Britten schaduwden Russische spionageonderzeeërs bij zeekabels
LONDEN (ANP) - De Britse marine heeft eerder dit jaar Russische onderzeeboten geschaduwd die belangrijke onderzeese kabels en pijpleidingen zouden hebben willen bespioneren en mogelijk saboteren. De drie onderzeeërs dropen na een maand af, ogenschijnlijk zonder schade te hebben aangericht, zegt defensieminister John Healey.
Britse oorlogsschepen, vliegtuigen en helikopters ontdekten en volgden de aanvalsonderzeeër en twee spionage-onderzeeërs in de noordelijke Atlantische Oceaan, in internationale wateren waar het VK nog economische rechten heeft. De aanvalsonderzeeër was bedoeld om de aandacht af te leiden van de twee andere vaartuigen, denkt het VK. Toen de Britten en hun bondgenoten, onder wie Noorse collega's, duidelijk maakten dat de operatie niet langer geheim was, vertrokken de Russen weer. De operatie nam volgens Healey meer dan een maand in beslag.
"Tegen president Poetin zeg ik: we zien jullie", zei Healey donderdag. Pogingen om cruciale infrastructuur te beschadigen laat het VK niet over zijn kant gaan en zullen "ernstige gevolgen" hebben, waarschuwde de minister. Hij wilde niet kwijt wat die repercussies zouden kunnen zijn. Samen met bondgenoten gaat het VK nog na of er inderdaad geen schade is.
Yantar
De twee spionageonderzeeërs die rondhingen bij cruciale infrastructuur waren van GUGI, het Russische militaire instituut dat ook het onderzoeksschip Yantar geregeld laat rondvaren in Europese wateren. Westerse landen beschouwen de Yantar al langer als spionageschip.
De Britse regering trekt nog eens omgerekend 115 miljoen euro uit voor patrouillevliegtuigen die onderzeeërs kunnen opsporen. De wateren ten noorden van het VK vormen de toegang voor Russische onderzeeërs tot de open zee. Daar en in de Noordzee liggen tal van cruciale kabels en pijpleidingen.
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP) - De Oekraïense hoofdstad Kyiv is in de nacht van zaterdag op zondag opgeschrikt door verschillende explosies. Eerder op zaterdag hadden de autoriteiten van de hoofdstad al gewaarschuwd voor een naderende Russische aanval met ballistische raketten.
3 uur geledenBOGOTÁ (ANP) - De nieuwe Colombiaanse president Abelardo de la Espriella heeft de Amerikaanse president Donald Trump gevraagd om de huidige importheffingen voor het Zuid-Amerikaanse land tijdelijk op te schorten, nadat het land zwaar werd getroffen door een aardbeving.
5 uur geledenINDIANAPOLIS (ANP) - Krachtige stormen en overstromingen hebben in de Amerikaanse staat Indiana aan ten minste zes mensen het leven gekost, onder wie een 4-jarig jongetje. Dat hebben autoriteiten van de staat bekendgemaakt.
5 uur geledenSOURBRODT (ANP/BELGA) - In het Belgische natuurgebied de Hoge Venen is meer dan 2000 hectare aan natuur in vlammen opgegaan, zegt een woordvoerder van de regionale autoriteiten. Volgens de burgemeester van Baelen is een Nederlandse blushelikopter zaterdagmiddag aangekomen om te helpen met blussen en werd een tweede Nederlandse helikopter later op de dag nog verwacht.
10 uur geledenKARIBA (ANP/AFP) - Het dodental na het kapseizen van een veerboot op het Karibameer in Zimbabwe is opgelopen naar 68, zegt de politie. Onder de doden zouden vooral vishandelaren en inwoners van de dorpen rond het meer op de grens van Zimbabwe en Zambia zijn.
10 uur geledenTEHERAN (ANP) - Iran zegt in principe een akkoord te hebben met Oman over een veilige scheepsdoorvaart van de Straat van Hormuz. Dat meldt nieuwszender Al Jazeera na een uitgegeven verklaring van het Iraanse ministerie van Buitenlandse Zaken.
11 uur geledenTEL AVIV (ANP) - Bij de Israëlische luchtaanval in Ansar in Zuid-Libanon, waarbij zeven personen omkwamen, is ook een Hezbollah-commandant gedood. Dat zegt de Israëlische krijgsmacht IDF in een bericht op Telegram.
12 uur geleden