Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Buitenlandse uitzendkracht vaker op staande voet ontslagen

Buitenlandse uitzendkracht vaker op staande voet ontslagen

DEN HAAG (ANP) - De afgelopen jaren zijn in de uitzendbranche verreweg de meeste werknemers op staande voet ontslagen. Niet-Nederlandse werknemers is dit veel vaker overkomen dan Nederlandse medewerkers. Dit komt volgens minister Eddy van Hijum (Sociale Zaken) naar voren uit cijfers van uitkeringsinstantie UWV.

In antwoorden op Kamervragen heeft de minister de uitstroom door ontslag op staande voet vanaf 2020 bij verschillende branches met elkaar vergeleken. Bij uitzendbedrijven gaat het jaarlijks om duizenden werknemers. In 2023 verloren 7470 werknemers om deze reden hun baan. In 2022 ging het om 7475 mensen, in 2021 om 6148 werknemers en in 2020 om 4237 personen.

Elk jaar lag het aantal niet-Nederlanders een stuk hoger dan het aantal Nederlandse werknemers. Bij arbeidsmigranten "is de kans groter dat zij niet weten wat hun rechten zijn en hierdoor kwetsbaar zijn voor onterechte ontslagen op staande voet", schrijft Van Hijum. In 2023 hadden 6308 op staande voet ontslagen werknemers niet de Nederlandse nationaliteit. In 2022 waren dit er 6183, in 2021 waren dit 5036 werknemers en in 2020 ging het om 2930 mensen.

Vleesverwerkende industrie

Procentueel gezien hebben uitzendkrachten echter minder vaak hun baan om deze reden verloren dan werknemers in bepaalde andere branches, aldus Van Hijum. In de uitzendbranche gaat het gemiddeld om ongeveer 0,8 procent van alle vertrekkende werknemers per jaar. In de slagersbranche bijvoorbeeld lag dit percentage in 2023 op zo'n 2,9 procent, maar was het aantal op staande voet ontslagen werknemers met 143 een stuk lager dan bij uitzendbedrijven.

De Arbeidsinspectie constateerde in mei na onderzoek bij een aantal uitzendbureaus met arbeidsmigranten in de vleesverwerkende industrie dat uitzendbureaus ontslag op staande voet misbruiken als constructie voor financieel gewin. Tweede Kamerlid Bart van Kent (SP) stelde daarop Kamervragen aan Van Hijum.

Vakantiegeld

Bij ontslag op staande voet stoppen betalingen aan de werknemer direct en lopen werknemers bijvoorbeeld opgebouwd vakantiegeld mis. Voor uitzendbureaus is dat financieel gezien gunstig, maar werknemers zijn er de dupe van, zei de Arbeidsinspectie in mei. Zo verliezen werknemers ook hun recht op een werkloosheidsuitkering.

De Arbeidsinspectie wist volgens een woordvoerster niet dat zoveel mensen op staande voet zijn ontslagen en kan niet handhaven op misbruik hiervan. "Werkgevers en de uitzendbranche hebben de verantwoordelijkheid om ermee aan de slag te gaan."

Meer uit Financieel

Franse economie groeit ondanks stroeve politiek

PARIJS (ANP) - De economie van Frankrijk is in het laatste kwartaal van vorig jaar gegroeid, ondanks de moeizame politieke besluitvorming over de begroting en handelsspanningen met de Verenigde Staten. Het bruto binnenlands product (bbp) van het land steeg 0,2 procent.

18 minuten geleden
Bloomberg: Trump wil Kevin Warsh benoemen tot baas centrale bank

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump wil Kevin Warsh benoemen tot nieuwe voorzitter van de Federal Reserve (Fed). Dat meldt persbureau Bloomberg op basis van bronnen. Warsh, een voormalige Fed-gouverneur, bezocht donderdag het Witte Huis, aldus een van de bronnen.

1 uur geleden
Signify snijdt opnieuw in kosten, 900 banen geraakt

EINDHOVEN (ANP) - Verlichtingsbedrijf Signify gaat opnieuw kostenbesparingen doorvoeren, waarbij 900 banen worden geraakt. Dat stelt topman As Tempelman in een toelichting op de jaarcijfers. Het bedrijf achter de lampen van het merk Philips verwijst daarbij naar lastige marktomstandigheden.

1 uur geleden
Opnieuw daling verkoopprijzen Nederlandse industrie

DEN HAAG (ANP) - De prijzen die Nederlandse industriebedrijven vragen voor hun goederen zijn in december opnieuw gedaald, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Gemiddeld waren de afzetprijzen 1,7 procent lager dan in dezelfde maand vorig jaar. In november daalden de prijzen met 0,4 procent.

2 uur geleden
Nederland haalt bouwdoel niet: opnieuw minder nieuwe woningen

DEN HAAG (ANP) - Nederland heeft er in 2025 voor het derde jaar op rij minder woningen bijgekregen. Daarmee blijft de woningbouw achterlopen bij de plannen van het kabinet en lukt het niet om het woningtekort echt in te lopen. Dat volgt uit nieuwe cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS).

2 uur geleden
CBS: minder vacatures en meer werklozen in vierde kwartaal

DEN HAAG (ANP) - De krapte op de arbeidsmarkt is eind 2025 verder afgenomen. Het aantal openstaande vacatures nam in het vierde kwartaal af met 7000, terwijl het aantal werklozen juist toenam met 11.000. Daardoor zijn er inmiddels voor elke 100 werklozen 93 vacatures. Het totaal aantal banen nam in dezelfde periode nog wel licht toe, blijkt uit nieuwe cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS).

2 uur geleden
VS versoepelen sancties tegen Venezolaanse olie-industrie

WASHINGTON (ANP) - De regering-Trump heeft enkele sancties tegen de Venezolaanse olie-industrie versoepeld. Dat betekent onder meer dat bedrijven uit veel landen weer Venezolaanse olie kunnen kopen. Bedrijven uit China, Rusland, Iran, Noord-Korea en Cuba zijn daarvan echter uitgesloten.

4 uur geleden