Brussel niet bezorgd over onderzoek China naar dumping vlees
BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie maakt zich "geen enkele zorgen" over het onderzoek dat China heeft aangekondigd naar te goedkoop Europees varkensvlees, verzekert zij. De commissie volgt het onderzoek op de voet en komt in actie als dat niet volgens de regels van de Wereldhandelsorganisatie (WTO) verloopt, zegt een woordvoerder.
China kondigde het onderzoek maandag aan. Beijing en Brussel ruziën over hun onderlinge handel en schermen de laatste tijd over en weer met strafmaatregelen. De Europese Unie dreigt binnenkort hoge importheffingen in te voeren op Chinese elektrische auto's. Chinese fabrikanten zouden dankzij overheidssubsidies Europese rivalen wegconcurreren.
De EU subsidieert haar landbouw, ook de varkenshouderij, met vele miljarden euro's per jaar, erkent de commissie. Maar dat gebeurt "strikt volgens de WTO-verplichtingen". Heel anders dan de Chinese subsidies voor elektrische auto's, zegt een commissiewoordvoerder. "Niet alle subsidies zijn hetzelfde."
Duurzaamheid sector
Voorzitter Laurens Hoedemaker van de Vereniging voor de Nederlandse Vleeswarenindustrie en de Europese koepelorganisatie van vleesproducenten en vleeshandel maakt zich juist wel zorgen om de aankondiging van China. "Het feit dat het wordt aangekondigd betekent vrijwel altijd dat de Chinese overheid het gaat doen", zegt Hoedemaker. Hij is vooral bang dat de varkenssector verwikkeld raakt in een handelsoorlog "waar het niks mee te maken heeft. Het kan niet los gezien worden van de maatregelen van de EU tegen Chinese elektrische voertuigen."
Mocht de export van varkensvlees naar China aan banden worden gelegd, dan kan dat ook gevolgen hebben voor de duurzaamheid van de sector, volgens Hoedemaker. "De delen van een varken die we in Nederland niet lekker vinden gaan juist naar China, zoals de oren, snuiten en poten. Als die er niet meer heen kunnen, moeten we ze in het uiterste geval verbranden. Dat is natuurlijk niet duurzaam."
Inkomstenderving
Bovendien lopen boeren en vleesverwerkers het risico op minder inkomsten. Jaarlijks levert de varkensexport Nederland 700 miljoen euro op, volgens Hoedemaker. "De Europese Commissie moet ontzettend hard aan de bak."
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn dinsdag met verliezen de handelsdag uitgegaan. Onder meer JPMorgan Chase ging omlaag, ondanks dat de grootste bank van de Verenigde Staten het beste vierde kwartaal ooit kende en beter presteerde dan verwacht. Het aandeel zakte 4,2 procent.
2 uur geledenKOPENHAGEN (ANP) - Rusland heeft de controle overgenomen van de lokale dochteronderneming van Rockwool, meldt de Deense isolatiefabrikant. Het gaat om vier fabrieken in Rusland. Het bedrijf noemt de stap in een verklaring "onmiskenbaar illegaal".
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump denkt binnen "enkele weken" zijn kandidaat voor de opvolging van Federal Reserve-voorzitter Jerome Powell bekend te maken. Dat is ondanks de ontstane ophef over een onderzoek van het Amerikaanse ministerie van Justitie naar de huidige Fed-baas.
4 uur geledenARLINGTON (ANP/BLOOMBERG/AFP) - Boeing heeft voor het eerst in zeven jaar meer vliegtuigorders binnengekregen dan de Europese concurrent Airbus. De Amerikaanse vliegtuigbouwer kreeg vorig jaar in totaal 1175 bestellingen voor verkeersvliegtuigen, terwijl dat er 1000 waren voor Airbus.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index is dinsdag hoger geëindigd en heeft daarmee de opmars voortgezet richting het historische niveau van 1000 punten. De Amsterdamse hoofdindex was maandag ook al geëindigd op een nieuw slotrecord, onder aanvoering van chiptoeleverancier Besi.
6 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York lieten dinsdag weinig beweging zien na het bereiken van nieuwe recordstanden een dag eerder. Beleggers verwerkten nieuwe inflatiegegevens van de Verenigde Staten. In december stegen de consumentenprijzen in de grootste economie ter wereld minder dan verwacht. Het meevallende inflatiecijfer versterkte de hoop op een verdere renteverlaging door de Federal Reserve.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Wereldbank is positiever geworden over de verwachte groei van de wereldeconomie. Toch lijken de jaren twintig van deze eeuw hard op weg het decennium met de minste economische groei te worden sinds de jaren zestig van de vorige eeuw, voorspellen deskundigen van 's werelds grootste instituut voor ontwikkelingssamenwerking.
9 uur geleden