Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Broze regeringscoalitie Israël is meerderheid kwijt

Broze regeringscoalitie Israël is meerderheid kwijt

JERUZALEM (ANP) - De wankele en bonte Israëlische regeringscoalitie van premier Naftali Bennett is haar meerderheid in het parlement kwijt. Een partijlid van Bennett, Idit Silman, heeft haar steun aan partij en regering opgezegd. Bennett blijft nu achter met 60 van de 120 parlementszetels.

Het is volgens Israëlische media nog een wonder dat de regering van radicaal rechtse nationalisten, centrumpartijen, linkse partijen en Arabieren het bijna tien maanden heeft uitgehouden zonder slaande ruzie te krijgen. Het verlies van de meerderheid betekent voor Bennett niet onmiddellijk dat hij niet verder kan regeren. Maar mogelijk komen er toch weer relatief snel verkiezingen. De kans dat de oppositie onder leiding van ex-premier Benjamin Netanyahu nu een meerderheid kan vormen wordt uiterst klein geacht.

De versplinterde Israëlische politiek is goed voor veel regeringscrises en de Israëli's gingen daarom sinds april 2019 al vier keer naar de stembus om een nieuw parlement te kiezen. Na de laatste stembusgang vorig jaar kwam de bonte coalitie met een meerderheid van één zetel tot stand. Daarbij werd afgesproken dat Bennett de eerste twee jaar premier zou zijn en de huidige minister van Financiën Yair Lapid de laatste twee jaar.

Dat Silman de regering de rug toekeerde was geen totale verrassing. De jonge politica komt uit een ultraorthodoxe religieuze nationalistische gemeenschap die vaak blijk gaf van de afschuw over haar steun in het parlement aan "een anti-joodse regering". Ook haar man Shmulik zou het zo erg hebben gevonden, dat hij Netanyahu zou hebben gevraagd of zijn vrouw geen ministerspost kon krijgen in een nieuwe regering Netanyahu als ze naar het kamp van Netanyahu overstapte.

Meer uit Buitenland

FT: Spanje onderzoekt cyberveiligheid van kleine energiecentrales

MADRID (ANP) - De Spaanse overheid eist informatie op van kleine elektriciteitsproducenten over hun cyberbeveiliging voor het nog lopende onderzoek naar de grote stroomstoring van vorige maand, meldt de Financial Times dinsdag. Onderzoekers die de stroomuitval onderzoeken, willen vaststellen of zij een zwakke schakel vormden die door kwaadwillenden is uitgebuit om het elektriciteitsnet van het land plat te leggen.

1 uur geleden
Hulporganisatie: bijna kwart van baby's in Gaza acuut ondervoed

GAZA-STAD (ANP) - Bijna een kwart van de baby's in de Gazastrook is acuut ondervoed, maakt hulporganisatie Dokters van de Wereld op uit eigen onderzoek. Dat geldt volgens de organisatie ook voor ongeveer evenveel vrouwen die borstvoeding geven. Daarmee zou de toestand in Gaza, dat het Israëlische leger heeft afgegrendeld voor veel van de benodigde voedseltransporten, vergelijkbaar zijn met hongergebieden als Jemen en Noordoost-Nigeria.

2 uur geleden
Honderdduizenden pelgrims bidden voor paus Leo in Portugal

LISSABON (ANP) - Honderdduizenden gelovigen kwamen maandagavond bijeen in het heiligdom van Fátima in Portugal om te bidden voor de nieuwbenoemde paus Leo XIV en om te bidden voor wereldvrede. Er zouden ongeveer 270.000 pelgrims naar het heiligdom zijn gekomen, onder andere uit Portugal, Spanje, Polen, de VS, Paraguay, Mauritius en Taiwan, aldus kerkelijke functionarissen.

4 uur geleden
83 miljoen mensen wereldwijd ontheemd: opnieuw recordaantal

GENÈVE (ANP) - Conflicten en natuurrampen hebben in 2024 geleid tot een recordaantal ontheemden. Wereldwijd steeg het aantal ontheemden dat in eigen land op de vlucht moest slaan naar 83,4 miljoen mensen. Een stijging van 10 procent ten opzichte van 2023 en meer dan een verdubbeling ten opzichte van zes jaar geleden. Dit staat in het jaarlijkse rapport van het Internal Displacement Monitoring Centre (IDMC).

4 uur geleden
Antiterreurpolitie VK onderzoekt brand bij huis Starmer

LONDEN (ANP) - De ingang van het huis van de Britse premier Keir Starmer is maandagochtend beschadigd door een brand. De antiterreurpolitie leidt uit voorzorg het onderzoek naar de brand en onderzoekt of er een verband is met twee andere recente branden, meldt de Londense Metropolitan Police. Niemand raakte gewond.

6 uur geleden
Zelensky wil Trump bij vredesgesprekken in Istanbul

KYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky ziet Donald Trump graag bij eventuele vredesgesprekken met Rusland in Istanbul. De Amerikaanse president zei eerder dat hij "erover nadacht" om naar Turkije te gaan.

12 uur geleden
Modi waarschuwt Pakistan: we zullen krachtig reageren op terreur

NEW DELHI (ANP/AFP/RTR) - De Indiase premier Narendra Modi heeft maandag in een tv-toespraak gezworen om "krachtig" te reageren op elke toekomstige "terroristische aanval" in het conflict met Pakistan. Ook waarschuwde hij dat India geen "nucleaire chantage" tolereert van het buurland.

13 uur geleden