Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Brussel vraagt Nederland uitleg over bagatelliseren boerenfraude

Brussel vraagt Nederland uitleg over bagatelliseren boerenfraude

BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie vraagt Nederland opheldering over berichten dat het haar zou hebben voorgelogen over de omvang van subsidiefraude door boeren. Maar het dagelijks EU-bestuur wil nog geen conclusies trekken of vooruitlopen op eventuele strafmaatregelen.

Het ministerie van Landbouw bagatelliseerde tegenover de Europese Commissie de omvang van fraude door Nederlandse boeren met EU-subsidies, meldden onder meer Trouw en De Groene Amsterdammer in samenwerking met onderzoeksplatform Investico woensdag. Boeren gaven meer grond op dan ze bezaten. Zo streken ze ten onrechte meer subsidie op en mochten ze meer mest gebruiken. Het ministerie wist volgens de onthullers dat dit wijdverbreid was, maar ontkende dat tegenover de commissie.

"We staan in contact met de relevante autoriteiten in Nederland om meer te weten te komen over deze specifieke zaak", zegt een woordvoerder van de commissie. "We moeten eerst de feiten vaststellen en daarna zullen we zien welke stappen gepast zijn."

Toezicht op landbouwsubsidies

De commissie wijst er wel op dat de EU-lidstaten de taak hebben om toezicht te houden op de EU-landbouwsubsidies. Zij houdt dan weer in de gaten of de EU-landen dat goed uitvoeren.

Demissionair landbouwminister Piet Adema wil tijdens een debat in de Tweede Kamer niet veel meer kwijt over de kwestie. Eerst wil hij zich meer verdiepen in de stukken en verslagen. Ook wil hij betrokken ambtenaren spreken. "Ik wil weten hoe het precies is gegaan, dan kan ik op basis van de feiten een conclusie trekken." Hij informeert de Kamer hier later over.

2017

De fraude kwam in 2017 aan het licht, toen Adema nog geen minister was. De Europese Commissie zou hebben gedreigd met terugvorderingen, maar het ministerie relativeerde de omvang. Van sancties kwam het niet.

Het ministerie van Landbouw kreeg lang veel gedaan in Brussel, maar rekte Europese regels geregeld wel erg op. Daarmee heeft het veel krediet verspeeld.

Meer uit Buitenland

Klimmer Alex Honnold bereikt top van wolkenkrabber Taipei 101

De Amerikaanse klimmer Alex Honnold heeft zonder touw of zekering de 508 meter hoge wolkenkrabber Taipei 101 in de hoofdstad van Taiwan beklommen. Netflix zond de beklimming, die door slechte weersomstandigheden op zaterdag 24 uur was uitgesteld, live uit. Honnold startte zijn klim rond 09.10 uur lokale tijd en beklom de buitenkant van de wolkenkrabber van glas en staal. Ongeveer anderhalf uur later stond hij op de top van het gebouw.

33 minuten geleden
Ruim 4000 vluchten VS geschrapt door naderend extreem winterweer

WASHINGTON (ANP/RTR) - In de Verenigde Staten zijn meer dan 4000 vluchten geannuleerd in aanloop naar het extreme winterweer dat op komst is. Ook is al bij ruim 100.000 stroomafnemers de elektriciteit uitgeschakeld. De storm dreigt oostelijke staten van de VS grotendeels plat te leggen door hevige sneeuwval.

2 uur geleden
Interim-president Venezuela wil 'akkoorden' sluiten met oppositie

CARACAS (ANP/AFP) - Interim-president van Venezuela Delcy Rodriguez heeft zaterdag opgeroepen tot gesprekken met de oppositie om tot 'akkoorden' voor vrede te komen. Ze deed de uitspraken drie weken nadat de Verenigde Staten president Nicolas Maduro afzetten, gevangennamen en naar een Amerikaanse gevangenis brachten.

3 uur geleden
Minneapolis wil met straatverbod inzet federale agenten stoppen

MINNEAPOLIS (ANP) - De stad Minneapolis zal een verzoek bij de rechter indienen voor een tijdelijk straatverbod om de inzet van federale agenten in de stad te stoppen. Dat heeft burgemeester Jacob Frey zaterdag gezegd op een persconferentie, bericht CNN. Het plan volgt op het doodschieten van een man door een agent van de US Border Patrol, de Amerikaanse grenspolitie, in de stad op zaterdag.

4 uur geleden
Trump gaat niet naar Super Bowl en uit weer kritiek op artiesten

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump zegt dat hij volgende maand niet naar de Super Bowl, de finale van het American footballseizoen, in Santa Clara gaat. Daarnaast haalt hij opnieuw uit naar de artiesten die optreden rondom het grootste sportevenement van de Verenigde Staten.

5 uur geleden
Syrische regering en SDF bevestigen verlenging wapenstilstand

QAMISHLI (ANP/RTR) - Een vierdaags staakt-het-vuren tussen de Syrische regering en Koerdische strijdkrachten is met vijftien dagen verlengd. Dat bevestigen beide partijen nadat ingewijden eerder al een akkoord hadden gemeld.

5 uur geleden
Gouverneur Minnesota wil dat zijn staat schietpartij onderzoekt

MINNEAPOLIS (ANP/AFP) - De gouverneur van Minnesota, Tim Walz, wil dat zijn staat het onderzoek leidt naar de dodelijke schietpartij in Minneapolis van zaterdag. Hij vertrouwt het onderzoek niet toe aan de federale overheid.

6 uur geleden