Dat zijn er ruim 13 procent minder dan een jaar eerder kopje onder gingen. Vooral de afgelopen twee kwartalen daalde het aantal faillissementen sterk.
De totale kosten van de bouw en verbouw van woningen en bedrijfsgebouwen waarvoor een vergunning is afgegeven, stegen in 2020 met ruim 12 procent tot 19,4 miljard euro. De bouwsom is nog niet eerder zo hoog geweest sinds het CBS die in 2012 begon te meten.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - ABN AMRO verlaagt de groeiraming voor de doe-het-zelfbranche door de verslechterde economische omstandigheden door de Iranoorlog. Door de hogere inflatie en rente en het lagere consumentenvertrouwen verwacht de bank nu een volumegroei in 2026 van 2 procent. Eerder werd gerekend op een groei van 3 procent.
15 minuten geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn dinsdag met verliezen de handelsdag uitgegaan. Beleggers waren in afwachting van meer duidelijkheid over gesprekken tussen de Verenigde Staten en Iran. Het staakt-het-vuren zou in eerste instantie dinsdagnacht aflopen, maar kort na het slot van de beurshandel kondigde president Donald Trump een verlenging van het bestand aan.
1 uur geledenKEULEN (ANP) - Het Duitse luchtvaartconcern Lufthansa schrapt tot oktober 20.000 korteafstandsvluchten om brandstof te besparen. Volgens het luchtvaartconcern is de prijs van vliegtuigbrandstof verdubbeld sinds het uitbreken van de Iranoorlog.
2 uur geledenCUPERTINO (ANP) - Vertrekkend Apple-topman Tim Cook heeft gezegd dat hij gezond is en van plan is om nog lange tijd als uitvoerend voorzitter aan te blijven bij de iPhonemaker. Die opmerkingen maakte Cook, die vanaf september de leiding over het bedrijf overdraagt aan de hardwarebaas John Ternus, tijdens een bijeenkomst met het Apple-personeel, meldt persbureau Bloomberg.
3 uur geledenALMERE (ANP) - Chiptoeleverancier ASM International (ASMI) verwacht in de tweede helft van dit jaar een hogere omzet dan in de eerste helft van 2026, maakte het concern dinsdag bekend.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse aandelenbeurs sloot dinsdag met een klein verlies, te midden van de spanningen tussen de Verenigde Staten en Iran. Beleggers bleven terughoudend in afwachting van de ontwikkelingen rond de Iranoorlog.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR/AFP) - Kevin Warsh heeft dinsdag tijdens een hoorzitting beloofd de onafhankelijkheid van de Amerikaanse centrale bank te beschermen. De door Donald Trump voorgedragen kandidaat voor het voorzitterschap van de Federal Reserve benadrukte daarnaast zijn eigen onafhankelijkheid.
6 uur geleden