Britten verlengen overgangsperiode Noord-Ierland
LONDEN (ANP/RTR) - De Britse regering gaat de huidige overgangsperiode die geldt voor Noord-Ierland eenzijdig verlengen. Dat heeft de Britse brexitministrer David Frost gezegd. Londen wil zo verdere onderhandelingen met de Europese Unie mogelijk maken.
Volgens de brexitovereenkomst die het Verenigd Koninkrijk en de Europese Unie sloten moeten alle goederen die Noord-Ierland ingaan voldoen aan de Europese regels. Dat werd afgesproken om te voorkomen dat er een harde grens tussen Noord-Ierland en EU-lidstaat Ierland zou ontstaan. Er was wel een overgangsperiode waarbij nog niet werd verlangd dat alle goederen die vanuit Groot-Brittannië naar Noord-Ierland worden verhandeld alle benodigde papieren zoals gezondheidscertificaten hebben.
Die overgangsperiode gold eigenlijk voor drie maanden, maar in maart verlengden de Britten hem al eenzijdig. In juni gebeurde dat nogmaals, maar deze keer met goedkeuring van de EU. Gesprekken tussen Londen en Brussel hebben echter nog steeds niets opgeleverd.
Onwerkbaar
De Britse regering wil dat het Noord-Ierlandprotocol, zoals het officieel heet, wordt aangepast omdat het onwerkbaar is. De EU meent dat de Britten wisten waar ze voor tekenden en willen dat hun zorgen op een andere manier worden ondervangen. Frost was de hoofdonderhandelaar namens de Britten voor het brexitakkoord. Premier Boris Johnson koos er juist voor om alleen Noord-Ierland aan de EU-voorwaarden te koppelen in plaats van heel het Verenigd Koninkrijk zoals zijn voorgangster Theresa May wilde.
"Om ruimte te bieden voor verdere onderhandelingen met de EU en om voor zekerheid en stabiliteit voor bedrijven te zorgen terwijl die discussies lopen, gaat de overheid het Noord-Ierlandprotocol op huidige basis doorzetten", aldus Frost in een verklaring aan het Britse Hogerhuis. De Europese Commissie liet weten geen juridische stappen te zullen zetten vanwege de verlenging.
Meer uit Financieel
PARIJS (ANP/AFP) - De Franse minister voor Digitale Zaken heeft online verkoopplatforms maandag opgeroepen advertenties voor "gestolen producten" te verwijderen. Frankrijk kreeg dit weekend te maken met een van de ergste uitbarstingen van straatgeweld in jaren. Daarbij werden veel winkels geplunderd en liepen volgens de autoriteiten ruim 3000 winkels schade op.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De stemming op de Europese beurzen was maandag negatief na een weekend met gewelddadige demonstraties in met name Frankrijk. De schade in de Amsterdamse AEX-index viel mee met een min van 0,1 procent, geholpen door stevige plussen van de opgeveerde chipbedrijven Besi, ASML en ASMI. Die volgden op het herstel van Amerikaanse AI-aandelen na de scherpe koersdalingen van vorige week.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De voormalige medewerker van OpenAI die ervan wordt verdacht opnameapparatuur te hebben verstopt, kreeg volgens Amerikaanse aanklagers steun van de Saudische overheid. Dat meldt persbureau Reuters op basis van een rechtbankdocument. De medewerker werd ontslagen en gearresteerd nadat een "geavanceerd opnameapparaat" was ontdekt in een vergaderruimte van het management van de ChatGPT-maker.
2 uur geledenZAANDAM (ANP) - Het moederbedrijf van Albert Heijn, Ahold Delhaize, heeft maandag aangifte gedaan bij de politie vanwege het cyberbeveiligingsincident waar het supermarktconcern al ruim een week mee kampt. Dat meldt Ahold Delhaize op zijn website. Het concern meldt dat het verdachte activiteit in zijn IT-infrastructuur heeft opgemerkt en dat het cyberbeveiligingsexperts heeft ingeschakeld om onderzoek te doen. Uit het onderzoek is gebleken dat de verdachte activiteit het gevolg was van "kwaadwillende acties van derden".
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De EU-landen hebben een pakket aangepaste regels aangenomen om werknemers beter te beschermen tegen gevaarlijke stoffen die ziekten als kanker of astma kunnen veroorzaken. Zo heeft Brussel grenswaarden vastgesteld voor de beroepsmatige blootstelling aan onder meer kobalt en PAK's (polycyclische aromatische koolwaterstoffen). Dat is een groep organische stoffen die vrijkomen bij bijvoorbeeld het verbranden van hout.
4 uur geledenNEW YORK (ANP) - De beurzen in New York zijn maandag overwegend met winsten begonnen. De aandelen in de AI-sector toonden herstel na de scherpe koersdalingen van vorige week. Beleggers maakten zich op voor een drukke week waarin grote techbedrijven hun kwartaalcijfers zullen presenteren. Daarbij wordt vooral gelet of de grote investeringen van de techbedrijven in kunstmatige intelligentie geld beginnen op te leveren.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Uitzendbureaus en de bedrijven waar uitzendkrachten werken, hebben vaak niet goed afgestemd wie verantwoordelijk is voor de veiligheid en gezondheid van uitzendmedewerkers op hun werkplek. De Arbeidsinspectie constateert dit na onderzoek en een inspectieproject bij uitzendbureaus en inleners. Het is volgens de inspectie lang niet altijd duidelijk wie verantwoordelijk is voor bijvoorbeeld persoonlijke beschermingsmiddelen, instructie, toezicht en toegang tot arbozorg.
6 uur geleden