Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Buitenlandminister VS waarschuwt voor confrontatie Rusland - VS

Buitenlandminister VS waarschuwt voor confrontatie Rusland - VS

WASHINGTON/GENÈVE (ANP/AFP/DPA) - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Antony Blinken, heeft gewaarschuwd dat Rusland voor de keuze staat tussen dialoog en confrontatie. Hij deed de uitlating vlak voor het begin van Amerikaans-Russisch 'veiligheidsoverleg' in Genève. Dat is maandag, al spreken Amerikanen en Russen elkaar ook voorafgaand in de Zwitserse stad op zondagavond.

Blinken dreigde met "enorme consequenties als Rusland de agressie tegen Oekraïne hervat". Blinken en andere Amerikaanse functionarissen beschuldigen het Kremlin er geregeld van zich agressief op te stellen tegenover Kiev en met een enorme troepenmacht langs de Oekraïense grens een eventuele aanval voor te bereiden. Rusland spreekt dat tegen. Het land verwijt de Amerikanen de spanningen op te drijven met wapenleveranties aan Oekraïne en valse beschuldigingen aan het adres van Rusland.

Het overleg van maandag in Genève moet de kou wat uit de lucht halen voor de twee gebrouilleerde mogendheden. Oekraïne is het voornaamste twistpunt. De voortdurende spanningen over Oekraïne vloeien voort uit de afzetting van de pro-Russische president van Oekraïne in 2014. Het Westen ziet dat als het gevolg van een volksopstand, het Kremlin ziet dat als een gevolg van een vooral door de VS aangemoedigde staatsgreep die in Washington zorgvuldig zou zijn voorbereid.

Burgeroorlog

De huidige president Joe Biden bezocht tijdens het presidentschap van Barack Obama (2009-2017) als vicepresident Oekraïne wel zes keer. Blinken was tijdens de machtswisseling in Kiev plaatsvervangend veiligheidschef in het Witte Huis. Rusland lijfde kort na de machtswisseling begin 2014 in Kiev boos het schiereiland de Krim in. En Moskou steunt sindsdien pro-Russische opstandelingen in het oosten van Oekraïne. Daar heerst sinds 2014 feitelijk een burgeroorlog.

De Russische onderminister van Buitenlandse Zaken Sergej Ryabkov is hoofd van de Russische delegatie in Genève. Hij zei dat hij niet gaat bedelen, maar gestelde doelen wil bereiken. Het Kremlin eist vooral de garantie dat Oekraïne nooit lid van de NAVO wordt.

Meer uit Buitenland

Topgeneraals Israël en VS ontmoetten elkaar in Pentagon

WASHINGTON (ANP/RTR) - De hoogste generaals van de Verenigde Staten en Israël hebben vrijdag overleg gevoerd in het Pentagon te midden van de oplopende spanningen met Iran. Dat zeiden twee Amerikaanse functionarissen tegen persbureau Reuters.

30 minuten geleden
Oekraïne meldt ruim tien doden door inslag drone bij bus

DNIPRO (ANP/RTR) - Oekraïense regionale autoriteiten hebben gemeld dat een bedrijfsbus ten oosten van de stad Dnipro is getroffen door een Russische drone die vlak bij het voertuig insloeg. Daardoor zouden vijftien doden en meerdere gewonden zijn gevallen.

2 uur geleden
Bij brand in Crans-Montana gewond geraakte Zwitser overleden

SION (ANP/AF) - Een 18-jarige Zwitser die gewond raakte bij de dramatische brand met oud en nieuw in een café in het Zwitserse Crans-Montana is in een ziekenhuis in Zürich overleden, meldt de Zwitserse justitie.

5 uur geleden
Slowaakse veiligheidsadviseur stapt op over mails met Epstein

BRATISLAVA (ANP/AFP) - De veiligheidsadviseur van de Slowaakse regering, ex-minister van Buitenlandse Zaken Miroslav Lajcak, is opgestapt naar aanleiding van mails met de Amerikaanse zakenman en zedendelinquent Jeffrey Epstein. Lajcak zegt niets verkeerd te hebben gedaan en dat de omvang van Epsteins misbruik bij hem toen niet bekend was. Premier Robert Fico betreurt het vertrek van de ervaren diplomaat.

5 uur geleden
Zelensky: komende week nieuwe onderhandelingen in Abu Dhabi

KYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky meldt dat er komende week nieuw overleg met Rusland en de Verenigde Staten plaatsvindt in Abu Dhabi. Dat gebeurt op 4 en 5 februari, schrijft hij op X.

7 uur geleden
Bijna 200 doden na geweld in Pakistaanse provincie Beloetsjistan

QUETTA (ANP/RTR/AFP) - Het dodental door onrust in de Pakistaanse provincie Beloetsjistan is opgelopen tot bijna tweehonderd. Separatisten bestormden daar zaterdag onder meer banken, politiebureaus en militaire installaties. De autoriteiten zeggen dat in twee dagen tijd 31 burgers, 17 leden van de veiligheidstroepen en 145 opstandelingen zijn gedood.

7 uur geleden
Tientallen gewonden bij onrust in Turijn

TURIJN (ANP/DPA) - Zeker 31 politiemensen zijn gewond geraakt bij uit de hand gelopen protesten in Turijn. Dat melden de Italiaanse autoriteiten, die ook spreken over tien aanhoudingen. Over het aantal gewonde demonstranten bestaat onduidelijkheid.

8 uur geleden