Brussel beboet Facebook-moeder Meta voor bijna 800 miljoen euro
BRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie legt Meta Platforms, het moederbedrijf van Facebook, een boete op van 797,7 miljoen euro voor machtsmisbruik met zijn eigen advertentieplatform Marketplace. Volgens Brussel heeft Meta de mededingingsregels geschonden. De boete hing al in de lucht, want persbureaus Reuters en Bloomberg hadden eerder dit jaar al gemeld dat er een boete zou komen voor het Amerikaanse techconcern.
De boete van de Europese Commissie komt nadat zij Meta ervan had beschuldigd zijn macht te misbruiken bij het promoten van Marketplace. Facebook geeft zijn miljarden gebruikers namelijk automatisch toegang tot Marketplace, waar ze met spullen kunnen adverteren of juist zoekertjes kunnen plaatsen. Of ze daar nu op zitten te wachten of niet. Volgens eerdere bevindingen van Brussel kunnen concurrerende advertentiediensten als eBay of Marktplaats daardoor worden weggedrukt.
Het dagelijks bestuur van de Europese Unie zegt ook dat Meta op een oneerlijke manier afdwingt dat het data van concurrenten die adverteren op Facebook en Instagram kan gebruiken om met diezelfde rivalen te concurreren.
135 miljard dollar
De commissie meldt in het persbericht verder dat bij het bepalen van de hoogte van de boete onder meer is gekeken naar de omzet van Facebook Marketplace. Boetes voor overtredingen van de Europese mededingingsregels kunnen oplopen tot 10 procent van de wereldwijde jaaromzet. Meta's jaaromzet bedroeg vorig jaar bijna 135 miljard dollar.
Meta zegt dat er geen Europese mededingingsregels zijn geschonden en dat het bedrijf in beroep gaat tegen de boete. Volgens het Amerikaanse concern is er geen bewijs geleverd dat concurrenten schade hebben geleden of dat consumenten schade hebben ondervonden.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is deze tweede pinksterdag opnieuw gesloten op een hogere stand dan ooit. Beleggers waren optimistisch vanwege de positieve berichten over een mogelijk einde van de oorlog in Iran. Aanleiding daarvoor waren uitspraken van de Amerikaanse president Donald Trump, die zaterdag zei dat er grotendeels overeenstemming is over een akkoord met Iran.
11 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Techinvesteerder Prosus wil af van de Europese verplichting om zijn aandeel in de Duitse maaltijdbezorger Delivery Hero te verkopen. Dat stelde de Europese Commissie vorig jaar uit concurrentieoverwegingen als voorwaarde voor de overname van Just Eat Takeaway, het moederbedrijf van Thuisbezorgd.nl. Maar het aan de Amsterdamse beurs genoteerde Prosus wil niet verdergaan met het verkopen van het belang zolang Uber bezig is Delivery Hero over te nemen. Daartoe heeft Prosus een verzoek ingediend bij de EU, melden bronnen aan persbureau Bloomberg.
12 uur geledenLEIDEN (ANP/DPA) - De grootste vliegtuigfabrikant ter wereld, Airbus, kampt nog steeds met leveringsproblemen. De Australische luchtvaartmaatschappij Qantas krijgt het eerste van de twaalf bestelde aangepaste A350-toestellen nu pas in april 2027, heeft Airbus maandag bekendgemaakt. Qantas had op levering gerekend voor eind 2026.
17 uur geledenFRANKFURT (ANP/BLOOMBERG) - Een miljardenbod van taxi- en maaltijdbezorgapp Uber op de Duitse maaltijdbezorger Delivery Hero zorgt voor speculatie onder beleggers. Uber kwam dit weekend met een bod waarbij het bedrijf wordt gewaardeerd op 10 miljard euro. De beurskoers van Delivery Hero is maandag op de beurs in Frankfurt evenwel voorbij die waarde gegaan, omdat beleggers erop gokken dat er een hogere prijs nodig is om de deal rond te krijgen.
17 uur geledenSHENZHEN (ANP/AFP/RTR/BLOOMBERG) - Het Chinese techconcern Huawei claimt een nieuwe manier ontwikkeld te hebben om halfgeleiders te maken. Daarmee zou het bedrijf over een aantal jaren ook de meest geavanceerde chips kunnen maken, zonder dat het daarvoor de beste machines van chipmachinemaker ASML nodig heeft.
18 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de beurs in Amsterdam is maandagochtend gestegen tot een nieuw recordniveau. Beleggers trekken zich tijdens de dunne handel op tweede pinksterdag op aan berichten over een naderend vredesakkoord tussen de Verenigde Staten en Iran. De hoop is dat daardoor de Straat van Hormuz binnenkort weer helemaal heropent en de verstoringen aan de olie- en gasleveringen afnemen.
20 uur geledenAMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - Door de hoop op vrede in het Midden-Oosten laten zowel de olie- als de gasprijzen maandagochtend stevige dalingen zien. De Verenigde Staten en Iran lijken na berichten van afgelopen weekend namelijk heel dicht bij een nieuw akkoord.
21 uur geleden