Brusselse FVD-fractie splitst zich af als leden Baudet kiezen
DEN HAAG (ANP) - De Brusselse Forum voor Democratie-fractie zal zich afsplitsen als leden van de partij Thierry Baudet toch als partijleider aanwijzen. "Als de ledenvergadering zegt: ’Hij moet blijven, hij is geweldig’ en ze steunen die richting van een charismatische beweging met hun Grote Leider, dan verklaren wij ons onafhankelijk", zegt Europarlementariër en fractievoorzitter Derk Jan Eppink tegen De Telegraaf.
FVD lijkt af te stevenen op een omstreden referendum, waar regionale politici zich fel tegen keren. Op zeer korte termijn moet er een ledenraadpleging komen over de vraag of boegbeeld Baudet leider van de partij moet blijven. Het bestuur, dat ook verdeeld is over de partij, hoopt zo dat de knallende ruzie binnen FVD voor eens en voor altijd beslecht zal worden.
Eppink spreekt samen met collega-Europarlementariër Rob Roos zijn afkeur uit over wat er in de partij is gebeurd. "Baudet heeft nu het doel ’Baudet’ gemaakt. Hij is zelf het einddoel van alles, en dat is niet waarvoor ik de politiek in ben gegaan", zegt Roos. De derde FVD'er in het Europees Parlement is Rob Rooken, die als lid van het bestuur bezig is een einde te maken aan het conflict. Daarom hebben Eppink en Roos ervoor gekozen het bestuur de ruimte te geven om met een mogelijke oplossing te komen.
'Zeer kwalijk dat hij niet afrekende met antisemitisme'
Maar met Baudet willen de politici niet verder. "Wat ons getroffen heeft, is hoezeer het oorspronkelijke idee van een partij die mogelijk kon meedingen naar de macht is weggegleden naar een sektarische beweging waarin de voorzitter zich presenteert als een soort messias, met trouwe discipelen uit de jongerenbeweging", zegt Eppink. Dat Baudet niet afrekende met antisemitisme bij de jongerentak JFVD (die hij volgens Eppink de "ziel van de partij" noemde), nemen de Europarlementariërs hem zeer kwalijk. "Wij gingen ervan uit dat het was opgelost en dat die tak was opgeschoond. En nu blijkt dat niet te zijn gebeurd. Het is een praktijk geworden die Baudet heeft toegelaten, getolereerd."
Mochten de leden Baudet toch wegsturen als partijleider, "dan denk ik dat er weer een heleboel volksvertegenwoordigers terugkomen", aldus Roos. Fracties door het hele land zijn verscheurd door het gedoe bij FVD, en de partij is bijna opgesplitst in een pro- en een anti-Baudet-kamp. Het conflict leidde ertoe dat veel prominenten afscheid namen van FVD. Roos noemt het "doodzonde dat het zo is gelopen, en dat is een understatement. We hadden met de partij goud in handen. Wat we in vier jaar tijd hebben opgebouwd, is in vier dagen door het putje heen gespoeld."
Meer uit Politiek
UTRECHT (ANP) - Een "fundamentele koerswijziging" is nodig voor steun van GroenLinks-PvdA. Die boodschap bracht partijleider Jesse Klaver over aan coalitiepartijen D66, VVD en CDA op een bijeenkomst in Utrecht. "Verwar onze uitgestoken hand niet met een blanco cheque."
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Amnesty International maakt zich "ernstige zorgen" over de rechten van vluchtelingen in het vrijdag gepresenteerde coalitieakkoord. "Mensen op de vlucht worden al jarenlang gestigmatiseerd en ontmenselijkt in het politieke debat. Het is schokkend om te lezen dat de rechten van mensen die vluchten voor oorlog en vervolging nog verder worden afgebroken", aldus de hulporganisatie over de plannen van D66, VVD en CDA.
1 dag geledenDEN BOSCH (ANP) - Dat het CDA weer mee gaat regeren, betekent dat het lastig gaat worden, verwacht partijleider Henri Bontenbal. Op een partijcongres in Den Bosch blikt hij vooruit op de fase na het net gepresenteerde coalitieakkoord. "Als we verantwoordelijkheid dragen, worden we ook weer stevig aangesproken op het regeringsbeleid. Dat is nu eenmaal hoe het gaat."
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - Als Rob Jetten premier van Nederland wordt, is hij de jongste minister-president ooit. Dat blijkt uit data die het ANP vergeleek. In maart wordt Jetten 39 jaar. De gemiddelde leeftijd van Nederlandse premiers is 55,1 jaar.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De Amsterdamse burgemeester Femke Halsema verwacht een normaal gesprek te kunnen voeren met toekomstig premier Rob Jetten. Dat vertelt ze in Het Parool. Het vorige kabinet was Amsterdam volgens Halsema "liever kwijt dan rijk".
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Fractieleider Lidewij de Vos van het uiterst rechtse Forum voor Democratie heeft weinig goede woorden over voor het regeerakkoord van D66, VVD en CDA. "Op vrijwel alle vlakken slaan deze partijen de verkeerde richting in", laat De Vos in een verklaring weten.
2 dagen geledenDEN HAAG (ANP) - Het demissionaire kabinet gaat geen nieuwe medische evacuatie van kinderen uit Gaza meer regelen. Het is aan het volgende kabinet om hierover een besluit te nemen, schrijven staatssecretaris Aukje de Vries (Ontwikkelingshulp, VVD) en minister David van Weel (Buitenlandse Zaken, VVD) vrijdag aan de Tweede Kamer.
2 dagen geleden