Bruins begrijpt protest, maar: bezuinigingen blijven staan
DEN HAAG (ANP) - Minister Eppo Bruins (Onderwijs, Cultuur en Wetenschap) snapt "dat bezuinigingen tot frustratie leiden". Maar de geplande bezuinigingen blijven staan. Dat zegt hij in een reactie op het protest tegen onderwijsbezuinigingen in Den Haag op maandag.
Het kabinet wil de overheidsfinanciën nu eenmaal op peil houden, schrijft Bruins op X. "Ik ga er dan ook niet omheen draaien: ik ga geen extra euro's beloven of de bezuinigingen terugdraaien." Die stelligheid is opmerkelijk, omdat bijna de hele oppositie zich tegen de voorgenomen bezuinigingen keert. Bruins zal een deel van de oppositie binnenboord moeten krijgen, anders dreigt de onderwijsbegroting in de Eerste Kamer te stranden.
"De realiteit is dat wij als kabinet andere keuzes hebben gemaakt." Hij wijst op de investeringen in defensie en maatregelen waardoor mensen meer geld te besteden hebben. De bezuinigingen op het onderwijs vragen om "lastige en pijnlijke keuzes". De bewindsman benadrukte deze "zo verstandig mogelijk" te willen maken.
Langstudeerboete
De demonstranten spraken zich maandag ook uit tegen de langstudeerboete. "Ik wil oog hebben voor deze moeilijke situaties", schrijft Bruins daarover. "Daarnaast hoor ik de boodschap over de bezuinigingen op het gebied van onderzoek en wetenschap." Hij benadrukt dat het kabinet nog steeds geld steekt in "fundamenteel onderzoek en wetenschap van maatschappelijk belang."
In Den Haag waren duizenden mensen op de been, onder wie studenten, politici en vertegenwoordigers van universiteiten, hogescholen en vakbonden.
Meer uit Binnenland
UTRECHT (ANP) - De gemeente Utrecht verwacht de komende dagen nog geen antwoord te hebben op de vraag wat de oorzaak was van de explosies en brand van donderdag in het centrum van de stad. "De eerste prioriteit is de boel daar veilig krijgen", aldus een woordvoerder.
17 minuten geledenAMERSFOORT (ANP) - Drinkwaterbedrijf Vitens heeft het kookadvies voor drinkwater voor Amersfoort en omgeving opgeheven. Dat meldt het bedrijf zondag. "De laatste testresultaten tonen aan dat het drinkwater weer volledig schoon en dus veilig is." De oorzaak van de verontreiniging, die op 5 januari werd aangetroffen, is nog niet bekend.
1 uur geledenHOUTEN (ANP) - In de nieuwe week wordt het opnieuw kouder, met aan het einde van de week veel kans op vorst, volgens Weeronline. De kans op "schaatspret" neemt daardoor toe, vooral richting het noordoosten, aldus de weerdienst.
1 uur geledenHILVERSUM (ANP) - AVROTROS heeft de serie Hila voorbij de Taliban van presentatrice Hila Noorzai offline gehaald. Aanleiding is de arrestatie van een vrouw die in de reeks te zien is, bevestigt een woordvoerder van de omroep zondag na berichtgeving door verschillende media.
4 uur geledenHOUTEN (ANP) - Het weer op Blue Monday verloopt dit jaar een stuk minder deprimerend dan de naam doet vermoeden, aldus de verwachting van Weeronline. In de ochtend kan regionaal nog nevel of mist voorkomen, maar daarna verloopt de dag in bijna het hele land zonnig, meldt de weerdienst.
7 uur geledenDE BILT (ANP) - In het midden van het land waarschuwt het KNMI in de nacht van zaterdag op zondag voor plaatselijke dichte mist. Voor de provincies Gelderland, Flevoland en Noord-Holland heeft het weerinstituut code geel afgegeven.
12 uur geledenPARAMARIBO (ANP) - Het dodelijke ongeval waarbij zaterdagochtend in Paramaribo vier buspassagiers omkwamen, is veroorzaakt door een Nederlander, meldt de Surinaamse politie. De 36-jarige verdachte had geen geldig rijbewijs. Hij is aangehouden en zit in een politiecel.
15 uur geleden