Broze regeringscoalitie Israël is meerderheid kwijt
JERUZALEM (ANP) - De wankele en bonte Israëlische regeringscoalitie van premier Naftali Bennett is haar meerderheid in het parlement kwijt. Een partijlid van Bennett, Idit Silman, heeft haar steun aan partij en regering opgezegd. Bennett blijft nu achter met 60 van de 120 parlementszetels.
Het is volgens Israëlische media nog een wonder dat de regering van radicaal rechtse nationalisten, centrumpartijen, linkse partijen en Arabieren het bijna tien maanden heeft uitgehouden zonder slaande ruzie te krijgen. Het verlies van de meerderheid betekent voor Bennett niet onmiddellijk dat hij niet verder kan regeren. Maar mogelijk komen er toch weer relatief snel verkiezingen. De kans dat de oppositie onder leiding van ex-premier Benjamin Netanyahu nu een meerderheid kan vormen wordt uiterst klein geacht.
De versplinterde Israëlische politiek is goed voor veel regeringscrises en de Israëli's gingen daarom sinds april 2019 al vier keer naar de stembus om een nieuw parlement te kiezen. Na de laatste stembusgang vorig jaar kwam de bonte coalitie met een meerderheid van één zetel tot stand. Daarbij werd afgesproken dat Bennett de eerste twee jaar premier zou zijn en de huidige minister van Financiën Yair Lapid de laatste twee jaar.
Dat Silman de regering de rug toekeerde was geen totale verrassing. De jonge politica komt uit een ultraorthodoxe religieuze nationalistische gemeenschap die vaak blijk gaf van de afschuw over haar steun in het parlement aan "een anti-joodse regering". Ook haar man Shmulik zou het zo erg hebben gevonden, dat hij Netanyahu zou hebben gevraagd of zijn vrouw geen ministerspost kon krijgen in een nieuwe regering Netanyahu als ze naar het kamp van Netanyahu overstapte.
Meer uit Buitenland
TOKIO (ANP/AFP) - De nieuwe Japanse premier Sanae Takaichi heeft in een "goed en openhartig" telefoongesprek met de Amerikaanse president Donald Trump verklaard dat het versterken van de banden tussen hun landen een "topprioriteit" is. Het gesprek komt enkele dagen voor Trumps bezoek aan het Aziatische land.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De geheime donateur die de Amerikaanse overheid 130 miljoen dollar schonk om de militairen te kunnen blijven betalen tijdens de shutdown is de miljardair Timothy Mellon, schrijft The New York Times. Mellon is een belangrijke geldschieter van president Donald Trump en heeft miljoenen gedoneerd aan zijn campagne van 2024.
1 uur geledenTEL AVIV (ANP) - De Amerikaanse buitenlandminister Marco Rubio heeft beloofd de terugkeer te regelen van alle overleden Israëlische gijzelaars die zich nog in de Gazastrook bevinden. Dat deed hij op de laatste dag van zijn bezoek aan Israël.
2 uur geledenDUBLIN (ANP) - De linkse Catherine Connolly is vrijwel zeker de nieuwe president van Ierland. Haar tegenstander, de centrumrechtse Heather Humphreys, heeft haar verlies toegegeven. Dat meldt de Ierse omroep RTÉ. Connolly ging al voorop in de peilingen en zal naar verwachting een grote meerderheid van de stemmen binnenhalen. Er is nog geen officiële uitslag.
3 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De Britse regeringspartij Labour heeft een criticus van premier Keir Starmer gekozen als plaatsvervangend partijleider. Lucy Powell werd vorige maand nog door Starmer afgezet als fractieleider in het Lagerhuis, maar is nu na Starmer de belangrijkste leider van de partij.
4 uur geledenKYIV (ANP/RTR) - Bij Russische aanvallen op de Oekraïense hoofdstad Kyiv vrijdagnacht zijn zeker twee doden gevallen, meldt premier Joelia Svyrydenko op X. Dertien anderen raakten gewond. Volgens de premier zijn onder andere appartementencomplexen en een kleuterschool beschadigd.
4 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - De Britse politie is bezig met een klopjacht om een veroordeelde Ethiopische asielzoeker te vinden die per ongeluk is vrijgelaten. De man werd veroordeeld na seksueel wangedrag tegen twee vrouwen. Een van de slachtoffers was een 14-jarig meisje. Dit leidde tot een golf van anti-immigratieprotesten, onder andere bij het hotel in Epping waar de man en andere migranten verbleven.
6 uur geleden