Broekers-Knol: kabinet zal risicogroepen uit Afghanistan helpen
DEN HAAG (ANP) - Het demissionaire kabinet gaat een motie van de Tweede Kamer die het kabinet oproept om een brede groep mensen uit Afghanistan bescherming te bieden "naar letter en geest" uitvoeren. Dat heeft staatssecretaris Ankie Broekers-Knol (Asielbeleid) toegezegd in een debat, waarin zij het hard te verduren kreeg van de linkse oppositie naar aanleiding van haar recente uitspraken over Afghaanse asielzoekers.
Broekers doelt op een motie van D66-Tweede Kamerlid Salima Belhaj, die eerder werd aangenomen met een meerderheid van 84 stemmen. Het gaat niet alleen om mensen in Afghanistan die Nederland daar hielpen, maar ook om mensenrechtenactivisten en journalisten. De Kamer wil dat zij zo snel mogelijk worden geƫvacueerd en hun asielverzoek in Nederland kunnen doen. De VVD steunde de motie niet maar de andere drie partijen uit de oude regeringscoalitie wel.
De linkse oppositiepartijen zijn er niet gerust op dat het huidige kabinet de motie wil uitvoeren. Zeker na de omstreden uitspraken van Broekers-Knol in een interview afgelopen weekend, wilden zij in het debat opheldering. De staatssecretaris had haar beweringen zondag al ingetrokken en zei woensdag opnieuw te betreuren dat zij die had gedaan. Ze zei dat ze vooral aandacht had willen vragen voor de zorgen die zij heeft over een goede opvang van asielzoekers in Nederland. Volgens Broekers-Knol zitten de opvangcentra aan hun grenzen.
De staatssecretaris van VVD-huize had dit weekend in een interview gezegd dat er 100.000 Afghanen naar Nederland willen komen en dat er sprake zou zijn van een braindrain als veel opgeleide Afghanen vertrekken uit het land. Linkse partijen spraken van verwijtbare en feitelijk onjuiste informatie, waarmee ze het draagvlak voor het asielbeleid in Nederland zou ondermijnen.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Nog deze maand komt er een nieuw paneel op de Amerikaanse begraafplaats in Margraten, vertelt de Amerikaanse ambassadeur Joseph Popolo vrijdag in een interview met EW Magazine. "En dat gaat specifiek over de rol van Afro-Amerikaanse soldaten die hun leven hebben gegeven voor de bevrijding van Nederland."
4 uur geledenTILBURG (ANP) - De omstreden voorganger Tom de Wal is door de politie weer vrijgelaten. Dat laat hij in een onlinevideo weten. De Wal werd vrijdagavond aangehouden in Tilburg omdat hij er een genezingsdienst hield die door de gemeente verboden was. Hij laat weten dat hij onder meer boetes krijgt.
4 uur geledenLEEUWARDEN (ANP) - Nu het KNMI code oranje voor Friesland en Groningen heeft verlengd tot zaterdag 09.00 uur, heeft Qbuzz besloten de bussen in die provincies langer binnen te houden. In Friesland blijven de bussen tot zeker 11.00 uur in de remise, in Groningen tot 09.00 uur. Vrijdag reed Qbuzz de hele dag niet in het noorden vanwege de weersomstandigheden.
4 uur geledenDE BILT (ANP) - Het KNMI verlengt de duur van code oranje voor de provincies Groningen en Friesland en de Waddeneilanden tot zaterdag 09.00 uur. De weerwaarschuwing is al van kracht sinds middernacht.
9 uur geledenTILBURG (ANP) - De omstreden voorganger Tom de Wal is vrijdagavond aangehouden in Tilburg. Dat gebeurde bij een zogenoemde gebedsgenezingsdienst, die door de gemeente was verboden. Een woordvoerder van de gemeente bevestigt berichtgeving daarover van Omroep Brabant.
9 uur geledenUTRECHT (ANP) - Rijkswaterstaat stelt zaterdag vanaf 18.00 uur het zogenoemde koudeprotocol in. Dit betekent dat dit weekend extra bergers en weginspecteurs aan het werk zijn. De verwachting is dat het zaterdag en zondag behoorlijk gaat vriezen in Nederland. Het protocol geldt voor alle provincies, tot maandagochtend.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ruim zeven op de tien gemeenten maken te weinig woonruimte vrij voor statushouders. Dat blijkt uit een analyse van het ANP van de recentste cijfers van het ministerie van Binnenlandse Zaken. Minder dan een derde van de gemeenten, 98 in totaal, voldeed op 1 januari 2026 aan de taakstelling die de overheid hun oplegt.
11 uur geleden