Brussel vraagt Nederland uitleg over bagatelliseren boerenfraude
BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie vraagt Nederland opheldering over berichten dat het haar zou hebben voorgelogen over de omvang van subsidiefraude door boeren. Maar het dagelijks EU-bestuur wil nog geen conclusies trekken of vooruitlopen op eventuele strafmaatregelen.
Het ministerie van Landbouw bagatelliseerde tegenover de Europese Commissie de omvang van fraude door Nederlandse boeren met EU-subsidies, meldden onder meer Trouw en De Groene Amsterdammer in samenwerking met onderzoeksplatform Investico woensdag. Boeren gaven meer grond op dan ze bezaten. Zo streken ze ten onrechte meer subsidie op en mochten ze meer mest gebruiken. Het ministerie wist volgens de onthullers dat dit wijdverbreid was, maar ontkende dat tegenover de commissie.
"We staan in contact met de relevante autoriteiten in Nederland om meer te weten te komen over deze specifieke zaak", zegt een woordvoerder van de commissie. "We moeten eerst de feiten vaststellen en daarna zullen we zien welke stappen gepast zijn."
Toezicht op landbouwsubsidies
De commissie wijst er wel op dat de EU-lidstaten de taak hebben om toezicht te houden op de EU-landbouwsubsidies. Zij houdt dan weer in de gaten of de EU-landen dat goed uitvoeren.
Demissionair landbouwminister Piet Adema wil tijdens een debat in de Tweede Kamer niet veel meer kwijt over de kwestie. Eerst wil hij zich meer verdiepen in de stukken en verslagen. Ook wil hij betrokken ambtenaren spreken. "Ik wil weten hoe het precies is gegaan, dan kan ik op basis van de feiten een conclusie trekken." Hij informeert de Kamer hier later over.
2017
De fraude kwam in 2017 aan het licht, toen Adema nog geen minister was. De Europese Commissie zou hebben gedreigd met terugvorderingen, maar het ministerie relativeerde de omvang. Van sancties kwam het niet.
Het ministerie van Landbouw kreeg lang veel gedaan in Brussel, maar rekte Europese regels geregeld wel erg op. Daarmee heeft het veel krediet verspeeld.
Meer uit Buitenland
WEST PALM BEACH (ANP) - De Verenigde Staten gaan "fors meer" dan 5000 militairen terugtrekken uit Duitsland, zei de Amerikaanse president Donald Trump zaterdag tegen verslaggevers in Florida. "We gaan het fors terugbrengen, en we gaan veel verder dan 5000," zei Trump over het besluit van Washington om troepen terug te trekken uit Duitsland, dat vrijdag werd aangekondigd.
3 uur geledenWEST PALM BEACH (ANP/RTR/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft zaterdag gezegd dat er een mogelijkheid is dat de Verenigde Staten de luchtaanvallen op Iran zullen hervatten. Trumps uitspraak was een reactie op een vraag van een verslaggever in West Palm Beach.
4 uur geledenDAMASCUS (ANP) - De Syrische staatstelevisie meldt dat Jordanië luchtaanvallen heeft uitgevoerd op een opslagplaats voor wapens en drugs in de zuidelijke provincie Sweida. Lokale bronnen melden aan de staatstelevisie dat het Jordaanse leger "waarschijnlijk" een hoofdkwartier heeft getroffen dat onder controle stond van rebellengroepen in het dorp Shahba. Het Jordaanse leger meldt een "afschrikkingsoperatie" gericht op verschillende plekken langs de noordgrens van Jordanië, die door wapen- en drugshandelaren gebruikt zouden worden.
4 uur geledenBOURGES (ANP/AFP) - Een illegale rave op een militair terrein in Zuid-Frankrijk heeft tot zo'n 40.000 feestgangers bijeengebracht. De autoriteiten waarschuwden voorafgaand aan de rave voor gevaren in de vorm van onontplofte munitie uit de Tweede Wereldoorlog.
6 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Het is nu aan de Verenigde Staten om te kiezen tussen diplomatie of een hervatting van de oorlog, zegt de Iraanse onderminister van Buitenlandse Zaken. Het land stuurde vrijdag een nieuw vredesvoorstel naar de VS, nadat de Amerikanen niet akkoord gingen met een eerder voorstel.
9 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft de Slowaakse premier Robert Fico uitgenodigd voor een bezoek aan Kyiv. De twee belden over de betrekkingen tussen hun landen, nu de energieruzie van de afgelopen maanden is opgelost.
15 uur geledenJERUZALEM (ANP/DPA) - Het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken zegt dat twee opvarenden van de vloot die richting Gaza voer met hulpgoederen, naar Israël zijn gebracht voor verhoor. Eerder werd via de sociale media van de Global Sumud Flotilla bekendgemaakt dat alle activisten waren vrijgelaten op het Griekse eiland Kreta, behalve twee van de organisatoren.
16 uur geleden