Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Brussel vraagt Nederland uitleg over bagatelliseren boerenfraude

Brussel vraagt Nederland uitleg over bagatelliseren boerenfraude

BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie vraagt Nederland opheldering over berichten dat het haar zou hebben voorgelogen over de omvang van subsidiefraude door boeren. Maar het dagelijks EU-bestuur wil nog geen conclusies trekken of vooruitlopen op eventuele strafmaatregelen.

Het ministerie van Landbouw bagatelliseerde tegenover de Europese Commissie de omvang van fraude door Nederlandse boeren met EU-subsidies, meldden onder meer Trouw en De Groene Amsterdammer in samenwerking met onderzoeksplatform Investico woensdag. Boeren gaven meer grond op dan ze bezaten. Zo streken ze ten onrechte meer subsidie op en mochten ze meer mest gebruiken. Het ministerie wist volgens de onthullers dat dit wijdverbreid was, maar ontkende dat tegenover de commissie.

"We staan in contact met de relevante autoriteiten in Nederland om meer te weten te komen over deze specifieke zaak", zegt een woordvoerder van de commissie. "We moeten eerst de feiten vaststellen en daarna zullen we zien welke stappen gepast zijn."

Toezicht op landbouwsubsidies

De commissie wijst er wel op dat de EU-lidstaten de taak hebben om toezicht te houden op de EU-landbouwsubsidies. Zij houdt dan weer in de gaten of de EU-landen dat goed uitvoeren.

Demissionair landbouwminister Piet Adema wil tijdens een debat in de Tweede Kamer niet veel meer kwijt over de kwestie. Eerst wil hij zich meer verdiepen in de stukken en verslagen. Ook wil hij betrokken ambtenaren spreken. "Ik wil weten hoe het precies is gegaan, dan kan ik op basis van de feiten een conclusie trekken." Hij informeert de Kamer hier later over.

2017

De fraude kwam in 2017 aan het licht, toen Adema nog geen minister was. De Europese Commissie zou hebben gedreigd met terugvorderingen, maar het ministerie relativeerde de omvang. Van sancties kwam het niet.

Het ministerie van Landbouw kreeg lang veel gedaan in Brussel, maar rekte Europese regels geregeld wel erg op. Daarmee heeft het veel krediet verspeeld.

Meer uit Buitenland

Zelensky: Rusland valt nog aan, van staakt-het-vuren geen sprake

KYIV (ANP) - Ondanks het staakt-het-vuren dat Rusland heeft afgekondigd, gaan de aanvallen op Oekraïne volgens president Volodymyr Zelensky ook zondagochtend door. Hij spreekt in een bericht op X van vijf bestormingen, 59 beschietingen en aanvallen met drones. Van een echt paasbestand, zoals Vladimir Poetin eenzijdig had aangekondigd, is volgens hem geen sprake.

1 uur geleden
Indonesische mensenrechtengroepen vrezen voor autoritaire regering

JAKARTA (ANP) - Mensenrechtengroepen in Indonesië hebben hun bezorgdheid geuit over een terugkeer naar een autoritaire bestuursstijl onder president Prabowo Subianto, die sinds zes maanden aan de macht is.

3 uur geleden
Twee mannen doodgeschoten in Duitse plaats Bad Nauheim

BAD NAUHEIM (ANP/DPA) - In de Duitse plaats Bad Nauheim, even ten noorden van Frankfurt, zijn twee mannen doodgeschoten, zo maakte de politie zaterdag bekend.

3 uur geleden
Duizenden demonstranten in VS de straat op tegen Trump

WASHINGTON/NEW YORK (ANP) - In de Verenigde Staten zijn zaterdag in het hele land duizenden demonstranten de straat op gegaan om te demonstreren tegen de regering van president Donald Trump. Dat melden onder andere The Washington Post en The New York Times.

7 uur geleden
Schutters doden tientallen mensen in Nigeria

ABUJA (ANP/AFP) - Gewapende personen hebben eerder deze week in de Nigeriaanse deelstaat Benue minstens 56 mensen gedood, meldde het kantoor van de gouverneur zaterdag. Daarmee werd het eerdere dodental van zeventien sterk naar boven bijgesteld. Het dodental kan verder oplopen.

9 uur geleden
Tientallen doden door Israëlische aanvallen op Gaza

GAZA-STAD (ANP/AFP) - Israëlische luchtaanvallen op Gaza hebben zaterdag aan ten minste 54 mensen het leven gekost, zei het burgerbeschermingsagentschap van het Palestijnse gebied. Het dodental zal naar verwachting verder oplopen.

10 uur geleden
Zelensky: wij willen langer bestand, Rusland valt nog steeds aan

KYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft gereageerd op het paasbestand dat de Russische president Vladimir Poetin eerder op zaterdag afkondigde. "Als er echt een compleet staakt-het-vuren komt, stelt Oekraïne voor dit te verlengen tot na de paasdag van 20 april", schrijft Zelensky op X.

12 uur geleden