Brussel niet bezorgd over onderzoek China naar dumping vlees
BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie maakt zich "geen enkele zorgen" over het onderzoek dat China heeft aangekondigd naar te goedkoop Europees varkensvlees, verzekert zij. De commissie volgt het onderzoek op de voet en komt in actie als dat niet volgens de regels van de Wereldhandelsorganisatie (WTO) verloopt, zegt een woordvoerder.
China kondigde het onderzoek maandag aan. Beijing en Brussel ruziƫn over hun onderlinge handel en schermen de laatste tijd over en weer met strafmaatregelen. De Europese Unie dreigt binnenkort hoge importheffingen in te voeren op Chinese elektrische auto's. Chinese fabrikanten zouden dankzij overheidssubsidies Europese rivalen wegconcurreren.
De EU subsidieert haar landbouw, ook de varkenshouderij, met vele miljarden euro's per jaar, erkent de commissie. Maar dat gebeurt "strikt volgens de WTO-verplichtingen". Heel anders dan de Chinese subsidies voor elektrische auto's, zegt een commissiewoordvoerder. "Niet alle subsidies zijn hetzelfde."
Duurzaamheid sector
Voorzitter Laurens Hoedemaker van de Vereniging voor de Nederlandse Vleeswarenindustrie en de Europese koepelorganisatie van vleesproducenten en vleeshandel maakt zich juist wel zorgen om de aankondiging van China. "Het feit dat het wordt aangekondigd betekent vrijwel altijd dat de Chinese overheid het gaat doen", zegt Hoedemaker. Hij is vooral bang dat de varkenssector verwikkeld raakt in een handelsoorlog "waar het niks mee te maken heeft. Het kan niet los gezien worden van de maatregelen van de EU tegen Chinese elektrische voertuigen."
Mocht de export van varkensvlees naar China aan banden worden gelegd, dan kan dat ook gevolgen hebben voor de duurzaamheid van de sector, volgens Hoedemaker. "De delen van een varken die we in Nederland niet lekker vinden gaan juist naar China, zoals de oren, snuiten en poten. Als die er niet meer heen kunnen, moeten we ze in het uiterste geval verbranden. Dat is natuurlijk niet duurzaam."
Inkomstenderving
Bovendien lopen boeren en vleesverwerkers het risico op minder inkomsten. Jaarlijks levert de varkensexport Nederland 700 miljoen euro op, volgens Hoedemaker. "De Europese Commissie moet ontzettend hard aan de bak."
Meer uit Financieel
ZOETERMEER (ANP) - "Het is positief dat de heffingen niet worden opgelegd", zegt ondernemersvereniging evofenedex over de geschrapte importheffingen voor Europese landen door de Amerikaanse president Donald Trump. Doordat er weinig tijd tussen de aankondiging van de heffingen en de intrekking zat, verwacht evofenedex geen piek in de vervoersstromen.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met duidelijke winsten gesloten. Op de markten overheerste opluchting over een de-escalatie in het conflict tussen de Verenigde Staten en Europese landen over Groenland. Trump kondigde aan geen extra importheffingen meer op te leggen aan landen die militairen stuurden naar het eiland in het Noordpoolgebied, omdat er zicht zou zijn op een deal.
1 uur geledenDAVOS (ANP) - Donald Trump zegt af te zien van importheffingen voor Europese landen die meededen aan een verkenningsmissie in Groenland. Volgens de Amerikaanse president is er een raamwerk gevormd voor een "toekomstige deal aangaande Groenland" na een gesprek met NAVO-chef Mark Rutte.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Rechters van het Amerikaanse Hooggerechtshof hebben laten doorschemeren dat ze sceptisch staan tegenover de argumenten van de regering-Trump om een bestuurder van de Federal Reserve te mogen ontslaan. De poging van Donald Trump om Fed-bestuurder Lisa Cook uit haar functie te zetten, leidde vorig jaar tot zorgen over de onafhankelijkheid van de Amerikaanse centrale bank.
3 uur geledenPARIJS (ANP) - Ubisoft reorganiseert en schrapt zes games die in ontwikkeling waren, waaronder Prince of Persia The Sands of Time. Het Franse gamebedrijf zegt zo geld vrij te willen maken om beter te kunnen concurreren op de markt voor hoogwaardige videospellen. Om diezelfde reden sluit Ubisoft studio's in Canada en Zweden.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam heeft woensdag positief gereageerd op de aankondiging van Donald Trump dat hij geen geweld wil gebruiken bij zijn poging om Groenland in te lijven. De AEX vond de weg omhoog na die opmerking van de Amerikaanse president op het World Economic Forum in Davos.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Schiphol erkent dat er fouten zitten in de geluidsberekening. De Maatschappelijke Raad Schiphol (MRS) heeft deze ontdekt in een ontheffingsaanvraag om de geluidsgrenzen te overschrijden. De MRS eist een onafhankelijk onderzoek. De luchthaven stelt echter dat de fouten geen invloed hebben, vertelt een woordvoerder.
6 uur geleden