Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Brussel verwacht lagere economische groei Nederland

Brussel verwacht lagere economische groei Nederland

BRUSSEL (ANP) - De Nederlandse economie groeit dit jaar en volgend jaar minder hard dan gedacht, verwacht de Europese Commissie. Zij rekent nu op 0,8 procent groei in 2024 en 1,5 procent het jaar erop. Nederland presteert daarmee net iets onder het Europees gemiddelde, dat in 2024 uitkomt op 1 procent en in 2025 op 1,6.

De Nederlandse groei viel in 2023 nagenoeg stil. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) kromp de economie het eerste kwartaal van dit jaar zelfs licht. Door de inflatie vallen de uitgaven van consumenten en de export tegen, constateert de Europese Commissie.

De consumentenbestedingen trekken in 2024 aan, verwacht het dagelijks bestuur van de EU. Mensen hebben meer te besteden doordat de lonen stijgen. Ook groeiende overheidsuitgaven stimuleren de economie. Investeringen door het bedrijfsleven zouden nog wel achterblijven.

Inflatie

Afgelopen najaar verwachtte de commissie nog 1,1 procent groei voor de Nederlandse economie in 2024. De prognose voor het jaar erop was 1,7 procent.

De Europese economie maakt na een jaar van stilstand een comeback, ziet verantwoordelijk Eurocommissaris Paolo Gentiloni. De inflatie daalt bovendien sneller dan gedacht. De inflatie zou terugvallen naar 2,5 procent dit jaar en 2,1 procent volgend jaar. Daarmee nadert de EU het streefdoel van 2 procent.

Onverwachte krimp

De commissie verwacht "een geleidelijke versnelling van de groei" doordat de koopkracht herstelt en de werkloosheid blijft dalen, aldus Gentiloni. Hij waarschuwt wel dat de staatsschulden toenemen.

De krimp in Nederland in het eerste kwartaal was onverwacht, want economen hadden op een kleine groei gerekend. De krimp kwam met name door een zwakkere industrie en export, aldus het CBS.

Econoom Hugo Erken van Rabobank zegt nu voor dit jaar op een groei in Nederland van hooguit 0,4 procent te rekenen, terwijl hij eerder 0,7 procent had voorspeld. "Dat is het maximaal haalbare. Het wordt een mager jaar voor de economische groei", aldus Erken.

Meer uit Financieel

Maleisië beperkt toegang tot Grok om seksuele beelden

KUALA LUMPUR (ANP/BLOOMBERG) - Ook Maleisië heeft maatregelen genomen tegen Grok vanwege het genereren van seksuele beelden. De Maleisische internettoezichthouder meldde zondag dat de toegang tot de chatbot van Elon Musks bedrijf xAI in het land wordt beperkt totdat effectieve veiligheidsmaatregelen zijn ingevoerd.

31 minuten geleden
Duitse minister wil meer samenwerking rond zeldzame grondstoffen

BERLIJN (ANP/DPA) - De Duitse minister van Financiën Lars Klingbeil wil meer internationale samenwerking op het gebied van zeldzame grondstoffen. Hiervoor pleitte hij in aanloop naar het overleg over dit onderwerp maandag met de ministers van Financiën van de G7-landen in Washington.

1 uur geleden
Egypte sluit duurzame energiedeals ter waarde van 1,8 miljard

CAIRO (ANP/RTR) - Egypte heeft deals voor duurzame energie ondertekend ter waarde van 1,8 miljard dollar, omgerekend ongeveer 1,5 miljard euro. Dit meldt de staatstelevisie.

1 uur geleden
Ook zondag boerenblokkades in België tegen Mercosur-deal

NAMEN (ANP/BELGA) - Boeren blokkeren ook zondag snelwegen in België uit protest tegen de handelsdeal van de EU met Zuid-Amerikaanse landen. De federale politie meldt dat dit op snelwegen in de provincies Henegouwen en Namen gebeurt.

2 uur geleden
China wil zich in 2026 richten op verbeteren exportcontroles

BEIJING (ANP/BLOOMBERG) - China wil zich op het gebied van handel dit jaar onder meer richten op het verbeteren van exportcontroles. Dit meldt het Chinese ministerie van Handel zondag in een verklaring over de belangrijkste prioriteiten voor 2026. Het ministerie wil daarnaast de risicopreventie vergroten om de veerkracht van de toeleveringsketen en de nationale veiligheid te garanderen.

3 uur geleden
Schiphol: geen geschrapte vluchten zondag, geen overnachters meer

SCHIPHOL (ANP) - Alle geplande vluchten op Schiphol gaan ook zondag door, meldt een woordvoerder. Deze week werden honderden vluchten op Schiphol geannuleerd vanwege het winterse weer en het ijsvrij maken van de vliegtuigen, waardoor gestrande reizigers op de luchthaven moesten overnachten. Afgelopen nacht is dit niet gebeurd, stelt hij. "De veldbedden zijn niet gebruikt en er zijn ook geen ontbijtjes uitgedeeld. Er is een gewoon beeld op de luchthaven."

5 uur geleden
Elon Musk: nieuw algoritme X wordt openbaar

BASTROP (ANP/BLOOMBERG) - Het nieuwe algoritme van berichtendienst X wordt volledig openbaar. Dat belooft de eigenaar van het sociale medium, Elon Musk, op X.

18 uur geleden