Canadese kritiek op onderzoek naar vliegramp bij Teheran
MONTREAL (ANP/DPA/RTR) - Iran heeft het neerhalen van een passagiersvliegtuig niet goed genoeg onderzocht en veel vragen blijven onbeantwoord. Dat staat in een Canadees rapport over de vliegramp met 176 doden bij de Iraanse hoofdstad Teheran.
De Iraanse luchtverdediging schoot in januari een Boeing 737 uit de lucht van Ukraine International Airlines. De mensen aan boord kwamen uit Oekraïne, Iran, Canada, Afghanistan, het Verenigd Koninkrijk en Zweden. Geen van de passagiers of bemanningsleden overleefde het drama.
De Iraanse autoriteiten hebben melding gemaakt van een "menselijke fout" in de aanloop naar het neerhalen van het toestel. De Canadese oud-minister Ralph Goodale, die is aangesteld door de regering, waarschuwt nu in zijn rapport dat het Iraanse onderzoek niet "onafhankelijk, objectief of transparant" genoeg is.
Spanning
In de periode voor het neerhalen van het toestel was de spanning in de regio flink opgelopen. Iran had als vergeldingsactie raketten afgevuurd op Amerikaanse bases in Irak. De Verenigde Staten hadden daar de invloedrijke Iraanse generaal Qassem Soleimani gedood.
Goodale zegt dat Iran moet ophelderen hoe het de risico's voor de burgerluchtvaart destijds heeft ingeschat en waarom het luchtruim niet is gesloten. Ook zegt dat hij dat meer duidelijkheid moet komen over waarom precies is besloten het passagiersvliegtuig uit de lucht te schieten.
Meer uit Buitenland
COTONOU (ANP/RTR/AFP) - Een woordvoerder van de regering in Benin zegt dat veertien mensen zijn opgepakt voor de couppoging, die volgens de autoriteiten is mislukt. Militairen claimden eerder op nationale televisie dat ze de macht in het West-Afrikaanse land hadden overgenomen, maar de regering ontkent dat.
9 minuten geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Volgens de Israëlische premier Benjamin Netanyahu zal de tweede fase van het staakt-het-vuren in de Gazastrook waarschijnlijk "zeer binnenkort" ingaan. Hij zei tijdens een persconferentie met de Duitse bondskanselier Friedrich Merz dat de eerste fase is afgerond, maar dat de tweede fase wel moeilijker zal worden.
2 uur geledenKALOGI (ANP/AFP) - Bij een droneaanval op de Soedanese stad Kalogi zijn tientallen mensen gedood, melden lokale autoriteiten. De paramilitaire Rapid Support Forces (RSF) of een van hun bondgenoten zouden een ziekenhuis en een crèche hebben geraakt en nog een keer hebben geschoten toen mensen kinderen probeerden te redden uit het gebouw.
3 uur geledenLONDEN (ANP) - De politie heeft volgens plaatselijke media de toegang tot de Londense luchthaven Heathrow geblokkeerd, nadat er in of bij een terminal melding was dat er een soort gas zou zijn verspreid. Brandweer en politie zijn in grote getale uitgerukt. Volgens de nieuwssite MyLondon zijn ook buslijnen en treinen vanuit Londen tijdelijk stilgelegd.
4 uur geledenCOTONOU (ANP/AFP/RTR) - Militairen in het West-Afrikaanse Benin hebben op de staatstelevisie gezegd dat ze president Patrice Talon hebben afgezet. De 67-jarige zakenman en politicus Talon werd in 2016 tot president gekozen. Hij zou in april volgend jaar afstand doen van de macht. Volgens ministers is de poging tot staatsgreep mislukt.
5 uur geledenSYDNEY (ANP/RTR) - Het gevaar van de bosbranden in het zuidoosten van Australië is volgens de autoriteiten afgenomen. De brandweer liet weten dat de bosbranden niet langer een gevaar zijn voor bewoners.
6 uur geledenMOSKOU (ANP/DPA) - Het Kremlin verwelkomt een nieuwe 'nationale veiligheidsstrategie' van de Amerikaanse regering. Die werd afgelopen week gepresenteerd om het buitenlandbeleid op af te stemmen. Rusland wordt er niet meer in genoemd als directe dreiging en dat is volgens het Kremlin een positieve stap.
6 uur geleden