Burgemeester Den Bosch: Ze dreigden stadhuis in brand te steken
DEN BOSCH (ANP) - Bij de gemeente Den Bosch waren vorige week maandag signalen dat relschoppers het stadhuis in brand wilden steken. Dat zei burgemeester Jack Mikkers dinsdag bij een debat in de Bossche gemeenteraad over de rellen.
Het was volgens Mikkers één van de dreigingen die er die avond in de stand hingen. Relschoppers hadden diverse kanten op kunnen gaan. "We werden verrast door de snelle ontwikkeling. We wisten niet welke kant de groep op zou gaan en hoe heftig dit zou worden."
Mikkers reageerde daarmee onder meer op vragen uit de gemeenteraad waarom de bruggen naar het centrum niet waren opgehaald of geblokkeerd.
Op maandag 25 januari braken in Den Bosch rellen uit. Rond de 150 relschoppers bewogen zich vanuit met name de Graafsewijk richting het nabijgelegen centrum. Daar werden winkelruiten ingegooid, auto’s vernield en ondersteboven gegooid. Winkels als de Primera en Jumbo werden geplunderd.
Noodverordening
In de hele gemeente geldt nog altijd een noodverordening, zodat autoriteiten snel kunnen reageren. Er is nog altijd soms dreiging, zei Mikkers tegen de raad. "Ik wil waakzaam zijn. Ik weiger te accepteren dat dit nog een keer gebeurt. Ik wil daarom niet steeds afschalen en dan weer opnieuw een noodbevel uitvaardigen." Door het noodbevel kan iedereen in Den Bosch ook zonder aanleiding worden gefouilleerd.
Mikkers ging ook nog in op de ME, die in zijn ogen te laat was. "Toen de ME er om 21.30 uur was, was het ook binnen tien minuten opgelost. Als ze er eerder waren, hadden we het probleem niet gehad. Dat is geen verwijt, maar een constatering. Daarom wil ik wel weten wat we meer hadden kunnen doen." Dat is de belangrijkste vraag van een onderzoek dat Mikkers vorige week meteen al aankondigde. "Ik heb nooit gezegd dat de schuld bij de politie lag. Ik heb alleen politieagenten gezien die zich wilden inzetten voor de veiligheid van onze burgers."
De politie heeft inmiddels al enkele verdachten van de rellen opgepakt en voor de rechter gebracht. Volgende week zullen de eersten in het openbaar voor de rechter verschijnen.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Nederlandse reizigers naar Cuba gewaarschuwd dat "de problemen met de energievoorziening" in dat land toenemen. Volgens het ministerie heeft de Cubaanse overheid extra maatregelen ingesteld wegens de ernstige brandstoftekorten. "Het is moeilijk of onmogelijk om benzine te tanken. De stroom valt vaak en langdurig uit. Ook kan de watertoevoer stoppen. De situatie kan snel verder verslechteren", aldus het ministerie.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Centrum Informatie en Documentatie Israel (CIDI) wil dat het concert dat rapper Ye op 6 juni in het GelreDome in Arnhem geeft, wordt gecanceld. Die oproep doet het CIDI dinsdag op X. De organisatie roept "Tweede Kamer, media en burgemeester Ahmed Marcouch" op om "nee tegen haat" te zeggen en het concert van de artiest, die doorbrak onder de naam Kanye West, te schrappen.
9 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Op de derde zittingsdag in de zedenzaak tegen Mark S. (32) uit Borculo, verdacht van verkrachting en grootschalige sextortion, is naar voren gekomen dat S. kampt met een persoonlijkheidsstoornis met narcistische trekken. Gedragsdeskundigen adviseren een langdurige behandeling in de vorm van tbs met voorwaarden en mogelijk tbs met dwangverpleging.
11 uur geledenARNHEM (ANP) - Werkgevers, boerenorganisaties, de bouw en andere sectoren in en rond de Veluwe zijn kritisch over de plannen van het Gelderse provinciebestuur voor de zogeheten stikstofzones. Gelderland wil in stroken van 500 meter in en rond de Veluwe en drie andere kwetsbare natuurgebieden maatregelen nemen. Het doel is de stikstofuitstoot fors te verminderen en de staat van de natuur te verbeteren. Brancheorganisaties zeggen dat de plannen nu niet uitvoerbaar zijn. Ze bieden volgens hen geen garantie op het loskrijgen van de vergunningverlening en het legaliseren van PAS-melders.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Sinds koningin Máxima zich heeft aangemeld als reservist bij de Koninklijke Landmacht, zijn meer mensen online op zoek gegaan naar informatie over werk bij Defensie. Dat laat een woordvoerder van het ministerie desgevraagd weten aan het ANP.
11 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft dinsdag tot veertien jaar cel geëist tegen vier mannen in het proces rond de moord op Vincent Jalink. De 38-jarige Jalink werd op 27 mei 2016 bij zijn huis in Diemen met twaalf kogels doodgeschoten in het bijzijn van zijn toen 9-jarige zoontje. De schutter kreeg in 2023 in hoger beroep 22 jaar celstraf.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De politie heeft dinsdag vijftien mensen opgepakt omdat ze op TikTok anderen zouden hebben aangespoord tot terreuraanslagen. Ze worden ervan verdacht propaganda voor terreurgroep Islamitische Staat te hebben verspreid. Volgens het Openbaar Ministerie hebben ze ook het martelaarschap verheerlijkt.
14 uur geleden