Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Britse vakbonden beginnen nationale staking bij spoorwegen

Britse vakbonden beginnen nationale staking bij spoorwegen

LONDEN (ANP/AFP/RTR) - Duizenden spoorwegarbeiders hebben dinsdag in het Verenigd Koninkrijk het werk neergelegd als onderdeel van een golf van vakbondsacties die gepland staan voor de feestdagen. De stakingen van de grootste spoorwegvakbond van het land, de Rail, Maritime and Transport (RMT), zullen het treinverkeer in het land tot en met zaterdag ernstig ontregelen. Mensen wordt geadviseerd alleen te reizen als het echt nodig is.

De spoorwegstakingen vinden deze week plaats gedurende twee periodes van 48 uur, van dinsdag tot en met woensdag en van vrijdag tot en met zaterdag. Hoewel Eurostar niet rechtstreeks betrokken is bij deze staking, zal die ook een impact hebben op de dienstregeling van de internationale treinen van het bedrijf. De toegang tot het Britse spoorwegnet is namelijk beperkt. Daarom hanteert Eurostar, die onder meer rijdt tussen Amsterdam en Londen, een aangepaste dienstregeling van 13 tot en met 17 december.

De laatste ronde van spoorwegstakingen komt op een moment dat het Verenigd Koninkrijk wordt getroffen door een golf van vakbondsacties die sinds de jaren 80 niet meer is voorgekomen. De stakingen worden gehouden om hogere lonen af te dwingen vanwege de sterk gestegen prijzen van energie en voedsel. Spoorwegwerkers hielden eerder al in juni en oktober stakingen.

Aanbod afgewezen

De RMT plant ook verdere stakingen tijdens Kerstmis en begin januari. Network Rail, de eigenaar van de Britse spoorweginfrastructuur, heeft zijn werknemers een loonsverhoging aangeboden van 5 procent met terugwerkende kracht voor dit jaar en nog eens 4 procent begin 2023. De leden van de vakbond hebben dat loonbod echter afgewezen. De Britse regering heeft er bij de vakbonden op aangedrongen om de geplande stakingen af te blazen.

Het Verenigd Koninkrijk registreerde in oktober al het hoogste aantal verloren werkdagen door arbeidsconflicten in meer dan tien jaar, blijkt uit gegevens van het Britse statistiekbureau. Volgens schattingen zullen in december naar verwachting meer dan 1 miljoen werkdagen verloren gaan door stakingen, waarmee het de ergste maand van acties zal zijn sinds juli 1989.

Meer uit Financieel

Techbedrijven winnen op Wall Street

NEW YORK (ANP) - Techbedrijven hoorden maandag bij de winnaars op de aandelenbeurzen in New York. Het enthousiasme over techaandelen deed de zorgen over de nog altijd hoge olieprijzen en obligatierentes even naar de achtergrond verdwijnen.

39 minuten geleden
AI-bedrijven kunnen modellen niet beheersen, zegt klokkenluider

NEW YORK (ANP/AFP) - Toonaangevende AI-bedrijven weten niet hoe ze moeten voorkomen dat AI-systemen doelen nastreven die hun ontwikkelaars niet hebben meegegeven. Daarvoor waarschuwde klokkenluider Jacob Coxon, een voormalig medewerker van ChatGPT-moederbedrijf OpenAI en Claude-maker Anthropic.

2 uur geleden
Brussel wijst Poolse miljoenensteun voor truckfabrikant MAN af

BRUSSEL (ANP/RTR) - De Europese Commissie heeft miljoenensteun van de Poolse regering aan vrachtwagenfabrikant MAN Trucks afgewezen. Volgens Brussel is de steun van 26 miljoen euro die Polen had goedgekeurd voor de uitbreiding van een fabriek in Niepołomice in strijd met Europese regels voor staatssteun.

2 uur geleden
Bloomberg: Trump komt met nieuw plan voor lagere dieselprijs

WASHINGTON (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Donald Trump werkt aan een nieuwe maatregel om de dieselprijzen in de Verenigde Staten omlaag te krijgen voor de tussentijdse verkiezingen in november. De Amerikaanse president wil de beperkingen op het gebruik van een belastingvrije variant van diesel versoepelen, meldt persbureau Bloomberg op basis van ingewijden.

3 uur geleden
AkzoNobel bij stijgers in hogere AEX

AMSTERDAM (ANP) - AkzoNobel is maandag hoger geëindigd op de aandelenbeurs in Amsterdam. De verfproducent verkoopt zijn activiteiten op het gebied van decoratieve verf in Zuidoost-Azië en Australië aan het Japanse Nippon Paint. Met die transactie is een bedrag van ongeveer 1,4 miljard dollar gemoeid. AkzoNobel won 1,8 procent.

5 uur geleden
Meer bedrijven wachten op aansluiting op net voor stroomgebruik

DEN HAAG (ANP) - Meer bedrijven in Nederland wachten op een aansluiting voor stroomgebruik op het volle net. Volgens brancheorganisatie Netbeheer Nederland stonden eind juni in totaal bijna 15.500 aanvragen op de wachtlijst bij een regionale netbeheerder. Dat waren er eind 2025 nog 15.154.

5 uur geleden
Braziliaanse beurs opent hoger na verkiezingsvoorsprong Bolsonaro

SÃO PAULO (ANP/BLOOMBERG) - Beleggers op de beurs in São Paulo reageerden maandag enthousiast op het nieuws dat Flávio Bolsonaro de eerste ronde van de Braziliaanse verkiezingen had gewonnen. Bolsonaro wordt als marktvriendelijker gezien dan opponent en zittend president Luiz Inácio Lula da Silva. Bolsonaro deed het beter dan de peilingen hadden verwacht en is nu de favoriet voor de tweede ronde later deze maand.

6 uur geleden