Bruins begrijpt protest, maar: bezuinigingen blijven staan
DEN HAAG (ANP) - Minister Eppo Bruins (Onderwijs, Cultuur en Wetenschap) snapt "dat bezuinigingen tot frustratie leiden". Maar de geplande bezuinigingen blijven staan. Dat zegt hij in een reactie op het protest tegen onderwijsbezuinigingen in Den Haag op maandag.
Het kabinet wil de overheidsfinanciën nu eenmaal op peil houden, schrijft Bruins op X. "Ik ga er dan ook niet omheen draaien: ik ga geen extra euro's beloven of de bezuinigingen terugdraaien." Die stelligheid is opmerkelijk, omdat bijna de hele oppositie zich tegen de voorgenomen bezuinigingen keert. Bruins zal een deel van de oppositie binnenboord moeten krijgen, anders dreigt de onderwijsbegroting in de Eerste Kamer te stranden.
"De realiteit is dat wij als kabinet andere keuzes hebben gemaakt." Hij wijst op de investeringen in defensie en maatregelen waardoor mensen meer geld te besteden hebben. De bezuinigingen op het onderwijs vragen om "lastige en pijnlijke keuzes". De bewindsman benadrukte deze "zo verstandig mogelijk" te willen maken.
Langstudeerboete
De demonstranten spraken zich maandag ook uit tegen de langstudeerboete. "Ik wil oog hebben voor deze moeilijke situaties", schrijft Bruins daarover. "Daarnaast hoor ik de boodschap over de bezuinigingen op het gebied van onderzoek en wetenschap." Hij benadrukt dat het kabinet nog steeds geld steekt in "fundamenteel onderzoek en wetenschap van maatschappelijk belang."
In Den Haag waren duizenden mensen op de been, onder wie studenten, politici en vertegenwoordigers van universiteiten, hogescholen en vakbonden.
Meer uit Binnenland
LANDGRAAF (ANP) - Door een steekpartij in een winkelcentrum in Landgraaf (Limburg) is zondagmiddag een man gewond geraakt, meldt de politie. Kort na het incident is een verdachte aangehouden. Het gaat om een 51-jarige man uit Landgraaf.
47 minuten geledenHEERENVEEN (ANP) - De jubileumeditie van De Hollandse 100 heeft een recordbedrag opgeleverd. Het sportevenement bracht tot nu toe 354.000 euro op voor onderzoek naar lymfeklierkanker, meldt de organisatie. Ruim 740 mensen deden mee aan de tiende editie van De Hollandse 100. Donateurs kunnen nog tot donderdag geld schenken.
1 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Een 21-jarige man uit Eindhoven is zaterdagavond aangehouden in een terrorismeonderzoek. Dat meldt de politie zondag. De politie onderzoekt of de man banden heeft met Islamitische Staat (IS).
2 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Het programma RTL Tonight stopt. Dat heeft een woordvoerder aan het ANP bevestigd na een bericht van het AD. De laatste uitzending van het RTL 4-programma is op 12 juni. Vanaf komend najaar kiest de zender voor een "vertrouwde talkshowopzet", gepresenteerd door Renze Klamer.
3 uur geledenWAGENINGEN/LEIDEN (ANP) - Mensen met hooikoorts krijgen het dit voorjaar "behoorlijk voor de kiezen", schrijven deskundigen op Nature Today. Het seizoen begon al uitzonderlijk vroeg, met onder meer een recordhoge concentratie elzenpollen in de lucht. Afgelopen week was de pollenconcentratie van de es, populier, iep en haagbeuk hoog, melden het LUMC in Leiden en ziekenhuis Elkerliek in Helmond.
6 uur geledenHOORN (ANP) - Een van de drie mensen die zaterdagavond gewond raakten door een steekpartij in Hoorn, is overleden. Het gaat om een 29-jarige man uit Hoorn, meldt de politie.
8 uur geledenHOORN (ANP) - Aan de Italiaanse Zeedijk in Hoorn zijn zaterdagavond drie mensen gewond geraakt. Dat meldt de politie Noord-Holland. Om 23.22 uur werd er melding gemaakt van een steekincident, bevestigt een politiewoordvoerder. Het incident gebeurde op straat in het horecagebied.
15 uur geleden