Bulgarije loopt vertraging op met invoering euro
SOFIA (ANP/DPA/RTR) - Bulgarije gaat de euro invoeren in januari 2025, een jaar later dan gepland. Volgens Minister van Financiën Rositza Velkova-Zheleva voldoet het land nog niet aan de toelatingscriteria voor inflatie. Ook heeft Bulgarije niet alle wetswijzigingen doorgevoerd die nodig zijn, waaronder antiwitwaswetten.
De inflatie in het Zuidoost-Europese land steeg vorig jaar naar zo'n 15 procent op jaarbasis en dat is te hoog. Daarnaast is het parlement in hoofdstad Sofia ontbonden, waardoor wetten die nodig zijn om de euro in te voeren niet op tijd konden worden aangenomen. Nieuwe verkiezingen staan gepland op 2 april dit jaar, het nieuwe parlement werkt daarna aan nieuwe wetsvoorstellen, aldus Velkova. De kans bestaat volgens haar nog wel dat het eerder lukt om de euro in te voeren.
Naast witwaswetten moet het land een handelswet en een verzekeringswet aanpassen. Bulgarije, al sinds 2007 EU-lid, kampt al jaren met grootschalige corruptie. De Verenigde Staten en het Verenigd Koninkrijk legden vorige week sancties op aan twee voormalige ministers en zes andere Bulgaren vanwege beschuldigingen van corruptie.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De Nasdaq toonde maandag herstel in New York na de zware koersval op vrijdag. De techzware graadmeter kelderde voor het weekend ruim 4 procent door een verkoopgolf in de Amerikaanse chipsector. De grootste verliesbeurt van de Nasdaq in ruim een jaar tijd volgde op een sterker dan verwachte banengroei in de Verenigde Staten. Door de sterke arbeidsmarkt vrezen beleggers dat de Amerikaanse centrale bank de rente gaat verhogen om de inflatie te bestrijden.
58 minuten geledenPARIJS (ANP/AFP) - Nintendo heeft bekendgemaakt dat het een boete van 35 miljoen euro betaalt om een rechtszaak over kapotte controllers te schikken. De claim werd ingediend door een Franse consumentenorganisatie en gaat over controllers van de Switch-spelcomputer die te snel kapot zouden gaan.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Twee Marokkaanse banken hebben een schikking getroffen van 175 miljoen euro met het Openbaar Ministerie in Brussel. De Banque Centrale Populaire en haar dochteronderneming Banque Chaabi du Maroc werden verdacht van het uitvoeren van illegale bank-, krediet- en verzekeringsactiviteiten, meldt het parket.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Mensen die zich door een nepbankmedewerker laten overhalen zelf geld over te boeken naar fraudeurs, hoeven niet op compensatie van hun bank te rekenen. Volgens een uitspraak bij financieel klachteninstituut Kifid is een bank dan in beginsel niet verplicht schade te vergoeden.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het vertrek van supermarkten bij ondernemersorganisatie VNO-NCW is volgens voorzitter Coen van Oostrom "per saldo geen ramp". Supermarkten hebben inderdaad hun lidmaatschap bij de ondernemersorganisatie opgezegd, bevestigt hij bij radiozender BNR. "Dat is vorig jaar gebeurd."
4 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De Britse premier Keir Starmer wil dat techbedrijven maatregelen nemen om te voorkomen dat jongeren naaktbeelden kunnen verspreiden via hun telefoons. Als dat niet gebeurt, wil de premier ze daartoe verplichten met wetgeving.
5 uur geledenARNHEM (ANP) - President-directeur Frans Everts van Shell Nederland wordt de nieuwe topman van hoogspanningsnetbeheerder TenneT. Hij wordt op 1 november de opvolger van Manon van Beek bij TenneT voor een periode van vier jaar.
6 uur geleden