Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Brussel verwacht lagere economische groei Nederland

Brussel verwacht lagere economische groei Nederland

BRUSSEL (ANP) - De Nederlandse economie groeit dit jaar en volgend jaar minder hard dan gedacht, verwacht de Europese Commissie. Zij rekent nu op 0,8 procent groei in 2024 en 1,5 procent het jaar erop. Nederland presteert daarmee net iets onder het Europees gemiddelde, dat in 2024 uitkomt op 1 procent en in 2025 op 1,6.

De Nederlandse groei viel in 2023 nagenoeg stil. Volgens het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) kromp de economie het eerste kwartaal van dit jaar zelfs licht. Door de inflatie vallen de uitgaven van consumenten en de export tegen, constateert de Europese Commissie.

De consumentenbestedingen trekken in 2024 aan, verwacht het dagelijks bestuur van de EU. Mensen hebben meer te besteden doordat de lonen stijgen. Ook groeiende overheidsuitgaven stimuleren de economie. Investeringen door het bedrijfsleven zouden nog wel achterblijven.

Inflatie

Afgelopen najaar verwachtte de commissie nog 1,1 procent groei voor de Nederlandse economie in 2024. De prognose voor het jaar erop was 1,7 procent.

De Europese economie maakt na een jaar van stilstand een comeback, ziet verantwoordelijk Eurocommissaris Paolo Gentiloni. De inflatie daalt bovendien sneller dan gedacht. De inflatie zou terugvallen naar 2,5 procent dit jaar en 2,1 procent volgend jaar. Daarmee nadert de EU het streefdoel van 2 procent.

Onverwachte krimp

De commissie verwacht "een geleidelijke versnelling van de groei" doordat de koopkracht herstelt en de werkloosheid blijft dalen, aldus Gentiloni. Hij waarschuwt wel dat de staatsschulden toenemen.

De krimp in Nederland in het eerste kwartaal was onverwacht, want economen hadden op een kleine groei gerekend. De krimp kwam met name door een zwakkere industrie en export, aldus het CBS.

Econoom Hugo Erken van Rabobank zegt nu voor dit jaar op een groei in Nederland van hooguit 0,4 procent te rekenen, terwijl hij eerder 0,7 procent had voorspeld. "Dat is het maximaal haalbare. Het wordt een mager jaar voor de economische groei", aldus Erken.

Meer uit Financieel

Milieudefensie: klimaatplannen van 28 grote bedrijven onvoldoende

AMSTERDAM (ANP) - De klimaatplannen van 28 grote bedrijven die actief zijn in Nederland, zijn nog altijd niet in lijn met de klimaatdoelen. Die conclusie trekken Milieudefensie en het NewClimate Institute op basis van een analyse van de plannen. Volgens hun zogeheten Klimaatcrisis-Index zetten zeven bedrijven wel "stappen in de goede richting", maar handelt nog geen van de ondernemingen in lijn met het Klimaatakkoord van Parijs.

2 minuten geleden
Milieudefensie: klimaatplannen van 28 grote bedrijven onvoldoende

AMSTERDAM (ANP) - De klimaatplannen van 28 grote bedrijven die actief zijn in Nederland, zijn nog altijd niet in lijn met de klimaatdoelen. Die conclusie trekken Milieudefensie en het NewClimate Institute op basis van een analyse van de plannen. Volgens hun zogeheten Klimaatcrisis-Index zetten zeven bedrijven wel "stappen in de goede richting", maar handelt nog geen van de ondernemingen in lijn met het Klimaatakkoord van Parijs.

3 uur geleden
Gratis beveiligingspakket voor Odido-klanten na datalek

DEN HAAG (ANP) - Hoewel het nog onduidelijk is of klanten van Odido een schadevergoeding krijgen na het grote datalek anderhalve week geleden, krijgen ze wel twee jaar een gratis beveiligingspakket. Het pakket biedt volgens het telecombedrijf onder meer extra bescherming tegen virussen.

4 uur geleden
Wall Street daalt scherp door AI-angst en hogere heffingen

NEW YORK (ANP) - De beurskoersen op Wall Street gingen maandag scherp omlaag door opnieuw opgelaaide zorgen over de gevolgen van kunstmatige intelligentie op verschillende sectoren. Ook stond de handel onder druk door het besluit van president Donald Trump om de wereldwijde tarieven te verhogen.

4 uur geleden
Amerikaans Anthropic wijst Chinese AI-bedrijven aan als dieven

SAN FRANCISCO (ANP/AFP) - Het Amerikaanse AI-bedrijf Anthropic, eigenaar van chatbot Claude, beschuldigt drie Chinese concurrenten ervan op ongeoorloofde wijze kennis en technologie uit zijn systeem over te nemen. Volgens Anthropic gaat het om grootschalige diefstal van intellectueel eigendom.

6 uur geleden
Europese beurzen onder druk door onzekerheid over heffingen Trump

AMSTERDAM (ANP) - De aangekondigde importheffingen van president Donald Trump zorgden maandag voor een nieuwe domper op de Europese aandelenmarkten. Tegen het einde van de handelsdag kwam de beurshandel extra onder druk door verliezen op Wall Street.

9 uur geleden
Consumentenbond waarschuwt voor onderzochte koptelefoons

DEN HAAG (ANP) - De Consumentenbond roept mensen op voorzichtig te zijn met koptelefoons die volgens een recent onderzoek te veel schadelijke stoffen bevatten. "Wij raden aan om langdurig huidcontact met de koptelefoons die slecht uit het onderzoek komen te verminderen, houd hem bijvoorbeeld niet om je nek als je hem niet gebruikt. En heel simpel: doe hem niet in je mond. Sabbel bijvoorbeeld niet op het kabeltje terwijl je de koptelefoon draagt", meldt een woordvoerster van de Consumentenbond.

9 uur geleden