Burgemeester Ede boos en verdrietig over demonstratie Harskamp
EDE (ANP) - Burgemeester René Verhulst van Ede is boos en verdrietig over de demonstratie die dinsdagavond voor de hekken van legerplaats Harskamp in het gelijknamige dorp werd gehouden. De demonstratie was gericht tegen de opvang van Afghaanse evacués op het kazerneterrein en moest door politie en marechaussee beëindigd worden. Gemeente en politie overleggen woensdag over maatregelen, want "dit mag niet nog een keer gebeuren, dit willen we echt niet", aldus Verhulst.
Op de legerplaats is een noodopvang ingericht voor in totaal achthonderd Afghaanse evacués. Dinsdag arriveerde de eerste groep. Woensdag komen meer mensen naar Harskamp. Het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) verwacht dat de barakken in Harskamp binnen enkele dagen vol zitten. Er wordt gebouwd aan een noodopvang bij Nijmegen en daarna zijn waarschijnlijk nog meer locaties nodig.
De opvang op de Veluwse legerplaats is beschikbaar gesteld door Defensie. Dat is heel snel geregeld en daarom heeft de gemeente op veel vragen uit het dorp nog geen antwoord. In Harskamp is geklaagd dat het kleine dorp is overvallen door de grote groep vluchtelingen. "Zodra we antwoorden hebben zetten we die op de website van de gemeente", zegt een woordvoerster. De evacués blijven niet in Harskamp wonen. Nadat ze zijn geregistreerd en tien dagen in quarantaine zijn geweest, verhuizen ze naar een meer definitieve bestemming.
Burgemeester Verhulst roept ouders op om hun kinderen 's avonds van de straat te houden en thuis uit te leggen wat het betekent om een oorlogsslachtoffer te zijn. "Jongeren moeten weten wat deze mensen al hebben meegemaakt. Wat er dinsdagavond gebeurde ging over alle grenzen heen." De gemeente heeft de indruk dat een deel van de jonge demonstranten niet uit Ede kwam. In de omgeving van Harskamp zijn heel veel campings en vakantieparken. Er is dinsdagavond niemand aangehouden volgens de politie en er worden ook geen arrestaties verwacht.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De politie is bezig om drie pro-Palestijnse activisten te verwijderen van het spoor, ziet een ANP-verslaggever. Zij hadden zich, ergens tussen sporen 6 en 7, vastgeketend aan een seinpaal.
30 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Rond de 70 à 80 mensen zijn dinsdag in Den Haag aangehouden. De groep demonstreerde bij het Tweede Kamergebouw voor de door Israël opgepakte opvarenden van de Global Sumud Flotilla. De politie laat weten dat de demonstranten weigerden naar een toegewezen demonstratievak te gaan en toen zijn aangehouden.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het treinverkeer van en naar Den Haag Centraal ligt stil omdat demonstranten zich op het spoor hebben begeven, meldt de NS. Hoeveel sporen ze bezetten is niet bekend, maar uit veiligheidsoverwegingen is het volledige treinverkeer stilgelegd, aldus een woordvoerster.
1 uur geledenTILBURG (ANP) - Bij een actie in Brabant waaraan bijna tweehonderd agenten meewerkten zijn dinsdagochtend negen aanhoudingen verricht, meldt de politie. De personen worden verdacht van het overtreden van de Opiumwet en zijn tussen de 21 en 29 jaar oud. Ze zijn aangehouden bij invallen in panden in de Brabantse plaatsen Tilburg en Oisterwijk.
6 uur geledenMARMARIS (ANP) - De Nederlandse Cerisa van Kesteren, die deel uitmaakt van de vloot naar Gaza, meldt een nieuwe onderschepping door Israël. "Interceptie is begonnen! Boot voor ons is nu aan de beurt", liet ze rond 13.15 uur Nederlandse tijd weten. Kort daarop kwamen berichten aan haar niet meer aan. Young European Greens meldt inmiddels de "ontvoering door Israël" van Van Kesteren.
6 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft dinsdag een gevangenisstraf van 24 jaar geëist tegen de 58-jarige René F. uit Schiedam voor het medeplegen van de moord op ggz-directeur Rob Zweekhorst. De dood van de ggz-directeur staat te boek als een vergismoord.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De klimaatzaak van Milieudefensie tegen Shell nadert zijn ontknoping. De milieuorganisatie en het grote olie- en gasbedrijf treffen elkaar vrijdag voor de Hoge Raad, die het laatste oordeel in de zaak velt. De eisers blijven hopen dat Shell een concreet percentage krijgt opgelegd waarmee het de uitstoot van broeikasgassen die het veroorzaakt moet verminderen.
8 uur geleden