Buitenlandminister VS waarschuwt voor confrontatie Rusland - VS
WASHINGTON/GENÈVE (ANP/AFP/DPA) - De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Antony Blinken, heeft gewaarschuwd dat Rusland voor de keuze staat tussen dialoog en confrontatie. Hij deed de uitlating vlak voor het begin van Amerikaans-Russisch 'veiligheidsoverleg' in Genève. Dat is maandag, al spreken Amerikanen en Russen elkaar ook voorafgaand in de Zwitserse stad op zondagavond.
Blinken dreigde met "enorme consequenties als Rusland de agressie tegen Oekraïne hervat". Blinken en andere Amerikaanse functionarissen beschuldigen het Kremlin er geregeld van zich agressief op te stellen tegenover Kiev en met een enorme troepenmacht langs de Oekraïense grens een eventuele aanval voor te bereiden. Rusland spreekt dat tegen. Het land verwijt de Amerikanen de spanningen op te drijven met wapenleveranties aan Oekraïne en valse beschuldigingen aan het adres van Rusland.
Het overleg van maandag in Genève moet de kou wat uit de lucht halen voor de twee gebrouilleerde mogendheden. Oekraïne is het voornaamste twistpunt. De voortdurende spanningen over Oekraïne vloeien voort uit de afzetting van de pro-Russische president van Oekraïne in 2014. Het Westen ziet dat als het gevolg van een volksopstand, het Kremlin ziet dat als een gevolg van een vooral door de VS aangemoedigde staatsgreep die in Washington zorgvuldig zou zijn voorbereid.
Burgeroorlog
De huidige president Joe Biden bezocht tijdens het presidentschap van Barack Obama (2009-2017) als vicepresident Oekraïne wel zes keer. Blinken was tijdens de machtswisseling in Kiev plaatsvervangend veiligheidschef in het Witte Huis. Rusland lijfde kort na de machtswisseling begin 2014 in Kiev boos het schiereiland de Krim in. En Moskou steunt sindsdien pro-Russische opstandelingen in het oosten van Oekraïne. Daar heerst sinds 2014 feitelijk een burgeroorlog.
De Russische onderminister van Buitenlandse Zaken Sergej Ryabkov is hoofd van de Russische delegatie in Genève. Hij zei dat hij niet gaat bedelen, maar gestelde doelen wil bereiken. Het Kremlin eist vooral de garantie dat Oekraïne nooit lid van de NAVO wordt.
Meer uit Buitenland
ODESA (ANP/AFP) - Russische aanvallen op de Oekraïense havenstad Odesa hebben volgens de hulpdiensten twee mensen het leven gekost. Veertien anderen raakten gewond.
3 uur geledenBOGOTÁ (ANP/AFP) - De vliegtuigcrash waardoor vorige maand in Colombia 69 militairen omkwamen, is veroorzaakt doordat het toestel bomen raakte. Dat blijkt uit voorlopige onderzoeksresultaten van de Colombiaanse luchtmacht.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten nodigen de Russische president Vladimir Poetin uit voor de G20-top in Miami. President Donald Trump betwijfelt echter of Poetin komt.
6 uur geledenCHOUKINE (ANP/AFP/RTR) - Bij een Israëlische aanval in het zuiden van Libanon zijn drie doden gevallen, zegt het Libanese ministerie van Gezondheid. De Libanese krant L'Orient-Le Jour meldt dat het ging om een droneaanval op de weg tussen Nabatieh en Choukine.
13 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP/RTR) - Het Amerikaanse ministerie van Justitie heeft marihuana in een andere drugscategorie ingedeeld. Volgens justitieminister Todd Blanche gaat marihuana van de gevaarlijke klasse I naar klasse III en daarmee wordt dit verdovende middel veel toegankelijker voor onder anderen onderzoekers, geneeskundigen, patiënten en ondernemingen die producten met cannabis maken of verhandelen.
17 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De leiders van de Europese Unie hebben het definitief toekennen van een krediet van 90 miljard euro aan Oekraïne toegejuicht, nadat het lang door Hongarije was geblokkeerd. Het geld wordt officieel omschreven als een lening en moet Oekraïne in 2026 en 2027 financieel ondersteunen.
18 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Unie heeft donderdag ingestemd met een twintigste pakket strafmaatregelen voor Rusland. Hongarije en Slowakije hebben hun verzet tegen de nieuwe sancties opgegeven, net als ze bij de miljardenlening voor Oekraïne deden.
19 uur geleden