Schoof: onvoldoende energie gestopt in bereiken coronacritici
DEN HAAG (ANP) - De overheid heeft de groep mensen die kritisch waren op het corona- en vaccinatiebeleid niet weten te bereiken. Dat zei Dick Schoof, toen topambtenaar op het ministerie van Justitie en Veiligheid, tegen de parlementaire enquêtecommissie corona. Volgens hem is er onvoldoende energie gestoken in het contact met die groep, ook wel 'wappies' genoemd.
Het niet bereiken van die groep leidde volgens Schoof tot een "stukje polarisatie rond covid", dat verder strekte dan het virus. "Polarisatie werd een groter thema", zei hij, en dat zorgde voor wantrouwen in de politiek. "Ik denk dat het nooit helpt om mensen die vanuit zichzelf serieus bezig zijn te ridiculiseren", aldus Schoof.
Sociale media speelden een belangrijke rol, zei hij. "Het hele effect ervan op de crisis is in eerste instantie onderschat", aldus Schoof. "Er was veel discussie over of iets waar was, bijvoorbeeld over vaccinatie. Complottheorieën verspreidden zich razendsnel."
Spijt
De overheid worstelt nog steeds met de vraag hoe je hier het beste mee om kan gaan, zeker bij een crisis. In de toekomst moet beter gemonitord worden wat er online gebeurt. "Je wilt geen censuur plegen, maar je wilt ook dat de feiten wel de feiten blijven."
Pieter-Jaap Aalbersberg, toen Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding en Veiligheid, gaf tijdens zijn verhoor aan spijt te hebben van het gebruik van het woord 'wappie', omdat hij mensen daardoor niet meer kon bereiken. Schoof gaf tijdens zijn verhoor aan dat hij zich de opvatting van Aalbersberg kan voorstellen.
Meer uit Gezond
KINSHASA (ANP/RTR) - In de Democratische Republiek Congo zijn volgens overheidscijfers meer dan 4000 doden gevallen door het ebolavirus. Het aantal ebolabesmettingen staat op zo'n 8300. De ebola-uitbraak is de grootste en dodelijkste in de geschiedenis van het land.
3 dagen geledenAMSTERDAM (ANP) - Een met ebola besmette medewerker van Artsen zonder Grenzen (AzG) krijgt een behandeling in Nederland. Dat maakte de medische hulporganisatie bekend. De medewerker, van wie de identiteit niet bekend wordt gemaakt, raakte besmet tijdens een uitzending in de Democratische Republiek Congo.
4 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - In aanloop naar Dierendag hebben waterschappen dierenbezitters opgeroepen verstandig om te gaan met het gebruik van middelen tegen vlooien en andere parasieten. In sommige middelen zitten stoffen die de waterkwaliteit aantasten. "We zijn echt niet tegen de bescherming van huisdieren tegen vlooien en teken, want dat is ook belangrijk. Maar we roepen wel op om dit op zo'n manier te doen dat het water ook wordt beschermd", zegt bestuurslid Sander Mager van de Unie van Waterschappen.
4 dagen geledenAMSTERDAM (ANP) - Namens stichting Tegengif roepen artsen en zorgorganisaties de regering op om zich in te zetten voor een PFAS-vrije toekomst. In een woensdag verschenen brief schrijven ze over de noodzaak van een PFAS-lozingsverbod en een Europees PFAS-verbod in het belang van de volksgezondheid. Ook willen ze dat de medische sector stopt met het gebruik van hulpmiddelen met PFAS.
5 dagen geledenKINSHASA (ANP/RTR) - In Congo zijn inmiddels meer dan 8000 ebolabesmettingen vastgesteld. Het dodental door de uitbraak staat op 3901, volgens officiële cijfers. De uitbraak wordt gezien als de dodelijkste in de geschiedenis van Congo.
1 week geledenSOLNA (ANP/DPA) - Sinds het voorjaar zijn er in Europa bijna 1600 gevallen van het westnijlvirus vastgesteld waarbij mensen in eigen land besmet zijn geraakt. Het virus is vastgesteld in zestien Europese landen, meldt het Europees Centrum voor ziektepreventie en -bestrijding (ECDC).
1 week geledenLEEUWARDEN (ANP) - Diverse Nederlandse ziekenhuizen kampen met computerproblemen, waardoor patiënten hun gegevens niet kunnen inzien. Volgens het Frisius MC in Leeuwarden zit het probleem in de beveiliging van IT-systemen. "Voor de veiligheid hebben we een aantal digitale systemen tijdelijk uitgezet. Hierdoor kunt u bijvoorbeeld tijdelijk niet inloggen op onze patiëntenportalen", legt het ziekenhuis uit in een bericht op de website.
1 week geleden