Bundesbank: sterke krimp Duitse economie door lockdowns
FRANKFURT (ANP/RTR) - De Duitse economie zal in het eerste kwartaal van dit jaar waarschijnlijk een sterke krimp laten zien. Dat komt vooral omdat de dienstensector, met daarin onder andere horeca en toerisme, geraakt blijven worden door de strenge coronamaatregelen. Daarbij komt ook dat in de bouwsector van de grootste economie van Europa sprake is van vertraging, aldus de Bundesbank.
De Bundesbank was eerder optimistischer over het economisch herstel, toen het aantal besmettingen met het coronavirus daalde en er vaccins werden verspreid. In zijn maandelijkse rapport is de Duitse centrale bank nu somberder. Ook bleven opmerkingen over de vaccinatiecampagne achterwege. Het inenten van mensen tegen corona loopt vertraging op door problemen met de levering en berichten over mogelijke neveneffecten van vaccins.
"De maatregelen om de pandemie in te dammen zijn in het huidige kwartaal gemiddeld strenger dan in het voorgaande kwartaal", aldus de Bundesbank. "Daarom zal de economische productie in het eerste kwartaal van 2021 waarschijnlijk sterk dalen." De centrale bank voegde toe dat een verhoging van de omzetbelasting, die vorig jaar tijdelijk was verlaagd, mede heeft gezorgd voor een daling in de bouw in de eerste maand van het jaar.
Uitvoer
Ook de industriële productie is in de eerste maand van het jaar afgenomen. Daar staat wel tegenover dat de ontwikkeling van het aantal nieuwe orders sterk was en dat de uitvoer van goederen is toegenomen, aldus de Bundesbank.
De uitvoer van goederen naar Groot-Brittannië vormde een uitzondering. Hier was in januari sprake van een daling met een kwart op jaarbasis. De Britten verlieten per 1 januari de interne markt van de Europese Unie.
Meer uit Financieel
HOUTEN (ANP) - Bouwmarktketen Hornbach heeft afgelopen jaar minder winst geboekt door hogere kosten aan onder meer personeel. In Nederland wist het bedrijf, ondanks sterke concurrentie van Praxis, Gamma en Karwei, zijn marktaandeel verder te vergroten. De doe-het-zelfketen zag zijn marktaandeel groeien van 28,1 procent naar gemiddeld 29,4 procent, werd woensdag bekend.
39 minuten geledenTOKIO (ANP) - De aandelenbeurzen in Azië gingen woensdag stevig omhoog. De stemming werd gesteund door de hoop op een spoedige de-escalatie van de oorlog in het Midden-Oosten. De olieprijzen, die sterk zijn gestegen door het conflict in het olierijke gebied, gingen omlaag.
39 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De Nederlandse gasvoorraden zijn geslonken naar 5,8 procent. Dat is de laagste vullingsgraad in tien jaar. Dat blijkt uit het Nationaal Energie Dashboard van gasnetbeheerder Gasunie dat sinds 2016 de opslagcijfers volledig bijhoudt.
52 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse economie zal door de Iranoorlog minder hard groeien, maar "kan tegen een stootje". Dat schrijven economen van ABN AMRO in een nieuw rapport, waarin ze ook waarschuwen voor hogere inflatie.
8 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/BLOOMBERG) - OpenAI is van plan te stoppen met zijn app Sora, die gebruikers met behulp van kunstmatige intelligentie korte video's liet maken. Het bedrijf wil de benodigde rekenkracht liever voor andere doeleinden inzetten, meldt een woordvoerder.
10 uur geledenUTRECHT (ANP) - Vakbond FNV pleit voor een ruimere belastingvrije reiskostenvergoeding en het invoeren van maximumprijzen voor benzine en diesel aan de pomp. Het zijn enkele punten die de grootste vakbond van Nederland aandraagt in de aanloop naar een Kamerdebat over de economische gevolgen van de Iranoorlog.
10 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn met verliezen gesloten. Beleggers zochten naar aanwijzingen over de mogelijke duur van de gevechten in Iran en de Golfregio, maar de onzekerheid overheerste.
11 uur geleden