Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Buitenlandminister VS waarschuwt voor confrontatie Rusland - VS

Buitenlandminister VS waarschuwt voor confrontatie Rusland - VS

WASHINGTON/GENÈVE (ANP/AFP/DPA) - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Antony Blinken, heeft gewaarschuwd dat Rusland voor de keuze staat tussen dialoog en confrontatie. Hij deed de uitlating vlak voor het begin van Amerikaans-Russisch 'veiligheidsoverleg' in Genève. Dat is maandag, al spreken Amerikanen en Russen elkaar ook voorafgaand in de Zwitserse stad op zondagavond.

Blinken dreigde met "enorme consequenties als Rusland de agressie tegen Oekraïne hervat". Blinken en andere Amerikaanse functionarissen beschuldigen het Kremlin er geregeld van zich agressief op te stellen tegenover Kiev en met een enorme troepenmacht langs de Oekraïense grens een eventuele aanval voor te bereiden. Rusland spreekt dat tegen. Het land verwijt de Amerikanen de spanningen op te drijven met wapenleveranties aan Oekraïne en valse beschuldigingen aan het adres van Rusland.

Het overleg van maandag in Genève moet de kou wat uit de lucht halen voor de twee gebrouilleerde mogendheden. Oekraïne is het voornaamste twistpunt. De voortdurende spanningen over Oekraïne vloeien voort uit de afzetting van de pro-Russische president van Oekraïne in 2014. Het Westen ziet dat als het gevolg van een volksopstand, het Kremlin ziet dat als een gevolg van een vooral door de VS aangemoedigde staatsgreep die in Washington zorgvuldig zou zijn voorbereid.

Burgeroorlog

De huidige president Joe Biden bezocht tijdens het presidentschap van Barack Obama (2009-2017) als vicepresident Oekraïne wel zes keer. Blinken was tijdens de machtswisseling in Kiev plaatsvervangend veiligheidschef in het Witte Huis. Rusland lijfde kort na de machtswisseling begin 2014 in Kiev boos het schiereiland de Krim in. En Moskou steunt sindsdien pro-Russische opstandelingen in het oosten van Oekraïne. Daar heerst sinds 2014 feitelijk een burgeroorlog.

De Russische onderminister van Buitenlandse Zaken Sergej Ryabkov is hoofd van de Russische delegatie in Genève. Hij zei dat hij niet gaat bedelen, maar gestelde doelen wil bereiken. Het Kremlin eist vooral de garantie dat Oekraïne nooit lid van de NAVO wordt.

Meer uit Buitenland

Nigeria: aanvallen VS raakten IS, maar ook andere groepen

ABUJA (ANP/AFP) - Bij de Amerikaanse aanvallen in Nigeria zijn in de nacht van donderdag op vrijdag niet alleen strijders van Islamitische Staat (IS) getroffen, zoals de Amerikaanse president Donald Trump verkondigde. Volgens een woordvoerder van de Nigeriaanse president zijn ook kleinere groepen geraakt.

11 minuten geleden
Vlaamse dichter Leonard Nolens overleden

ANTWERPEN (ANP) - De Vlaamse dichter, vertaler en dagboekschrijver Leonard Nolens is op 78-jarige leeftijd overleden. Dat heeft zijn familie gemeld aan persbureau Belga. De dichter was al een tijdje ziek.

5 uur geleden
Oekraïne: een derde van Kyiv zonder verwarming na aanval Rusland

KYIV (ANP) - Ongeveer een derde van de Oekraïense hoofdstad Kyiv zit zonder verwarming na Russische aanvallen in de nacht van vrijdag op zaterdag, aldus minister van Buitenlandse Zaken Andri Sybiha. Ook in de regio rondom de stad zijn dergelijke problemen ontstaan.

6 uur geleden
Saudi-Arabië roept separatisten in Jemen op tot terugtrekking

RIYAD (ANP/AFP) - Saudi-Arabië heeft een separatistische beweging in buurland Jemen opgeroepen de wapens neer te leggen en recent veroverd gebied terug te geven aan de door Riyad gesteunde regering. Defensieminister Khalid bin Salman heeft een verklaring hierover gedeeld op sociale media.

7 uur geleden
Thailand en Cambodja ondertekenen 'onmiddellijk' staakt-het-vuren

PHNOM PENH (ANP/RTR/AFP) - Thailand en Cambodja hebben een staakt-het-vuren ondertekend na bijna drie weken van hevige gevechten aan de grens. Ze hebben drie dagen onderhandeld over het stoppen van het dodelijke grensconflict.

9 uur geleden
Rusland voert raketaanval uit op Kyiv

WARSCHAU (ANP/TR) - Rusland heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag Kyiv en andere regio's in Oekraïne aangevallen met onder meer raketten en drones. In de hoofdstad klonken explosies en het leger meldde op Telegram dat er raketten werden ingezet.

9 uur geleden
Trump tegen erkenning van Somaliland

WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft in een interview met de New York Post aangegeven dat hij tegen de erkenning van Somaliland door de Verenigde Staten is. Somaliland is een zelfverklaarde republiek die zich heeft afgescheiden van Somalië en die eerder op vrijdag werd erkend door Israël, een bondgenoot van Washington.

12 uur geleden