Canadees filmfestival schrapt Russische oorlogsfilm om bedreigingen
TORONTO (ANP/AFP) - Het Toronto International Film Festival (TIFF) heeft donderdag bekendgemaakt dat het alle vertoningen van de controversiële documentairefilm Russians at War heeft geannuleerd, omdat het "aanzienlijke bedreigingen" heeft ontvangen.
"We zijn op de hoogte gebracht van aanzienlijke bedreigingen voor de festivalactiviteiten en de openbare veiligheid", zeggen de festivalorganisatoren in een verklaring. "Dit is een ongekende zet voor TIFF", aldus de verklaring.
De film werd voor het eerst op het filmfestival van Venetië gepresenteerd en is gemaakt door een regisseuse die met een Russisch bataljon meeging terwijl het door Oost-Oekraïne trok na de Russische invasie in 2022. De film zou vrijdag in Toronto vertoond worden. De film veroorzaakte verontwaardiging omdat hij wordt gezien als een rechtvaardiging voor de invasie van Oekraïne.
De Canadese vicepremier Chrystia Freeland betreurde eerder deze week de vertoning ervan in Toronto. Het Oekraïense staatsfilmagentschap deed een beroep op TIFF om de film te laten vallen en noemde het "een gevaarlijk instrument voor de manipulatie van de publieke opinie".
De regisseuse heeft de kritiek verworpen. Ze vertelde het Franse persbureau AFP dat de film "een anti-oorlogsfilm" is, waarin "gewone jongens" te zien zijn die voor Rusland vechten.
Meer uit Buitenland
VILNIUS (ANP) - Inwoners van de Litouwse hoofdstad Vilnius werden woensdag korte tijd opgeroepen te schuilen vanwege een dronemelding. Onder meer de Litouwse president en premier gaven gehoor aan die oproep, nadat ook in het parlement het luchtalarm was afgegaan, melden staatsmedia. Ook het vliegveld nabij de stad sloot enige tijd.
28 minuten geledenTEHERAN (ANP) - De Verenigde Staten en Israël wilden bij aanvang van de oorlog in Iran de voormalige president Mahmoud Ahmadinejad aan de macht helpen. Dat schrijft de Amerikaanse krant The New York Times, die zich baseert op informatie van anonieme bronnen. Het plan zou al meteen zijn misgelopen toen Ahmadinejad daarbij gewond raakte.
1 uur geledenMALÉ (ANP/AFP/RTR) - Op de Malediven zijn de twee laatste lichamen van de vijf omgekomen Italiaanse duikers geborgen. De Italianen stierven vorige week donderdag tijdens een duiktocht naar onderwatergrotten.
1 uur geledenKYIV (ANP) - Vrouwen in Oekraïne kunnen weer vrijelijk de grens oversteken. Dat melden RBC Ukraine en Ukrinform op gezag van de grenswacht in het land. Eerder golden nog restricties voor vrouwen in bepaalde posities, zoals sommige overheidsmedewerkers, parlementariërs, hoogwaardigheidsbekleders en rechters. De opheffing volgt op een vrijdag aangekondigd kabinetsbesluit.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De Amerikaanse gezant Steve Witkoff zal binnenkort Rusland aandoen, meldt een Kremlinverslaggever op gezag van Witkoffs Russische evenknie, Kirill Dmitriev.
3 uur geledenLONDEN (ANP) - Regeringen van EU-landen bespreken of voormalig president van de Europese Centrale Bank Mario Draghi of voormalig bondskanselier Angela Merkel de EU zou kunnen vertegenwoordigen in mogelijke onderhandelingen met de Russische president Vladimir Poetin over de oorlog in Oekraïne. Dat meldt de Britse zakenkrant Financial Times.
4 uur geledenBEIJING (ANP/AFP/RTR) - De Chinese president Xi Jinping heeft zijn Russische collega Vladimir Poetin ontvangen voor een topontmoeting. Dit gebeurde minder dan een week na het ontspanningsinitiatief van hun Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump in Beijing, aldus Russische staatsmedia.
5 uur geleden