Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Brussel verliest staatssteunzaak Luxemburg en Amazon

Brussel verliest staatssteunzaak Luxemburg en Amazon

LUXEMBURG (ANP) - De Europese Commissie heeft in 2017 ten onrechte de Luxemburgse regering opgedragen 250 miljoen euro 'achterstallige' belasting plus rente te vorderen van het Amerikaanse internetwarenhuis Amazon. Dat oordeelt het Gerecht van de Europese Unie in een zaak die de Luxemburgse regering en Amazon tegen het besluit van het dagelijks EU-bestuur hadden aangespannen. Het gerecht vernietigt het commissiebesluit.

Volgens het gerecht, onderdeel van het Europees Hof van Justitie, kan de commissie niet aantonen dat Amazon door afspraken met de Luxemburgse belastingdienst is voorgetrokken op andere bedrijven en dat het bedrijf daardoor zijn belastingdruk onrechtmatig kon verminderen.

In 2017 oordeelde EU-commissaris Margrethe Vestager (Mededinging) dat Luxemburg illegale staatssteun had verleend aan Amazon. Het bedrijf is gevestigd in het groothertogdom en genoot volgens de Deense voordelen ten opzichte van de concurrentie door een gunstige belastingdeal (‘ruling’) uit 2003, die in 2011 werd verlengd.

Geen belasting

Amazon hoefde daardoor over bijna driekwart van de winst geen belasting te betalen en droeg vier keer minder af dan andere lokale bedrijven, zei Vestager indertijd. Volgens haar hanteerde de Luxemburgse fiscus een ongerechtvaardigde methode om de belastingaanslag te berekenen via een constructie met twee Amazon-dochters waartussen met winsten werd geschoven. Daarmee kon Amazon de belastingafdrachten drukken, maar daar is de Europese rechter het dus niet mee eens.

De uitspraak is een nieuwe klap in het gezicht van de commissie, die vorig jaar ook al werd teruggefloten nadat ze Ierland had opgedragen 13 miljard euro ‘achterstallige’ belasting van de Amerikaanse techgigant Apple te vorderen, en Nederland 25 miljoen van de Amerikaanse koffiebrander Starbucks. In 2019 won het dagelijks EU-bestuur juist een soortgelijke Luxemburgse belastingzaak over staatssteun voor Fiat, terwijl eerder op woensdag het gerecht de commissie ook gelijk gaf over een Luxemburgse belastingdeal met het Franse energiebedrijf Engie.

Mogelijke verdere stappen

De commissie kan tegen het oordeel in beroep gaan bij het EU-hof maar Vestager zegt de uitspraak eerst te zullen bestuderen voor ze over "mogelijke verdere stappen" besluit. "De commissie gebruikt alle instrumenten die ze tot haar beschikking heeft om oneerlijke belastingpraktijken te bestrijden."

Volgens de maatschappelijke organisatie Oxfam Novib toont de Amazon-uitspraak aan dat de EU meer moet doen om een ​​einde te maken aan internationale belastingontwijking. "EU-lidstaten kunnen niet doorgaan met het uitdelen van oneerlijke belastingvoordelen aan Big Tech, waardoor landen wereldwijd jaarlijks miljarden aan belastinginkomsten mislopen", reageert Esmé Berkhout, beleidsadviseur bij Oxfam Novib.

In een reactie zegt Amazon blij te zijn met de uitspraak. "Die is in lijn met ons beleid dat we ons houden aan alle geldende wetgeving en dat Amazon geen speciale behandeling kreeg."

Meer uit Financieel

Unilever verwacht geen banenverlies door verkoop voedingstak

LONDEN (ANP) - Unilever verwacht geen groot banenverlies in Nederland na de verkoop van de voedingsmiddelendivisie aan het Amerikaanse McCormick. Financieel directeur Srinivas Phatak van het Britse concern benadrukt dat de aanwezigheid van het fusiebedrijf in ons land sterk blijft door de komst van het 'internationale' hoofdkantoor, naast het 'wereldwijde' hoofdkantoor in de VS. Daarnaast blijft het wereldwijde onderzoekscentrum van de voedingsmiddelentak in Wageningen.

1 uur geleden
QatarEnergy verlengt leveringsstop van gas aan Europa

DOHA (ANP/BLOOMBERG) - Olie- en gasconcern QatarEnergy blijft voorlopig minder vloeibaar gemaakt aardgas (lng) aan Europa leveren. Door de oorlog in het Midden-Oosten kan het bedrijf zijn afspraken niet nakomen en daarom beroept het zich opnieuw op overmacht, ook wel force majeure genoemd.

1 uur geleden
Nieuwe Europese miljoenenlening voor netbeheerder Enexis

DEN BOSCH (ANP) - Netbeheerder Enexis ontvangt een lening van 500 miljoen euro van de Europese Investeringsbank (EIB). Het geld is bedoeld voor de uitbreiding, verzwaring en vernieuwing van het stroomnet in de provincies Groningen, Drenthe, Overijssel, Noord-Brabant en Limburg.

1 uur geleden
Italië kiest opnieuw voor accijnsverlaging diesel

ROME (ANP/DPA) - De Italiaanse regering heeft opnieuw ingestemd met een tijdelijke accijnsverlaging op diesel als reactie op de stijgende brandstofprijzen. Maandagavond werd een decreet aangenomen dat de prijs van diesel tot 6 augustus verlaagt met 17 eurocent per liter. De maatregel geldt niet voor benzine.

2 uur geleden
J&J schikt claims over kanker door babypoeder voor miljarden

NEW YORK (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Johnson & Johnson heeft een schikking van 5,5 miljard dollar getroffen om de rechtszaken te beëindigen die verband houden met claims dat de talkproducten van het bedrijf, waaronder babypoeder, eierstokkanker veroorzaken. De schikking zou een einde kunnen maken aan de juridische strijd die het farmaceutische bedrijf al jaren achtervolgt.

2 uur geleden
Fastned: meer Nederlanders met elektrische auto op vakantie

AMSTERDAM (ANP) - Meer Nederlanders gaan dit jaar met de elektrische auto op vakantie. Dit komt deels door de hoge brandstofprijzen, meldt snellaadbedrijf Fastned op basis van onderzoek en eigen cijfers.

3 uur geleden
Tanken goedkoper na Amerikaanse gevechtspauze in Midden-Oosten

EINDHOVEN (ANP) - Tanken aan de Nederlandse pomp is dinsdag iets goedkoper geworden, nadat de olieprijzen maandag flink zakten door de Amerikaanse gevechtspauze in de oorlog met Iran. Intussen gaan de olie- en gasprijzen op de groothandelsmarkten verder omlaag.

3 uur geleden