Brussel overweegt prijsplafond stroom uit zon en wind
BRUSSEL (ANP/RTR) - De Europese Commissie overweegt stroomproducenten die niet op gas draaien te laten meebetalen aan maatregelen die de energierekening voor burgers betaalbaar moeten houden. Bedrijven die met zonnepanelen, windmolens of kerncentrales elektriciteit opwekken zouden daarbij gebonden zijn aan een prijsplafond, meldt persbureau Reuters op basis van een document van de Europese Commissie.
In het conceptplan van de commissie staat dat de elektriciteitsproducenten het geld dat ze verdienen boven een bepaald maximumbedrag moeten afstaan aan nationale overheden. Die moeten de opbrengsten gebruiken om de energierekeningen van EU-burgers te verlagen. Het document dat Reuters heeft ingezien zou een eerste verkenning zijn van alle opties om de pijn van de sterk gestegen gas- en elektriciteitsprijzen te verzachten.
Als een dergelijk voorstel daadwerkelijk wordt aangenomen, zou dat botsen met zogeheten "mazzelbelastingen" die enkele EU-landen hebben ingevoerd voor energiebedrijven. Zij krijgen te maken met een extra heffing op de grote winsten die ze boeken door de enorme stijging van de gasprijzen die de oorlog in Oekraïne heeft veroorzaakt. Deze extra heffingen, die bijvoorbeeld Spanje heeft ingevoerd, zouden dan ook moeten worden afgeschaft.
Maatregelen
In het document zou ook staan dat er maatregelen moeten komen die de vraag naar elektriciteit afremmen. Eerder kwamen EU-landen al overeen dat ze hun gasverbruik deze winter zullen verminderen. Bij alle maatregelen is wel haast geboden, gezien de huidige energiecrisis.
De energieministers van de EU-lidstaten komen 9 september bijeen om te bespreken wat ze kunnen doen tegen de hoge energieprijzen. Vijf dagen later zal Ursula von der Leyen, voorzitter van de Europese Commissie, haar voorstellen voor noodmaatregelen tegen de energiecrisis uit de doeken doen.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - Wall Street is maandag lager gesloten, onder druk van een sterk opgelopen rente op Amerikaanse staatsobligaties. De beurshandel kreeg geen steun van de olieprijzen, die in de laatste handelsuren flink terugzakten vanaf hun hoogste niveau eerder op de dag. Dat gebeurde na mediaberichten dat president Donald Trump openstaat voor het versoepelen van sancties tegen Iran in verband met het nucleaire programma.
6 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump verwacht dat er een handelsakkoord met Canada komt, omdat Canada een akkoord wil. Dat zei hij maandag tegen verslaggevers in het Oval Office.
30 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump kondigde maandag plannen aan voor de bouw van een staalfabriek van 15 miljard dollar, die de grootste in zijn soort moet worden in de geschiedenis van de Verenigde Staten. De fabriek wordt gebouwd door het Amerikaanse staal- en mijnbouwbedrijf Mesabi Metallics in de staat Iowa, zo werd eerder op de dag bekend.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het nieuwe rapport van het Economisch Instituut voor de Bouw (EIB) laat volgens de Logistieke Alliantie zien dat "niets doen geen optie meer is". Het EIB becijferde dat achterstanden bij het vernieuwen van bruggen en sluizen zorgen voor 20 miljard euro aan economische schade. Het rapport "bevestigt dat achterblijvende investeringen in infrastructuur niet langer een I&W probleem zijn, maar een vraagstuk van nationaal belang", aldus de alliantie waarin verschillende organisaties uit de logistieke sector verenigd zijn.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Achterstanden bij het vernieuwen van bruggen en sluizen zorgen zonder extra beleid voor 20 miljard euro aan economische schade in de periode tot 2035. Dat concludeert het Economisch Instituut voor de Bouw (EIB) in een nieuwe studie. Het gaat om de kosten van bestaande en nog te verwachten afsluitingen en andere beperkingen voor het verkeer over de weg en over het water.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De belangrijkste beursgraadmeters op het Damrak zijn maandag hoger gesloten, ondanks een stijging van de olieprijzen en een lagere start van de beurshandel in New York. Olie- en gasconcern Shell en oliedienstverlener SBM Offshore stonden bij de winnaars bij de hoofdfondsen in Amsterdam door de opgelopen olieprijzen. Zo werd Shell 1,6 procent meer waard en klom SBM Offshore 2,9 procent, goed voor de eerste plek in de AEX.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Achterstanden bij het vernieuwen van bruggen en sluizen zorgen zonder extra beleid voor 20 miljard euro aan economische schade in de periode tot 2035. Dat concludeert het Economisch Instituut voor de Bouw (EIB) in een nieuwe studie. Het gaat om de kosten van bestaande en nog te verwachten afsluitingen en andere beperkingen voor het verkeer over de weg en over het water.
4 uur geleden