Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Broze regeringscoalitie Israël is meerderheid kwijt

Broze regeringscoalitie Israël is meerderheid kwijt

JERUZALEM (ANP) - De wankele en bonte Israëlische regeringscoalitie van premier Naftali Bennett is haar meerderheid in het parlement kwijt. Een partijlid van Bennett, Idit Silman, heeft haar steun aan partij en regering opgezegd. Bennett blijft nu achter met 60 van de 120 parlementszetels.

Het is volgens Israëlische media nog een wonder dat de regering van radicaal rechtse nationalisten, centrumpartijen, linkse partijen en Arabieren het bijna tien maanden heeft uitgehouden zonder slaande ruzie te krijgen. Het verlies van de meerderheid betekent voor Bennett niet onmiddellijk dat hij niet verder kan regeren. Maar mogelijk komen er toch weer relatief snel verkiezingen. De kans dat de oppositie onder leiding van ex-premier Benjamin Netanyahu nu een meerderheid kan vormen wordt uiterst klein geacht.

De versplinterde Israëlische politiek is goed voor veel regeringscrises en de Israëli's gingen daarom sinds april 2019 al vier keer naar de stembus om een nieuw parlement te kiezen. Na de laatste stembusgang vorig jaar kwam de bonte coalitie met een meerderheid van één zetel tot stand. Daarbij werd afgesproken dat Bennett de eerste twee jaar premier zou zijn en de huidige minister van Financiën Yair Lapid de laatste twee jaar.

Dat Silman de regering de rug toekeerde was geen totale verrassing. De jonge politica komt uit een ultraorthodoxe religieuze nationalistische gemeenschap die vaak blijk gaf van de afschuw over haar steun in het parlement aan "een anti-joodse regering". Ook haar man Shmulik zou het zo erg hebben gevonden, dat hij Netanyahu zou hebben gevraagd of zijn vrouw geen ministerspost kon krijgen in een nieuwe regering Netanyahu als ze naar het kamp van Netanyahu overstapte.

Meer uit Buitenland

Louvre weer noodgedwongen dicht vanwege staking

PARIJS (ANP) - Het Louvre blijft maandag gesloten vanwege een personeelsstaking. Eerder op de dag meldde het beroemde Parijse museum nog wellicht gedeeltelijk te openen.

34 minuten geleden
Finland laat vrachtschip vertrekken na beschadiging zeekabel

HELSINKI (ANP) - De Finse autoriteiten laten het vrachtschip Fitburg vertrekken. Dat vaartuig was op verdenking van sabotage aan de ketting gelegd nadat een kabel op de zeebodem was beschadigd. Er zit nog een bemanningslid vast en andere opvarenden kregen een reisverbod opgelegd.

1 uur geleden
Genocidezaak Myanmar begonnen bij Internationaal Gerechtshof

DEN HAAG (ANP) - Bij het Internationaal Gerechtshof (ICJ) in Den Haag is de genocidezaak tegen Myanmar begonnen. Die werd door Gambia aangespannen om het verdrijven van de Rohingya-minderheid in het Aziatische land in 2016 en 2017. Daarbij werden zo'n 700.000 mensen door veiligheidstroepen gedwongen te vluchten naar buurland Bangladesh. Velen werden vermoord, verkracht of zagen hun woonplaatsen in de as gelegd worden.

1 uur geleden
Duitsland wil banden met India verder aanhalen

AHMEDABAD (ANP/RTR/DPA) - Duitsland wil op veiligheidsgebied nauwer samenwerken met India. Zo moet de Aziatische grootmacht minder afhankelijk worden van Rusland, stelde de Duitse bondskanselier Friedrich Merz tijdens zijn eerste bezoek aan India sinds zijn aantreden.

2 uur geleden
Minister: Iran niet op zoek naar oorlog, maar er wel op voorbereid

TEHERAN (ANP/AFP/RTR) - Iran is niet op zoek naar oorlog, maar is daar wel op voorbereid. Dat zei buitenlandminister Abbas Araghchi. De Amerikaanse president Donald Trump heeft gedreigd met militair ingrijpen in het land vanwege de aanhoudende gewelddadige protesten.

2 uur geleden
Poolse oud-minister van Justitie krijgt asiel in Hongarije

WARSCHAU (ANP/RTR) - De voormalige Poolse minister van Justitie Zbigniew Ziobro heeft asiel gekregen in Hongarije. Dat meldt de oud-bewindsman op X. In zijn bericht spreekt hij zijn dank uit voor de regering van de Hongaarse premier Viktor Orbán en hekelt hij die van de Poolse premier Donald Tusk vanwege de lopende onderzoeken naar hem.

3 uur geleden
One Battle After Another grote winnaar bij Golden Globes

LOS ANGELES (ANP) - One Battle After Another was zondagavond met vier prijzen de grote winnaar tijdens de uitreiking van de 83e editie van de Golden Globes. De film, negen keer genomineerd, won onder meer de prijzen voor beste regisseur (Paul Thomas Anderson), beste vrouwelijke bijrol (Teyana Taylor) en beste film in de categorie komedie of musical.

6 uur geleden