Canadees filmfestival schrapt Russische oorlogsfilm om bedreigingen
TORONTO (ANP/AFP) - Het Toronto International Film Festival (TIFF) heeft donderdag bekendgemaakt dat het alle vertoningen van de controversiële documentairefilm Russians at War heeft geannuleerd, omdat het "aanzienlijke bedreigingen" heeft ontvangen.
"We zijn op de hoogte gebracht van aanzienlijke bedreigingen voor de festivalactiviteiten en de openbare veiligheid", zeggen de festivalorganisatoren in een verklaring. "Dit is een ongekende zet voor TIFF", aldus de verklaring.
De film werd voor het eerst op het filmfestival van Venetië gepresenteerd en is gemaakt door een regisseuse die met een Russisch bataljon meeging terwijl het door Oost-Oekraïne trok na de Russische invasie in 2022. De film zou vrijdag in Toronto vertoond worden. De film veroorzaakte verontwaardiging omdat hij wordt gezien als een rechtvaardiging voor de invasie van Oekraïne.
De Canadese vicepremier Chrystia Freeland betreurde eerder deze week de vertoning ervan in Toronto. Het Oekraïense staatsfilmagentschap deed een beroep op TIFF om de film te laten vallen en noemde het "een gevaarlijk instrument voor de manipulatie van de publieke opinie".
De regisseuse heeft de kritiek verworpen. Ze vertelde het Franse persbureau AFP dat de film "een anti-oorlogsfilm" is, waarin "gewone jongens" te zien zijn die voor Rusland vechten.
Meer uit Buitenland
DOHA (ANP/AFP) - Qatar, dat bemiddelt bij de verdere onderhandelingen tussen Hamas en Israël, voert de druk op om beide partijen "snel aan tafel te krijgen" voor de tweede fase van het vredesoverleg. Dat kondigde de woordvoerder van de Qatarese minister van Buitenlandse Zaken, Majed al-Ansari, aan.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Amerikaanse pogingen een einde te maken aan de Russische oorlog tegen Oekraïne gaan "op den duur" lukken, verwacht NAVO-topman Mark Rutte. Maar dan moet Rusland wel meedoen, "en dat wordt vandaag getest".
1 uur geledenKYIV (ANP) - Oekraïense en Amerikaanse vertegenwoordigers hebben het plan dat een einde moet maken aan de oorlog met Rusland "verfijnd", zegt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky op X. Functionarissen van beide landen spraken afgelopen week in Florida met elkaar. Het ging onder meer over bescherming tegen Russische aanvallen en "het voorkomen van schendingen van afspraken in het geval van een staakt-het-vuren", meldt Zelensky.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - NAVO-landen trekken de komende dagen extra geld uit voor de inkoop van Amerikaanse wapens voor Oekraïne, verwacht NAVO-topman Mark Rutte. NAVO-lidstaten hebben al veel gedaan, maar "we moeten nog altijd meer doen", zei hij. Rutte is "voorzichtig optimistisch" dat het gaat lukken om de 1 miljard dollar bijeen te sprokkelen die Oekraïne maandelijks zegt nodig te hebben.
2 uur geledenSHEFFIELD (ANP) - De Britse politie heeft zich bij de Hillsborough-stadionramp in 1989 schuldig gemaakt aan "fundamenteel falen" en laksheid. Dat staat in een nieuw rapport van de politiewaakhond, schrijft Sky News. Het was het grootste onafhankelijke onderzoek naar de ramp, waarbij 97 Liverpool-fans om het leven kwamen.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De veroordeelde Hondurese oud-president Juan Orlando Hernández is vrijgelaten uit een gevangenis in de Verenigde Staten, aldus gegevens van de Amerikaanse gevangenisautoriteiten. De Amerikaanse president Donald Trump heeft hem gratie verleend.
2 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP) - Jared Kushner, de schoonzoon van de Amerikaanse president Donald Trump, is dinsdag bij de ontmoeting tussen de Amerikaanse gezant Steve Witkoff en de Russische president Vladimir Poetin. Zij gaan het onder meer hebben over het stoppen van de oorlog in Oekraïne.
4 uur geleden