Britten willen weer wapens naar Saudi-Arabië exporteren
LONDON (ANP/DPA) - Het Verenigd Koninkrijk wil ondanks internationale bezorgdheid weer wapens gaan leveren aan Saudi-Arabië. Volgens de Britse minister van Handel Lizz Truss is er geen risico dat de Saudi's met de wapens misdaden begaan in de Jemenitische burgeroorlog, waarin Saudi-Arabië partij is. Zowel de oppositie als activisten zijn kritisch over de aankondiging van Truss.
Een door de Saudi's aangevoerde alliantie voert sinds 2014 strijd tegen de door Iran gesteunde Houthi-rebellen in Jemen. Daarbij zijn al tienduizenden burgers omgekomen en zijn miljoenen op de vlucht geraakt. De wapenuitvoer werd daarom tijdelijk stopgezet door een Britse rechtbank.
Antiwapenhandelactivisten noemen de plannen van de Britse regering een 'moreel faillissement'. Bombardementen door de Saudische coalitie veroorzaakten een humanitaire crisis in Jemen, die momenteel als de ergste in de wereld geldt. De organisatie Campaign Against Arms Trade (Campagne tegen Wapenhandel) kondigde aan dat zij de regeringsplannen juridisch gaat aanvechten.
Emily Thornberry, parlementslid van de oppositiepartij Labour, vindt het besluit van Truss "moreel niet te rechtvaardigen". Noodhulporganisatie Save The Children laat weten dat kinderen in Jemen "bescherming en niet nog meer bommen nodig hebben". Mensenrechtenorganisatie Amnesty International beschrijft de stap van de Britse regering als "ten diepste cynisch".
Londen legde Saudi-Arabië maandag nog sancties op, waaronder toegangsverboden, vanwege de brute moord op de journalist Jamal Khashoggi in het Saudische consulaat in Istanbul in 2018. De Saudische regering had de moord onder internationale druk toegegeven.
Meer uit Buitenland
BERLIJN (ANP/DPA) - Het Robert Koch-Instituut, de Duitse versie van het RIVM, schat dat er dit jaar al 9800 mensen zijn overleden mede als gevolg van de hitte. Dit aantal van bijna 10.000 hittedoden is hoger dan deze gevallen over een heel jaar genomen sinds 2016.
1 uur geledenSINGAPORE (ANP/AFP) - Een Franse tiener heeft in Singapore een boete van 600 Singaporese dollars (ruim 400 euro) gekregen nadat hij schuld had bekend aan openbare ordeverstoring. Voor die overtreding had hij ook een celstraf van maximaal twee jaar kunnen krijgen voor onder meer "baldadigheid".
1 uur geledenKYIV (ANP/AFP/RTR/DPA) - Russische aanvallen op Oekraïne hebben volgens de autoriteiten daar aan zeker acht mensen het leven gekost. Op veel plekken in het land klonk het luchtalarm en in hoofdstad Kyiv waren explosies te horen. Buurland Polen meldde dat gevechtsvliegtuigen werden ingezet om het eigen luchtruim te beschermen.
1 uur geledenBRIGNOLES (ANP) - George Clooney en zijn vrouw Amal hebben hun huis in Frankrijk moeten evacueren vanwege een natuurbrand in de buurt. Dat meldt onder meer het tijdschrift People. De Amerikaanse filmster woont met zijn gezin in Brignoles en hun huis ligt in een van de vele regio's waar branden woeden.
1 uur geledenKYIV (ANP) - Rusland heeft bij aanvallen op Oekraïne meer dan 70 raketten en 280 drones ingezet. Dat meldde de Oekraïense president Volodymyr Zelensky, die op X sprak over zeker acht doden.
1 uur geledenNAVALUENGA (ANP/AFP) - In het gebied van de hevige natuurbranden in het westen van de regio Madrid en aangrenzende regio's zijn volgens de autoriteiten vrijwel geen vlammen meer. De natuurbrand breidt zich al twee dagen niet meer uit.
1 uur geledenKUMAMOTO (ANP) - Er zijn in totaal 28 mensen omgekomen bij een zware aardbeving in Japan, meldt de Japanse regering in een bijgewerkte balans.
6 uur geleden