Burgemeester Halsema: er is genoeg politie-inzet geweest
AMSTERDAM (ANP) - Burgemeester Femke Halsema van Amsterdam is van mening dat er genoeg politie op de been was rond de wedstrijd van Ajax en Maccabi Tel Aviv. De inzet van achthonderd agenten en zes ME-pelotons was voor Amsterdamse begrippen "uitzonderlijk groot", zei politiechef Peter Holla van de eenheid Amsterdam.
"We zijn weken bezig geweest met de voorbereidingen. We voorzagen risico's voor de openbare orde en hebben maximaal ingezet met ruim achthonderd agenten uit het hele land", zei Holla. "De afgelopen 36 uur hebben mij geschokt. Supporters hebben angstige momenten gekend en zijn op een schandalige manier mishandeld."
Holla kondigde aan dat de politie "de hoogste prioriteit geeft aan de opsporing van verdachten". De politiechef gaf op de persconferentie van de driehoek een overzicht van de gebeurtenissen, die al op woensdagavond begonnen met opstootjes en incidenten bij Holland Casino in de binnenstad.
Flitsmomenten
Over het verloop op donderdag zei de politiechef dat vechtpartijen plaatsvonden bij een supportersbijeenkomst op de Dam, waar tegenstanders op afkwamen. Daarop volgde een kat-en-muisspel met de politie, waarbij ook zwaar vuurwerk werd afgestoken. "De politie heeft grote groepen uit elkaar kunnen houden." Donderdagavond was er een demonstratie van pro-Palestijnse betogers op het Anton de Komplein in Amsterdam-Zuidoost. Die groep bleef niet bijeen en wilde op weg naar de Johan Cruijff ArenA, wat de politie "veel werk" opleverde in de omgeving. "We hebben grote incidenten weten te voorkomen", zei de politiechef daarover.
Na de wedstrijd verliep de uitstroom uit het stadion volgens Holla "rustig". Volgens hem ontstonden de problemen later in de binnenstad, waarbij relschoppers Israëlische supporters belaagden en ernstig mishandelden volgens het principe 'hit en run'. "Het is moeilijk om tijdens deze flitsmomenten, die overal in de stad plaatsvonden, op te treden."
Uiteindelijk zijn supporters van Maccabi Tel Aviv met bussen naar hun hotels gebracht. De politie schaalde rond 03.00 uur af "toen het weer rustig was", zei Holla. In totaal waren er 2500 tot 3000 supporters van de Israëlische club in Amsterdam.
Meer uit Binnenland
HILVERSUM (ANP) - De Sonja Barend Award, de prijs voor het beste interview van het afgelopen tv-seizoen, is dit jaar gewonnen door Sven Kockelmann. De presentator krijgt de prijs voor zijn gesprek met vertrekkend premier Dick Schoof in een speciale uitzending van Café Kockelmann op NPO 2.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Door een boom op het spoor rijden er zondagavond geen treinen tussen Haarlem en Zandvoort. Ook tussen Haarlem en Amsterdam Centraal is het treinverkeer verstoord omdat er een boom op het spoor ligt: op dat traject rijden minder sprinters. De hinder houdt in beide gevallen naar verwachting tot ongeveer 23.15 uur aan, is te zien in de reisplanner van de NS.
7 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - In een appartement in Eindhoven is zondag een vrouw "onder verdachte omstandigheden" dood gevonden. De politie heeft in de buurt een man aangehouden op verdenking van betrokkenheid bij haar overlijden.
8 uur geledenSCHIERMONNIKOOG (ANP) - Het aantal gewonden op het vrachtschip UHL Freedom is bijgesteld van vijf naar drie, meldt de kustwacht zondag. Twee van de drie gewonden zijn naar het ziekenhuis vervoerd. Het is niet bekend hoe het met de derde gewonde gaat.
10 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - In Amsterdam is dit weekend een vrouw zwaargewond geraakt door een zware mishandeling tijdens een feest. Het incident gebeurde zaterdagochtend vroeg, meldt de politie zondag.
11 uur geledenSCHIERMONNIKOOG (ANP) - Een vrachtschip dat onder Portugese vlag vaart, is stuurloos geraakt op de Noordzee ten noorden van Schiermonnikoog. De eerste prioriteit van de hulpdiensten is het helpen van de vijf gewonden aan boord, zegt een woordvoerder van de kustwacht. Hoe de bemanningsleden gewond zijn geraakt, is nog niet bekend.
12 uur geledenHOUTEN (ANP) - Storm Boelo, die momenteel over Nederland raast, is officieel de eerste herfststorm van dit jaar. Op Vlieland kwam het tussen 11.00 en 12.00 uur tot een gemiddelde windkracht 9. Ook in IJmuiden waait het flink en werden windstoten van 115 kilometer per uur gemeten, meldt Weeronline.
14 uur geleden