Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Bussemaker wil anders naar kwaliteit in zorg kijken

Bussemaker wil anders naar kwaliteit in zorg kijken

AMSTERDAM (ANP) - We moeten anders omgaan met het begrip kwaliteit in de zorg, aldus voorzitter van de Raad voor Volksgezondheid & Samenleving Jet Bussemaker in het radioprogramma BNR Beter. Die kwaliteit moet je volgens haar niet alleen afmeten aan de hoogste medische standaarden en professionalisering. En het zo uitgebreid verantwoorden en administreren van verrichtingen als nu gebruikelijk is, geeft volgens haar vooral de illusie van goede zorg.

Als je ziet dat er 100.000 mensen op de wachtlijst staan voor geestelijke gezondheidszorg (ggz), dan kun je wel zeggen dat de zorg goed is voor de mensen die wel worden geholpen, maar niet dat de zorg in het algemeen goed is, vindt Bussemaker.

Bussemaker en haar raad willen ook dat binnen vijf jaar de helft van de administratieve lasten voor het personeel in de zorg verdwijnt, want "we verantwoorden ons helemaal suf". We moeten ook "niet ieder risico willen afdichten". Zo zou er al veel meer tijd voor de zorg zelf ontstaan.

Personeelstekort

Je kunt je verder ook afvragen of het wel zo nodig is om altijd vier keer per dag iemands temperatuur te meten, want vaak is één keer ook wel genoeg, geeft de oud-minister van Onderwijs als voorbeeld voor een andere kijk op wat echte kwaliteit betekent. Ze heeft liever dat meer mensen gewoon voldoende zorg krijgen, dan minder mensen heel erg goede zorg.

Ook hoeft niet iedere zorgverlener helemaal voor alles bevoegd te zijn, denkt Bussemaker, want voor sommige eenvoudigere handelingen zouden deelcertificaten voor bepaalde vaardigheden ook genoeg kunnen zijn. Dat kan helpen het personeelstekort te bestrijden. Verder zouden mantelzorgers beter moeten worden betrokken, vanaf het begin dat iemand zorg nodig heeft. Professionals en mantelzorgers moeten meer teams vormen. Ook kunnen mantelzorgers leren aan wondverzorging of infusen te doen, zodat een patiënt daarvoor minder lang in het ziekenhuis hoeft te blijven.

Formatie

Bussemaker ziet niet genoeg aandacht voor de zorg tijdens de formatie, zegt ze. "Ik hoop dat ze in ieder geval op een brede manier naar de zorg willen kijken, dus niet alleen naar eigen risico of de terugkeer van verpleeghuizen." Het eerste kost 6 miljard, voor het tweede is het personeel niet te vinden.

Meer uit Gezond

Medicijntekorten in 2025 met ongeveer een derde gedaald

DEN HAAG (ANP) - Medicijntekorten zijn dit jaar aanzienlijk afgenomen. De tekorten zijn met ongeveer een derde gedaald vergeleken met 2024, signaleert adviesbureau in de zorg SiRM in een woensdag gepubliceerd rapport. Dat is opgesteld in opdracht van branchevereniging BG Pharma. Volgens de vereniging is er sprake van een keerpunt in de langdurige problemen met de beschikbaarheid van medicijnen.

17 uur geleden
Onderzoek: nog veel onduidelijkheid over vergoedingen ggz in 2026

DEN HAAG (ANP) - Voor veel mensen die geestelijke gezondheidszorg nodig hebben, is nog onduidelijk of hun zorgverzekeraar die zorg in het nieuwe jaar vergoedt. De Consumentenbond meldt op basis van eigen onderzoek dat zes op de tien ggz-behandelaren nog geen contracten met de verzekeraars rond hebben. "Dat is net zoveel als eind 2024, terwijl de noodzaak dit jaar veel groter is", zegt de organisatie.

2 dagen geleden
Griepcijfers dalen weer, van epidemie geen sprake

UTRECHT (ANP) - Huisartsen zien een vermindering in het aantal patiënten met griepachtige klachten. Voor elke 100.000 inwoners gingen er afgelopen week 21 naar de huisarts met verschijnselen die op griep duiden. Dat blijkt uit gebundelde huisartsendata van gezondheidsinstituut Nivel.

1 week geleden
Handchirurgen: verdubbeling van amputaties door illegaal vuurwerk

DEN HAAG (ANP) - Het afgelopen jaar is het aantal jongeren dat een hand of arm is verloren door exploderend vuurwerk meer dan verdubbeld. Dat komt volgens de Nederlandse Vereniging voor Handchirurgie (NVvH) vooral door "de illegale Cobra".

1 week geleden
Arbodiensten: meeste ziekteverzuim in 2025 door stress en griep

UTRECHT (ANP) - Stressgerelateerde klachten en griepverschijnselen waren ook dit jaar de belangrijkste oorzaken van ziekteverzuim onder werknemers in Nederland. Dat melden de arbodiensten ArboNed en HumanCapitalCare. Ze zeggen dat het verzuim onverminderd hoog bleef en dat er meer focus moet komen op preventie, bijvoorbeeld door snelle ondersteuning bij mentale en fysieke klachten.

1 week geleden
Producent borstimplantaten niet aansprakelijk voor ziektes

AMSTERDAM (ANP) - De producent van borstimplantaten Allergan is niet verantwoordelijk voor de ziektes die vrouwen hebben gekregen nadat zij de implantaten hadden laten plaatsen, zo oordeelt de rechtbank. Vrouwenrechtenorganisatie Bureau Clara Wichmann had de zaak aangespannen.

2 weken geleden
NPV teleurgesteld in meerderheid voor initiatiefwet embryokweek

VEENENDAAL (ANP) - De Nederlandse Patiënten Vereniging (NPV) is teleurgesteld in de Kamermeerderheid die dinsdagmiddag voor de initiatiefwet voor embryokweek stemde. Dat zegt directeur Bert-Jan Heusinkveld. "Daarmee gaat wel een wissel om. Leven wordt nu gekweekt om instrumenteel gebruikt te worden. Het gaat niet meer over het leven van het embryo, maar de dienst van het embryo voor onderzoeksdoelen", aldus de directeur van de christelijke organisatie.

2 weken geleden