Brussel neemt volgende stap tegen Hongaars lhbti-beleid
BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie is een stap dichter bij een rechtszaak tegen Hongarije over diens omgang met homo's en transgenders. Als Hongarije niet binnen twee maanden met een overtuigend verweer komt, dreigt de commissie naar het Europees Hof van Justitie te stappen. Dat kan boetes en dwangsommen opleggen.
De commissie vroeg Hongarije eerder om opheldering over een geruchtmakende lhbti-wet. Die moet tegengaan dat kinderen op school of door boeken en films in aanraking komen met homoseksualiteit, transgenders en geslachtsverandering. Ook over de verplichting om een waarschuwing te plakken op bijvoorbeeld een kinderboek over een lesbische Assepoester eiste de commissie tekst en uitleg. Maar in beide gevallen stelde het antwoord van de regering in Boedapest teleur, zegt het dagelijks bestuur van de EU.
Hongarije heeft een nieuwe brief gekregen waarin de commissie uitlegt waarom Boedapest het 'propagandaverbod' en de verplichte waarschuwing moet intrekken. Het land zou daarmee onder meer lhbti'ers discrimineren en de vrijheid van meningsuiting schenden. Hongarije krijgt twee maanden om dat recht te zetten en zich te verdedigen. Blijft dat onbevredigend, dan kan Brussel naar het Europees hof.
Derde rechtszaak
De regering van premier Viktor Orbán moet nog een derde rechtszaak vrezen. Zij heeft ook EU-regels geschonden door de grootste onafhankelijke zender van het land uit de lucht te halen, stelt de commissie. Het intrekken van de vergunning van Klubradio, een van de laatste Hongaarse media die de regering-Orbán kritisch volgen, was volgens haar een buitensporig zware straf.
Het leeuwendeel van de Hongaarse media is de afgelopen jaren tot spreekbuis van de regering gemaakt, opgedoekt of overgenomen door bondgenoten van Orbán.
Meer uit Buitenland
SYDNEY (ANP) - De Australische premier Anthony Albanese heeft de Israëlische president Isaac Herzog gebeld en hem uitgenodigd om naar Australië te komen, schrijft hij in een bericht op X. Eerder waren Israëlische politici kritisch op Albanese. Zijn regering zou te weinig hebben gedaan om antisemitisme tegen te gaan en daardoor de aanslag op Bondi Beach niet hebben kunnen voorkomen.
19 minuten geledenKYIV (ANP/AFP/RTR) - Verschillende Oekraïense regio's kampen met stroomuitval nadat Rusland een grootschalige aanval had uitgevoerd met drones en raketten, meldden Oekraïense autoriteiten.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Een fragment uit het Amerikaanse nieuwsprogramma 60 Minutes dat afgelopen weekend op het laatste moment niet werd uitgezonden, is toch online te zien, schrijft CNN. Het item gaat over de gevangenis in El Salvador waar de regering van president Donald Trump Venezolaanse migranten naartoe heeft gestuurd.
2 uur geledenMIAMI (ANP/RTR) - Het Amerikaanse leger heeft opnieuw een dodelijke aanval uitgevoerd op een boot in de oostelijke Stille Oceaan. Dat schrijft Southcom, het centrale commando van het Amerikaanse leger in de regio, op X. Er kwam een man om het leven bij de aanval.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Een Amerikaanse rechter heeft geoordeeld dat de regering van president Donald Trump moet zorgen voor de terugkeer van ongeveer 137 uitgezette Venezolanen. De vermeende bendeleden werden in maart naar de beruchte CECOT-gevangenis in El Salvador gestuurd.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De regering van de Amerikaanse president Donald Trump heeft een onderzoek aangekondigd naar Brown University na de dodelijke schietpartij eerder deze maand. Het ministerie van Onderwijs gaat onderzoeken of Brown de Clery Act heeft overtreden. De wet uit 1990 verplicht hogescholen en universiteiten die federale financiering ontvangen om bepaalde veiligheids- en beveiligingsprocedures na te leven.
7 uur geledenPALM BEACH (ANP) - "Misschien verkopen we het, misschien houden we het," zei de Amerikaanse president Donald Trump maandag over de olie die de VS recent hebben ingenomen voor de kust van Venezuela. Mogelijk kan de olie worden gebruikt om de strategische reserves van de VS aan te vullen, aldus Trump.
9 uur geleden