Buitenlandse uitzendkracht vaker op staande voet ontslagen
DEN HAAG (ANP) - De afgelopen jaren zijn in de uitzendbranche verreweg de meeste werknemers op staande voet ontslagen. Niet-Nederlandse werknemers is dit veel vaker overkomen dan Nederlandse medewerkers. Dit komt volgens minister Eddy van Hijum (Sociale Zaken) naar voren uit cijfers van uitkeringsinstantie UWV.
In antwoorden op Kamervragen heeft de minister de uitstroom door ontslag op staande voet vanaf 2020 bij verschillende branches met elkaar vergeleken. Bij uitzendbedrijven gaat het jaarlijks om duizenden werknemers. In 2023 verloren 7470 werknemers om deze reden hun baan. In 2022 ging het om 7475 mensen, in 2021 om 6148 werknemers en in 2020 om 4237 personen.
Elk jaar lag het aantal niet-Nederlanders een stuk hoger dan het aantal Nederlandse werknemers. Bij arbeidsmigranten "is de kans groter dat zij niet weten wat hun rechten zijn en hierdoor kwetsbaar zijn voor onterechte ontslagen op staande voet", schrijft Van Hijum. In 2023 hadden 6308 op staande voet ontslagen werknemers niet de Nederlandse nationaliteit. In 2022 waren dit er 6183, in 2021 waren dit 5036 werknemers en in 2020 ging het om 2930 mensen.
Vleesverwerkende industrie
Procentueel gezien hebben uitzendkrachten echter minder vaak hun baan om deze reden verloren dan werknemers in bepaalde andere branches, aldus Van Hijum. In de uitzendbranche gaat het gemiddeld om ongeveer 0,8 procent van alle vertrekkende werknemers per jaar. In de slagersbranche bijvoorbeeld lag dit percentage in 2023 op zo'n 2,9 procent, maar was het aantal op staande voet ontslagen werknemers met 143 een stuk lager dan bij uitzendbedrijven.
De Arbeidsinspectie constateerde in mei na onderzoek bij een aantal uitzendbureaus met arbeidsmigranten in de vleesverwerkende industrie dat uitzendbureaus ontslag op staande voet misbruiken als constructie voor financieel gewin. Tweede Kamerlid Bart van Kent (SP) stelde daarop Kamervragen aan Van Hijum.
Vakantiegeld
Bij ontslag op staande voet stoppen betalingen aan de werknemer direct en lopen werknemers bijvoorbeeld opgebouwd vakantiegeld mis. Voor uitzendbureaus is dat financieel gezien gunstig, maar werknemers zijn er de dupe van, zei de Arbeidsinspectie in mei. Zo verliezen werknemers ook hun recht op een werkloosheidsuitkering.
De Arbeidsinspectie wist volgens een woordvoerster niet dat zoveel mensen op staande voet zijn ontslagen en kan niet handhaven op misbruik hiervan. "Werkgevers en de uitzendbranche hebben de verantwoordelijkheid om ermee aan de slag te gaan."
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op het Damrak krabbelde vrijdag wat op na de kleine verliesbeurt een dag eerder. Beleggers bleven voorzichtig en hielden vooral de ontwikkelingen rond een mogelijke Amerikaanse aanval op Iran in de gaten. De Amerikaanse president Donald Trump waarschuwde dat Iran de komende dagen een "betekenisvolle deal" over zijn nucleaire programma moet sluiten, want "anders gaan er slechte dingen gebeuren". Ook wordt gewacht op een belangrijk Amerikaans inflatiecijfer, dat later op de dag verschijnt.
40 minuten geledenPARIJS (ANP) - Voedingsmiddelenconcern Danone ziet op dit moment geen grote financiële gevolgen van een terugroepactie van babyvoeding. Het bedrijf riep in verschillende landen batches producten terug, omdat ze mogelijk besmet waren met een giftige stof. De "huidige geïdentificeerde financiële gevolgen" zijn "niet materieel", schrijft het bedrijf in een toelichting bij de jaarcijfers. "De impactbeoordeling zal worden afgerond zodra de terugroepacties zijn voltooid."
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Verenigde Staten en Indonesië hebben een handelsakkoord gesloten. Het akkoord voorziet onder meer in een tarief van 19 procent voor Indonesische goederen die de VS binnenkomen.
1 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP) - Nvidia staat op het punt een investering van 30 miljard dollar in ChatGPT-maker OpenAI af te ronden, schrijft de Financial Times. In september sloten de twee grote Amerikaanse AI-bedrijven nog een megadeal, waarbij Nvidia tot 100 miljard zou investeren in OpenAI. Maar daar gaan ze volgens de zakenkrant niet meer mee door.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De investeringen van bedrijven in Nederland zijn in december opnieuw afgenomen, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Ondernemingen investeerden in de laatste maand van 2025 2,6 procent minder vergeleken met dezelfde maand een jaar eerder. De daling volgt op een afname van de investeringen van 4,8 procent in november en een daling van 0,7 procent in oktober.
2 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Christine Lagarde heeft aangegeven dat ze verwacht haar termijn als president van de Europese Centrale Bank (ECB) te voltooien, meldt The Wall Street Journal. Eerder deze week meldde de Britse zakenkrant Financial Times op basis van bronnen bij de ECB dat Lagarde van plan was haar termijn niet af te maken.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag met verliezen gesloten. Beleggers op Wall Street volgden de ontwikkelingen rond een mogelijke Amerikaanse aanval op Iran. De olieprijzen gingen verder omhoog door de onrust in het Midden-Oosten. Daarnaast kwamen er weer veel bedrijfsresultaten, waaronder van grote bedrijven als Walmart en Deere.
11 uur geleden