Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Broze regeringscoalitie Israël is meerderheid kwijt

Broze regeringscoalitie Israël is meerderheid kwijt

JERUZALEM (ANP) - De wankele en bonte Israëlische regeringscoalitie van premier Naftali Bennett is haar meerderheid in het parlement kwijt. Een partijlid van Bennett, Idit Silman, heeft haar steun aan partij en regering opgezegd. Bennett blijft nu achter met 60 van de 120 parlementszetels.

Het is volgens Israëlische media nog een wonder dat de regering van radicaal rechtse nationalisten, centrumpartijen, linkse partijen en Arabieren het bijna tien maanden heeft uitgehouden zonder slaande ruzie te krijgen. Het verlies van de meerderheid betekent voor Bennett niet onmiddellijk dat hij niet verder kan regeren. Maar mogelijk komen er toch weer relatief snel verkiezingen. De kans dat de oppositie onder leiding van ex-premier Benjamin Netanyahu nu een meerderheid kan vormen wordt uiterst klein geacht.

De versplinterde Israëlische politiek is goed voor veel regeringscrises en de Israëli's gingen daarom sinds april 2019 al vier keer naar de stembus om een nieuw parlement te kiezen. Na de laatste stembusgang vorig jaar kwam de bonte coalitie met een meerderheid van één zetel tot stand. Daarbij werd afgesproken dat Bennett de eerste twee jaar premier zou zijn en de huidige minister van Financiën Yair Lapid de laatste twee jaar.

Dat Silman de regering de rug toekeerde was geen totale verrassing. De jonge politica komt uit een ultraorthodoxe religieuze nationalistische gemeenschap die vaak blijk gaf van de afschuw over haar steun in het parlement aan "een anti-joodse regering". Ook haar man Shmulik zou het zo erg hebben gevonden, dat hij Netanyahu zou hebben gevraagd of zijn vrouw geen ministerspost kon krijgen in een nieuwe regering Netanyahu als ze naar het kamp van Netanyahu overstapte.

Meer uit Buitenland

Iran: vooruitgang in overleg met VS, maar akkoord nog ver weg

TEHERAN (ANP) - Iran en de Verenigde Staten boeken vooruitgang in de onderhandelingen om hun oorlog te beëindigen, heeft de Iraanse parlementsvoorzitter zaterdagavond gezegd. Maar Mohammad Bagher Ghalibaf voegde eraan toe dat de partijen nog ver van een akkoord verwijderd zijn.

2 uur geleden
Yonhap: Noord-Korea vuurt zeker één ballistische raket af

SEOUL (ANP) - Noord-Korea heeft zondag minstens één ballistische raket getest, meldt het Zuid-Koreaanse persbureau Yonhap. Het is de nieuwste test in een hele reeks recente lanceringen door Noord-Korea. De Zuid-Koreaanse legertop heeft volgens Yonhap één ballistische raket gedetecteerd die in oostelijke richting werd afgevuurd. Het Zuid-Koreaanse leger analyseert het incident.

5 uur geleden
Brazilië, Mexico en Spanje beloven extra hulp aan Cuba

MADRID (ANP) - De regeringen van Brazilië, Spanje en Mexico hebben zaterdag toegezegd hun hulp aan Cuba op te voeren. Daarmee willen zij een volgens hen door een Amerikaanse blokkade veroorzaakte humanitaire crisis op het eiland verlichten. In een gezamenlijke verklaring riepen de drie landen op tot een oprechte dialoog, die in lijn is met de bepalingen van het Handvest van de Verenigde Naties. De landen voegden eraan toe dat het Cubaanse volk vrij moet zijn om zijn eigen toekomst te bepalen.

5 uur geleden
Oostenrijk waarschuwt voor rattengif in babyvoeding

WENEN (ANP) - In Oostenrijk zijn potjes babyvoeding van het merk HiPP vermengd met rattengif. Het gaat vermoedelijk om een afpersingspoging, meldt voedselwaakhond AGES.

5 uur geleden
Iran: elk schip in Straat van Hormuz is doelwit

TEHERAN (ANP/AFP/DPA) - De marine van de Iraanse Revolutionaire Garde heeft zaterdag gewaarschuwd dat elk schip dat de Straat van Hormuz nadert als een doelwit wordt beschouwd. Iran kondigde eerder op zaterdag aan de belangrijke zeestraat weer te willen afsluiten.

7 uur geleden
Israël stelt in Zuid-Libanon 'gele lijn' in

BEIROET (ANP/AFP) - Het Israëlische leger heeft in het zuiden van Libanon een "gele lijn" ingesteld, vergelijkbaar met de denkbeeldige lijn waarmee het in Gaza zijn troepen scheidt van de door Hamas gecontroleerde gebieden. Het leger zei ook dat het een "terreurcel" had uitgeschakeld die langs deze grenslijn actief was.

8 uur geleden
Schepen varen weer op de Schelde na zinken Nederlands vrachtschip

ANTWERPEN (ANP/BELGA) - Op de Schelde bij Antwerpen kunnen weer schepen varen, meldt de brandweer. Het scheepvaartverkeer was eerder op zaterdag gestremd, omdat een Nederlands vrachtschip was gezonken.

10 uur geleden