Brussel verwacht lagere economische groei Nederland
BRUSSEL (ANP) - De Nederlandse economie groeit dit jaar en volgend jaar minder hard dan gedacht, verwacht de Europese Commissie. Zij rekent nu op 0,8 procent groei in 2024 en 1,5 procent het jaar erop. Nederland presteert daarmee net iets onder het Europees gemiddelde, dat in 2024 uitkomt op 1 procent en in 2025 op 1,6.
De Nederlandse groei viel in 2023 nagenoeg stil. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) kromp de economie het eerste kwartaal van dit jaar zelfs licht. Door de inflatie vallen de uitgaven van consumenten en de export tegen, constateert de Europese Commissie.
De consumentenbestedingen trekken in 2024 aan, verwacht het dagelijks bestuur van de EU. Mensen hebben meer te besteden doordat de lonen stijgen. Ook groeiende overheidsuitgaven stimuleren de economie. Investeringen door het bedrijfsleven zouden nog wel achterblijven.
Inflatie
Afgelopen najaar verwachtte de commissie nog 1,1 procent groei voor de Nederlandse economie in 2024. De prognose voor het jaar erop was 1,7 procent.
De Europese economie maakt na een jaar van stilstand een comeback, ziet verantwoordelijk Eurocommissaris Paolo Gentiloni. De inflatie daalt bovendien sneller dan gedacht. De inflatie zou terugvallen naar 2,5 procent dit jaar en 2,1 procent volgend jaar. Daarmee nadert de EU het streefdoel van 2 procent.
Onverwachte krimp
De commissie verwacht "een geleidelijke versnelling van de groei" doordat de koopkracht herstelt en de werkloosheid blijft dalen, aldus Gentiloni. Hij waarschuwt wel dat de staatsschulden toenemen.
De krimp in Nederland in het eerste kwartaal was onverwacht, want economen hadden op een kleine groei gerekend. De krimp kwam met name door een zwakkere industrie en export, aldus het CBS.
Econoom Hugo Erken van Rabobank zegt nu voor dit jaar op een groei in Nederland van hooguit 0,4 procent te rekenen, terwijl hij eerder 0,7 procent had voorspeld. "Dat is het maximaal haalbare. Het wordt een mager jaar voor de economische groei", aldus Erken.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is woensdag met een aanzienlijke winst gesloten, geholpen door optimisme over technologiebedrijven. De sterkste stijger in de AEX was informatieleverancier RELX, dat onlangs in waarde daalde door zorgen over de concurrentie van AI-bedrijf Anthropic. Beleggers reageren nu juist enthousiast op het nieuws dat RELX een AI-hulpmiddel van datzelfde Anthropic heeft toegevoegd aan zijn platform voor juridisch onderzoek.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De economische banden tussen de EU en het Verenigd Koninkrijk na de Brexit zijn woensdag weer een stukje aangehaald. Dat gebeurde door de ondertekening van een overeenkomst over mededingingssamenwerking door Eurocommissaris Teresa Ribera (Mededinging) en de Britse minister Peter Kyle (Handel).
1 uur geledenBRUSSEL (ANP/DPA) - De Verenigde Staten zijn van plan zich aan de eerder gesloten handelsdeal met de Europese Unie te houden, verwacht de Europese Commissie. "De VS hebben aangegeven zich te houden aan de huidige overeenkomsten en hun specifieke kenmerken", zei een woordvoerder van het dagelijks EU-bestuur.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - President Donald Trump is van plan zijn importheffingen voor Chinese goederen even hoog te houden als voorheen. Dat zei Trumps handelsgezant Jamieson Greer. Vorige week verklaarde het Hooggerechtshof veel heffingen van Trump onwettig, maar volgens Greer zal de regering proberen de tarieven voor Chinese producten tussen de 35 en 50 procent te houden.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - Aandelen in Warner Bros. Discovery zijn woensdag iets in waarde gedaald op de beurs in New York ondanks een nieuw overnamebod van Paramount Skydance. Door het bod lijkt de overnamestrijd rond Warner Bros., bekend van de Harry Potter-films en Game of Thrones-franchise, in een nieuwe fase beland. Maar het lijkt erop dat beleggers toch op een grotere verhoging van een eerder bod hadden gerekend.
3 uur geledenBEIJING (ANP/DPA/AFP) - China bestelt 120 vliegtuigen van de Europese fabrikant Airbus, meldde de Duitse bondskanselier Friedrich Merz tijdens zijn bezoek aan het Aziatische land. Eerder maakten de twee landen al duidelijk dat ze hun economische samenwerking willen uitbreiden.
3 uur geledenSLIEDRECHT (ANP) - De gegevens die buit zijn gemaakt bij Odido door de cyberaanval zijn een "voedingsbodem voor criminelen", zegt directeur Dave Maasland van cyberbeveiliger ESET. Niet vanwege de omvang, maar vanwege de combinatie van gegevens, stelt hij.
6 uur geleden