CBS: aantal afgegeven bouwvergunningen gestegen in 2020
DEN HAAG (ANP) - Vorig jaar zijn bijna 66.000 bouwvergunningen afgegeven voor nieuw te bouwen woningen. Dat is bijna 14 procent meer dan in 2019, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Het CBS meldde al eerder dat er vorig jaar ruim 69.000 nieuwbouwwoningen zijn gebouwd.
Het aantal afgegeven vergunningen is een indicator voor wat er in de nabije toekomst aan woningen zal worden gebouwd. De afgelopen jaren lag dat aantal rond de 65.000. Dat is veel minder dan in de periode voor de kredietcrisis die in 2008 begon. Tussen 2000 en 2008 werd jaarlijks gemiddeld nog voor 80.000 te bouwen woningen een vergunning verleend.
De omzet van de bouwsector was in 2020 ruim 2 procent hoger dan een jaar eerder. Dat is de laagste groei in vijf jaar. In welke mate de coronacrisis de bouwomzet heeft gedrukt kan het CBS niet aangeven. In het tweede kwartaal van vorig jaar daalden de opbrengsten van de bouw, na een sterke stijging in het eerste kwartaal van bijna 10 procent. In het derde en vierde kwartaal nam de omzet weer toe.
In heel 2020 zijn 425 faillissementen uitgesproken in de bouw. Dat zijn er ruim 13 procent minder dan een jaar eerder kopje onder gingen. Vooral de afgelopen twee kwartalen daalde het aantal faillissementen sterk.
De totale kosten van de bouw en verbouw van woningen en bedrijfsgebouwen waarvoor een vergunning is afgegeven, stegen in 2020 met ruim 12 procent tot 19,4 miljard euro. De bouwsom is nog niet eerder zo hoog geweest sinds het CBS die in 2012 begon te meten.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - Het Amerikaanse JPMorgan Chase heeft Donald Trump en zijn bedrijf in februari 2021 meegedeeld dat hun rekeningen bij de bank werden gesloten. Dat blijkt uit nieuwe documenten die vrijdag zijn vrijgegeven als onderdeel van een rechtszaak die Trump heeft aangespannen tegen de bank en topman Jamie Dimon. Daarin eist de Amerikaanse president 5 miljard dollar schadevergoeding.
44 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump verhoogt de wereldwijde importheffing die hij vrijdag invoerde van 10 naar 15 procent, meldt hij op zijn Truth Social.
8 uur geledenBERLIJN (ANP/RTR) - De Duitse bondskanselier Friedrich Merz verwacht dat de tariefdruk op de Duitse economie lager wordt na de uitspraak van het Amerikaanse hooggerechtshof. Dat oordeelde vrijdag dat een groot deel van de heffingen die president Donald Trump invoerde illegaal was.
8 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De president van de Europese Centrale Bank Christine Lagarde liep weg bij een toespraak van de Amerikaanse handelsminister Howard Lutnick, omdat ze zijn anti-Europese retoriek ongepast vond in die setting. Dat zei ze zaterdag in een interview met The Wall Street Journal. Lagarde liep vorige maand weg van een diner op het World Economic Forum toen Lutnick zich negatief uitliet over Europa.
11 uur geledenNEW DELHI (ANP/AFP) - Tientallen landen, waaronder de Verenigde Staten en China, hebben opgeroepen tot "veilige, betrouwbare en robuuste" kunstmatige intelligentie. Dat staat in een verklaring die zaterdag werd uitgegeven na een grote top in New Delhi. De verklaring bevatte geen concrete toezeggingen. Wel werden verschillende vrijwillige, niet-bindende initiatieven benadrukt, waaronder het internationaal bundelen van AI-onderzoekscapaciteiten.
11 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De uitspraak van het Amerikaanse Hooggerechtshof dat een deel van de importheffingen die president Donald Trump heeft opgelegd onwettig is, is volgens de Franse president Emmanuel Macron goed nieuws. Het toont volgens hem aan dat het goed is om in democratieën een tegenwicht te hebben tegen de macht.
13 uur geledenNEW DELHI (ANP/BLOOMBERG/AFP) - India en Brazilië hebben afgesproken de samenwerking op het gebied van kritieke mineralen en zeldzame aardmetalen te versterken. Dat zei de Indiase premier Narendra Modi na gesprekken in New Delhi met de Braziliaanse president Luiz Inácio Lula da Silva.
13 uur geleden