Campagne tegen geweld tegen vrouwen, met films en oranje gebouwen
DEN HAAG (ANP) - In het hele land worden gebouwen de komende weken oranje verlicht. Dat maakt deel uit van Orange the World, een internationale campagne om aandacht te vragen voor geweld tegen vrouwen. Ongeveer elke acht dagen wordt een vrouw in Nederland om het leven gebracht, vaak door een partner, een ex of iemand die is afgewezen.
De campagne start maandag op de Internationale Dag tegen Geweld tegen Vrouwen en eindigt op 10 december, de Internationale Mensenrechtendag. In Rotterdam, Almere, Amersfoort, Deventer en Bussum wordt de film Het ligt aan mij vertoond. In Deventer en Bussum gebeurt dat in een vrachtwagen van Wim Hertgers. Zijn dochter werd vorig jaar in Winterswijk vermoord door haar ex. In andere steden zijn ook films over geweld tegen vrouwen te zien. Rotterdam maakt bekend welke kunstenaar een monument over femicide (vrouwenmoord) mag maken. Het beeld wordt een eerbetoon aan de 16-jarige Hümeyra, die in december 2018 in de fietsenkelder van haar school werd doodgeschoten door een man die haar stalkte.
Gebouwen die oranje kleuren, zijn onder meer het Academiegebouw en het hoofdkantoor van de Gasunie in Groningen, de Sassenpoort in Zwolle, Hotel de Wereld in Wageningen, de Koornbeursbrug in Leiden, de brouwerij van Heineken in Zoeterwoude, de Cuneratoren in Rhenen, het monument voor de anticonceptiepil in Oss en de Wilhelminabrug in Deventer.
Volgens Orange the World krijgt wereldwijd één op de drie vrouwen te maken met geweld. Per dag sterven 137 vrouwen door femicide, oftewel vijf tot zes vrouwen per uur. Organisator UN Women Nederland zegt dat de kleur oranje symbool staat voor "een opkomende zon, dageraad van een wereld zonder geweld tegen vrouwen".
Meer uit Binnenland
TER APEL (ANP) - Niet iedere nieuwe asielzoeker die zich meldt bij de opvang in het Groningse Ter Apel kan daar een plek krijgen. Het is binnen te druk, en daarom krijgen de meest kwetsbare asielzoekers voorrang. "Om het veilig en leefbaar te houden voor onze medewerkers en bewoners, moeten we noodgedwongen mensen buiten laten staan", zegt bestuursvoorzitter Joeri Kapteijns van opvangorgaan COA.
25 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - De eerste handhavers van de NS hebben woensdag een wapenstok gekregen. Het is een proef om te kijken of de medewerkers veiliger kunnen werken dankzij de stok.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De pro-Palestijnse demonstranten die dinsdag zijn aangehouden in Den Haag in de buurt van de Tweede Kamer beklagen zich over de opstelling van de politie. De politie zou zich zonder duidelijke reden agressief hebben opgesteld en geweld hebben gebruikt.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De politie is bezig om drie pro-Palestijnse activisten te verwijderen van het spoor, ziet een ANP-verslaggever. Zij hadden zich, ergens tussen sporen 6 en 7, vastgeketend aan een seinpaal.
12 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Rond de 70 à 80 mensen zijn dinsdag in Den Haag aangehouden. De groep demonstreerde bij het Tweede Kamergebouw voor de door Israël opgepakte opvarenden van de Global Sumud Flotilla. De politie laat weten dat de demonstranten weigerden naar een toegewezen demonstratievak te gaan en toen zijn aangehouden.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het treinverkeer van en naar Den Haag Centraal ligt stil omdat demonstranten zich op het spoor hebben begeven, meldt de NS. Hoeveel sporen ze bezetten is niet bekend, maar uit veiligheidsoverwegingen is het volledige treinverkeer stilgelegd, aldus een woordvoerster.
13 uur geledenTILBURG (ANP) - Bij een actie in Brabant waaraan bijna tweehonderd agenten meewerkten zijn dinsdagochtend negen aanhoudingen verricht, meldt de politie. De personen worden verdacht van het overtreden van de Opiumwet en zijn tussen de 21 en 29 jaar oud. Ze zijn aangehouden bij invallen in panden in de Brabantse plaatsen Tilburg en Oisterwijk.
18 uur geleden