Britten willen zelf geavanceerde brandstof kerncentrales maken
LONDEN (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Het Verenigd Koninkrijk wil als eerste West-Europese land de geavanceerde brandstof HALEU gaan produceren, die momenteel alleen nog in Rusland commercieel verkrijgbaar is. De brandstof, die bestaat uit een bepaalde vorm van verrijkt uranium, is nodig voor de opwek van energie in de nieuwste generatie kerncentrales.
"Dit zal van cruciaal belang zijn voor de energiezekerheid in binnen- en buitenland", heeft de Britse energieminister Claire Coutinho zondag gezegd in een verklaring. Voor de nodige investeringen trekt de Britse overheid 300 miljoen pond uit, omgerekend ruim 348 miljoen euro. De maatregel is ook bedoeld om minder afhankelijk te worden van Rusland.
Het duurt naar verwachting wel nog tot de jaren dertig van deze eeuw voor de eerste HALEU-fabriek in het noordwesten van Engeland operationeel is. In de Verenigde Staten wordt momenteel al wel HALEU gemaakt in een fabriek van uraniumverrijker Urenco. Maar daar gebeurt dat niet op commerciƫle schaal.
Nieuwe subsidies
De Britse overheid heeft zich eerder ten doel gesteld om in 2050 een kwart van de stroomproductie te halen uit kernenergie. Op die manier wil het land minder afhankelijk worden van gas en kolen en de uitstoot van schadelijke broeikasgassen beperken. Vorig jaar kondigde de overheid ook al nieuwe subsidies aan voor de ontwikkeling van kleinere kernreactoren. Die zouden veel goedkoper en ook sneller om te bouwen zijn.
In meer landen zijn er plannen om extra in te zetten op kernenergie. Niet alleen de Britten, maar bijvoorbeeld ook de Verenigde Staten, Frankrijk, Nederland en de Verenigde Arabische Emiraten schaarden zich op de recente klimaattop in Dubai achter een oproep om de hoeveelheid kernenergie in de wereld tegen 2050 verdrievoudigd te hebben.
Meer uit Financieel
HSINCHU (ANP/BLOOMBERG) - De wereldwijde vraag naar chips die nodig zijn om toepassingen van kunstmatige intelligentie (AI) te laten draaien, is groter dan wat fabrikanten kunnen leveren. Dat zei topman C.C. Wei van het Taiwanese chipconcern TSMC donderdag op de jaarlijkse aandeelhoudersvergadering in Hsinchu.
12 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Zonnepanelenbezit in Nederland is ongelijk verdeeld over huishoudens. Dat blijkt uit een studie van het Centraal Planbureau (CPB). Huishoudens met een hoger inkomen en vermogen beschikken vaker over de duurzame manier van energie opwekken.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het ziekteverzuim onder werknemers kwam in het eerste kwartaal van dit jaar uit op 5,8 procent. Dat is evenveel als een jaar eerder, maar hoger dan het langjarig gemiddelde. In de gezondheids- en welzijnszorg lag het ziekteverzuim met 8,2 procent het hoogst van alle bedrijfstakken, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS).
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - Energieleveranciers verkopen vaker groene stroom die daadwerkelijk duurzaam is opgewekt met bijvoorbeeld windmolens en zonnepanelen in Nederland. Uit onderzoek van klimaatstichting HIER komt naar voren dat 34 procent van de onderzochte groenestroomproducten niet van duurzame bronnen in Nederland komt, maar wordt 'vergroend' met certificaten uit het buitenland. Dat was vorig jaar nog bijna 38 procent.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn met verliezen de handel uitgegaan. Nieuwe aanvallen van Iran op omliggende landen voeden de vrees voor een nieuwe escalatie in de vijandelijkheden met de Verenigde Staten. Daardoor neemt de hoop op een snelle vredesdeal in het Midden-Oosten weer wat af.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Eurocommissaris Wopke Hoekstra (Klimaat) heeft geen goed woord over voor nieuwe importheffingen waarmee de Verenigde Staten dreigen. Tegen nieuwszender BNR zegt hij dat de Europese Commissie zal vasthouden aan eerdere afspraken met de Amerikaanse regering, die woensdag met nieuwe importheffingen voor de EU dreigde.
9 uur geledenATHENE (ANP/DPA) - De Europese Commissie heeft Griekenland voor het eerst sinds de schuldencrisis van de lijst afgehaald van lidstaten met economische onevenwichtigheden. Volgens premier Kyriakos Mitsotakis eindigt daarmee een "negatief hoofdstuk dat zestien jaar geleden begon".
11 uur geleden