
Britten beginnen met stresstest voor energiebedrijven
LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De Britse toezichthouder voor de energiesector gaat leveranciers van gas en elektra vanaf januari onderwerpen aan een stresstest. Die moet uitwijzen hoe goed deze bedrijven bestand zijn tegen extreme schommelingen in de prijs voor aardgas of elektriciteit. De gasprijzen waren de voorbije maanden tot wel zes keer zo hoog als een jaar eerder, waardoor veel Britse energieleveranciers failliet gingen.
Als uit de stresstest naar voren komt dat een energieleverancier financieel kwetsbaar is, gaat toezichthouder Ofgem in gesprek over maatregelen. De instantie wil energieleveranciers bijvoorbeeld kunnen vragen om tijdelijk geen nieuwe klanten aan te nemen als dit hun financiële positie bedreigt.
Door het omvallen van Britse energieleveranciers moesten al 4 miljoen huishoudens in het Verenigd Koninkrijk noodgedwongen naar een andere aanbieder voor gas en licht. Ook in Nederland zijn enkele kleinere energieleveranciers, met samen tienduizenden klanten, failliet gegaan.
In het Verenigd Koninkrijk speelde mee dat er wettelijk een plafond zit aan de prijsverhogingen die energieleveranciers kunnen doorvoeren bij klanten met een variabel tarief. Toen de gasprijzen sterk stegen, werd het hierdoor ook moeilijker om de extra inkoopkosten op te vangen. Ofgem werkt aan een aanpassing van het stelsel van maximumprijzen, die ieder jaar in april worden vastgesteld. Energieleveranciers klaagden dat dit te laat is als gas en elektriciteit op de markt ineens veel duurder worden.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - Nvidia is woensdag 4,2 procent hoger geëindigd op Wall Street. Dat gebeurde onder meer nadat bekend was geworden dat olieconcern Saudi Aramco overeenkomsten heeft gesloten ter waarde van ongeveer 90 miljard dollar met verschillende grote Amerikaanse bedrijven, waaronder het chipconcern. De overeenkomst met Nvidia heeft betrekking op infrastructuur rond kunstmatige intelligentie (AI).
5 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse farmaceut Sanofi heeft woensdag aangekondigd tot 2030 minstens 20 miljard dollar (omgerekend bijna 18 miljard euro) te willen investeren in zijn activiteiten in de Verenigde Staten. Met dat geld moeten onder andere onderzoeks- en productiecapaciteit worden uitgebreid.
7 uur geledenDOHA (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft woensdag deals ondertekend die zullen "leiden tot een economische uitwisseling ter waarde van minstens 1,2 biljoen dollar" (omgerekend bijna 1100 miljard euro) tussen de Verenigde Staten en Qatar. Dat staat in een bericht van het Witte Huis waarin details van enkele deals zijn uiteengezet.
8 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Gameontwikkelaar Ubisoft heeft het afgelopen boekjaar verlieslatend afgesloten, ondanks een succesvolle lancering van zijn nieuwe game in de Assassin's Creed-reeks. Dat komt naar voren uit de jaarresultaten die het Franse bedrijf woensdag heeft gepubliceerd.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - ABN AMRO is de handelsdag woensdag hoger geëindigd in de AEX, de hoofdgraadmeter op de aandelenbeurs in Amsterdam. De bank presenteerde zijn kwartaalcijfers, waaruit naar voren kwam dat het resultaat beter was dan analisten hadden verwacht. Dit ondanks dat ABN AMRO in het eerste kwartaal van dit jaar een lagere winst boekte dan een jaar eerder. Het aandeel klom 5,5 procent.
10 uur geledenDOHA (ANP/RTR) - Qatar heeft woensdag een overeenkomst getekend voor de aankoop van 160 vliegtuigen van de Amerikaanse fabrikant Boeing. Dat gebeurde tijdens een bezoek van de Amerikaanse president Donald Trump aan de golfstaat. Met de deal is een waarde van 200 miljard dollar gemoeid, ongeveer 178 miljard euro.
11 uur geledenASTEN (ANP) - Peter Gillis en zijn advocaat hebben woensdag een "goed" gesprek gevoerd met de advocaat van Taeke Dijkstra, de koper van Gillis' vakantieparken. Ze gaan er verder over praten met de bedoeling dat de koop doorgaat, melden de advocaten. Eerder wilde Dijkstra niet betalen vanwege de problemen van Gillis met de Belastingdienst.
11 uur geleden