Bruins begrijpt protest, maar: bezuinigingen blijven staan
DEN HAAG (ANP) - Minister Eppo Bruins (Onderwijs, Cultuur en Wetenschap) snapt "dat bezuinigingen tot frustratie leiden". Maar de geplande bezuinigingen blijven staan. Dat zegt hij in een reactie op het protest tegen onderwijsbezuinigingen in Den Haag op maandag.
Het kabinet wil de overheidsfinanciën nu eenmaal op peil houden, schrijft Bruins op X. "Ik ga er dan ook niet omheen draaien: ik ga geen extra euro's beloven of de bezuinigingen terugdraaien." Die stelligheid is opmerkelijk, omdat bijna de hele oppositie zich tegen de voorgenomen bezuinigingen keert. Bruins zal een deel van de oppositie binnenboord moeten krijgen, anders dreigt de onderwijsbegroting in de Eerste Kamer te stranden.
"De realiteit is dat wij als kabinet andere keuzes hebben gemaakt." Hij wijst op de investeringen in defensie en maatregelen waardoor mensen meer geld te besteden hebben. De bezuinigingen op het onderwijs vragen om "lastige en pijnlijke keuzes". De bewindsman benadrukte deze "zo verstandig mogelijk" te willen maken.
Langstudeerboete
De demonstranten spraken zich maandag ook uit tegen de langstudeerboete. "Ik wil oog hebben voor deze moeilijke situaties", schrijft Bruins daarover. "Daarnaast hoor ik de boodschap over de bezuinigingen op het gebied van onderzoek en wetenschap." Hij benadrukt dat het kabinet nog steeds geld steekt in "fundamenteel onderzoek en wetenschap van maatschappelijk belang."
In Den Haag waren duizenden mensen op de been, onder wie studenten, politici en vertegenwoordigers van universiteiten, hogescholen en vakbonden.
Meer uit Binnenland
GORINCHEM (ANP) - De burgemeester van Gorinchem, Reinie Melissant, zegt dat het aan de gemeenteraad is om een afweging te maken over of er een herstemming voor die raad moet plaatsvinden. "Gelukkig is het niet aan mij. Ik ben eigenlijk blij dat ik nu geen raadslid ben. Je moet op basis van heel weinig informatie een keuze maken over wat te doen", zei zij tegen een ANP-verslaggever.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - HEMA en reclamebureau Hotel L'Amour hebben voor het derde jaar op rij de Ster Gouden Loeki gewonnen voor de beste tv-commercial van afgelopen jaar. Het kerstspotje van het warenhuis was opnieuw favoriet onder het Nederlandse publiek, werd donderdag bekendgemaakt in Amsterdam.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Jill Helena is "verbijsterd en van slag" dat het Openbaar Ministerie heeft gevraagd om Ali B vrij te spreken van het aanranden van de zangeres. Ze hoorde er pas vlak voor het hoger beroep van, laat ze weten via haar advocaat Sébas Diekstra.
8 uur geledenGORINCHEM (ANP) - Burgemeester Reinie Melissant van Gorinchem heeft woensdag aangifte gedaan van meerdere vormen van verkiezingsfraude. Het gaat onder meer om beïnvloeding en ronselen van volmachten. Dat zei ze donderdag bij aanvang van een tweede informatiebijeenkomst voor de raad over het onderzoek naar mogelijke stemfraude in de Zuid-Hollandse gemeente.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het is baanbrekend dat een omstreden 'uitkleedfunctie' in de chatbot Grok wordt verboden. Dat zegt Robbert Hoving, directeur van Offlimits, een kenniscentrum over onlinemisbruik. Die organisatie spande met Fonds Slachtofferhulp een kort geding aan tegen de dienst en kreeg donderdag gelijk van de rechtbank in Amsterdam.
10 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - VluchtelingenWerk Nederland steunt de oproep van asielminister Bart van den Brink (CDA) aan gemeenten. De minister wil dat die met spoed nieuwe opvangplekken voor asielzoekers regelen.
10 uur geledenWEESP (ANP) - Criminelen gebruiken zwaardere en meer explosieven bij plofkraken op geldautomaten. Dat ziet Geldmaat, het bedrijf dat beheer en onderhoud van de automaten regelt voor de grote banken in Nederland. Na nieuwe aanvallen op zogeheten sealbagautomaten heeft Geldmaat donderdag maatregelen genomen om plofkraken te voorkomen.
11 uur geleden