
Catalaanse agent verdacht van hulp aan gezochte ex-premier
BARCELONA (ANP) - De Catalaanse politie heeft een eigen agent aangehouden die wordt verdacht van hulp aan de door justitie gezochte ex-premier van de Spaanse regio, Carles Puigdemont. De in 2017 naar België uitgeweken Puigdemont verscheen donderdag voor het eerst weer in Catalonië en hield een toespraak voor aanhangers vlak bij het Catalaanse parlement in Barcelona.
Puigdemont had uitvoerig aangekondigd dat hij donderdag naar Barcelona zou gaan voor de toespraak en voor een zitting van het Catalaanse parlement. Maar de politie die hem zou aanhouden, slaagde daar niet in. Puigdemont verdween na de toespraak in een witte Honda die eigendom zou zijn van de verdachte politieman.
De politie heeft naar Puigdemont gezocht naar eigen zeggen met een grote operatie die de "Operatie Kooi" is genoemd. Van Puigdemont, die in 2017 als regiopremier op onwettige wijze Catalonië probeerde af te scheiden van Spanje, ontbreekt nu elk spoor. Volgens plaatselijke media heeft de politie in de loop van de middag de enorme zoekoperatie afgeblazen zonder Puigdemont te traceren. De politie controleerde urenlang alle verkeer op uitvalswegen uit Barcelona.
De Catalaanse politie, de Mossos d'Esquadra, ligt in Spaanse media onder vuur over het falen de gezochte politicus aan te houden. Puigdemont voerde in het centrum van Barcelona een half uur het woord en verdween kennelijk probleemloos in een witte autoaldus de media. Het Spaanse ministerie van Binnenlandse Zaken heeft zich nog niet over de zaak uitgelaten. Media vermoeden dat de Catalaanse politie vooraf een akkoord had gesloten met Puigdemont dat hij de toespraak mocht houden, mogelijk in ruil voor zijn overgave daarna.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - De Salvadoraan die in maart ten onrechte uit de Verenigde Staten werd gezet, is weer terug. De deportatie van Kilmar Abrego Garcia vond plaats hoewel een immigratierechter hem in 2019 bescherming tegen deportatie naar zijn thuisland had toegekend.
7 uur geledenTEL AVIV (ANP/AFP) - De Israëlische krijgsmacht (IDF) zegt ruim 10.000 extra militairen nodig te hebben, van wie ongeveer 6000 gevechtssoldaten. "Dit is een daadwerkelijke operationele noodzaak en daarom nemen we alle noodzakelijke stappen", aldus een woordvoerder tijdens een persconferentie.
7 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Vier leiders van de extreemrechtse groep Proud Boys hebben het Amerikaanse ministerie van Justitie aangeklaagd. Ze stellen dat hun grondwettelijke rechten zijn geschonden toen ze werden vervolgd voor de bestorming van het Capitool in januari 2021.
8 uur geledenBAMAKO (ANP/BELGA/RTR) - Het Russische huurlingenleger Wagner heeft aangekondigd zich terug te trekken uit het West-Afrikaanse land Mali. "We hebben onze taak volbracht en keren terug naar huis", zegt de groep in een verklaring.
11 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse regering van Donald Trump heeft het Hooggerechtshof om toestemming gevraagd voor het ontmantelen van het ministerie van Onderwijs. Bij goedkeuring komt het onderwijsbeleid vrijwel volledig in handen van de staten en lokale schoolbesturen.
11 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump wil nu niet in gesprek met Elon Musk, een dag na hun publieke ruzie. Trump vertelde tegen de Amerikaanse nieuwszender ABC dat Musk graag met hem wil spreken, maar hij er zelf "nog niet klaar voor is".
12 uur geledenFROSTA (ANP/AFP) - Een Noorse gynaecoloog is vrijdag tot 21 jaar cel veroordeeld voor tientallen verkrachtingen van patiënten tijdens medische onderzoeken. De 55-jarige Arne Bye is in zeventig gevallen schuldig bevonden.
13 uur geleden