Bundesbank verlaagt groeiverwachtingen voor Duitse economie
FRANKFURT (ANP/BLOOMBERG) - De Bundesbank heeft de verwachtingen voor de Duitse economie flink verlaagd. De centrale bank denkt nu dat de grootste economie van Europa en de belangrijkste handelspartner van Nederland in 2025 met slechts 0,2 procent zal groeien. Eerder rekende de Bundesbank nog op een groei van 1,1 procent in het nieuwe jaar.
Voor dit jaar gaat de Bundesbank nu zelfs uit van een economische krimp van 0,2 procent, terwijl eerder werd gerekend op een groei van 0,3 procent. Ook waarschuwt de centrale bank voor een mogelijke nieuwe krimp in 2025 als de Verenigde Staten onder president Donald Trump importtarieven gaan invoeren op Europese goederen.
"De Duitse economie kampt niet alleen met aanhoudende economische tegenwind, maar ook met structurele problemen," zei Bundesbank-president Joachim Nagel, waarbij hij met name wees op de problemen in de industriële sector. Ook de arbeidsmarkt reageert volgens Nagel "merkbaar op de aanhoudende zwakte van de economische activiteit" in het land.
Mogelijke wereldwijde handelsoorlog
Voor 2026 en 2027 voorspelt de centrale bank een groei van 0,8 procent en 0,9 procent. Wel benadrukt Nagel dat Duitsland door de sterke afhankelijkheid van de export bijzonder kwetsbaar is voor een verdere daling van de buitenlandse vraag als gevolg van een mogelijke wereldwijde handelsoorlog die zou kunnen ontstaan onder het protectionistische handelsbeleid van Trump.
Daarnaast verwacht de Bundesbank dat de Duitse consumentenprijzen in 2025 hoog zullen blijven en de inflatie slechts licht zal afnemen van 2,5 procent naar 2,4 procent. In de jaren daarna zal de inflatie naar verwachting geleidelijk terugkeren naar de doelstelling van 2 procent.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De beursgraadmeters op Wall Street zijn in 2025 flink gestegen, ondanks de handelsstrijd van president Donald Trump en andere geopolitieke onrust. Dat komt vooral door de onverzadigbare honger van beleggers naar AI-aandelen. Verder werden goud en zilver flink meer waard. Wel kende de dollar de sterkste waardedaling sinds 2017. Ook de bitcoin lukte het niet om zijn waarde vast te houden.
27 minuten geledenBERLIJN (ANP) - Tesla is van plan de productie in zijn Duitse fabriek, nabij Berlijn, in 2026 te verhogen, ondanks de moeilijke situatie op de markt in Duitsland. De productie is dit jaar ook al elk kwartaal volgens plan gegroeid, heeft fabrieksdirecteur André Thierig gezegd in een interview met het Duitse persbureau dpa.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De verkoop van vuurwerk in Nederland is dit jaar naar een recordbedrag gestegen van ongeveer 129 miljoen euro. Dat meldt voorzitter Leo Groeneveld van Belangenvereniging Pyrotechniek Nederland (BPN). Daarmee werd het record van circa 118 miljoen euro van vorig jaar verbroken.
5 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - De olieprijzen zijn dit jaar het sterkst gedaald sinds de beginfase van de coronapandemie in 2020. Ook aan de pomp in Nederland gingen de prijzen iets omlaag, maar bij lange na niet zoveel als de olieprijzen. Toch kan het hier op oudejaarsdag druk zijn bij tankstations, omdat de accijnzen met de jaarwisseling omhooggaan. Dan wordt tanken in een klap weer wat duurder.
6 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag licht lager begonnen aan de laatste dag van 2025. Ondanks dat Wall Street de kerstrally van vorige week niet wist voort te zetten, stevenen de beursgraadmeters af op forse koerswinsten over het hele jaar. Dat werd gekenmerkt door de handelsoorlog van president Donald Trump en de euforie en bubbelvrees rond kunstmatige intelligentie (AI).
7 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - In België dreigt in januari een grote spoorstaking. Vakbonden willen een hele werkweek staken, van maandag 26 tot vrijdag 30 januari, hebben ze woensdag aangekondigd.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index heeft woensdag het bewogen beursjaar 2025 onveranderd afgesloten. Het jaar stond vooral in het teken van de handelsoorlog van de Amerikaanse president Donald Trump, de opkomst van kunstmatige intelligentie en geopolitieke spanningen. Een sterke eindejaarsrally zat er dit jaar niet in. Beleggers namen weinig risico aan het einde van het positieve beursjaar.
8 uur geleden