Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Britse rente ongewijzigd op drukke dag centrale banken

Britse rente ongewijzigd op drukke dag centrale banken

LONDEN (ANP) - De Bank of England (BoE) heeft het belangrijkste rentetarief in het Verenigd Koninkrijk onveranderd gelaten. Op de financiële markten werd aan het begin van de week nog gerekend op een renteverhoging met een kwart procentpunt. Een dag voor het rentebesluit nam de hoop op een rentepauze echter toe, na een onverwachte afkoeling van de Britse inflatie in augustus. Ook de Zwitserse centrale bank hield donderdag de rente onverwachts onveranderd op een drukke vergaderdag van de centrale banken. In Noorwegen, Zweden en Turkije gingen de rentetarieven wel verder omhoog.

De Britse centrale bank begon in december 2021 als een van de eerste centrale banken met het verhogen van de rente en schroefde die veertien keer op rij op. Nu blijft de rente ongewijzigd op 5,25 procent. Dat is het hoogste niveau in ruim vijftien jaar. De beleidsbepalers van de centrale bank waren niet unaniem over het rentebesluit. Vijf van de negen bestuurders stemden voor het ongewijzigd laten van de rente. Vier hadden liever een renteverhoging gezien.

De centrale banken van Noorwegen en Zweden schroefden hun rentetarieven wel met een kwart procentpunt op en hielden de deur open voor verdere verhogingen. De Noorse centrale bank liet daarbij al doorschemeren dat de markten voor volgend jaar niet op een renteverlaging moeten rekenen. De Swiss National Bank besloot een rentepauze te houden, terwijl economen hadden gerekend op een verhoging met een kwart procentpunt. De Zwitserse centrale bank hintte wel op een mogelijke verdere verhoging later dit jaar.

Inflatie

De Turkse centrale bank schroefde de rente opnieuw flink op om de torenhoge inflatie in het land aan te pakken. Daar ging het rentetarief conform verwachting met 5 procentpunt omhoog tot 30 procent. In augustus werd de Turkse rente al verhoogd met 7,5 procentpunt tot 25 procent. In juni begon de Turkse centrale bank onder leiding van de nieuwe gouverneur al aan een koerswijziging van het monetaire beleid, nadat Turkije onder druk van president Recep Tayyip Erdogan de rente jarenlang laag had gehouden ondanks de hoge inflatie.

Woensdag hield de Amerikaanse centrale bank conform verwachting een rentepauze, waarbij de deur openbleef voor een verhoging later dit jaar. De Europese Centrale Bank (ECB) verhoogde vorige week de rente voor de tiende keer op rij, waarbij werd gehint dat de rente mogelijk een piekniveau heeft bereikt.

Meer uit Financieel

Wall Street hoger na ontkenning geruchten over ontslag Fed-baas

NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag hoger geëindigd. Gedurende de handelssessie zakten de aandelenbeurzen op Wall Street nog even weg. Beleggers reageerden op berichten dat de Amerikaanse president Donald Trump de voorzitter van de Federal Reserve, Jerome Powell, wilde ontslaan. De koersen herstelden echter nadat Trump had gezegd dat Powells ontslag "zeer onwaarschijnlijk is", al sluit hij niets uit.

3 uur geleden
Lobbygroep: EU-begroting schiet tekort voor schonere industrie

BRUSSEL (ANP) - De hoeveelheid geld die de Europese Commissie beschikbaar stelt voor de klimaattransitie en de verduurzaming van de industrie is te klein. Dat stelt Transport & Environment (T&E) in reactie op de nieuwe EU-meerjarenbegroting. Volgens de milieu- en klimaatlobbygroep maakt de Europese Commissie onvoldoende gebruik van de verduurzaming van de transportsector om het concurrentievermogen te versterken.

5 uur geleden
LTO hekelt Brussels voorstel landbouwbegroting

BRUSSEL (ANP) - De nieuwe Europese landbouwbegroting brengt veel onzekerheid met zich mee voor boeren en tuinders. Daarvoor waarschuwt voorzitter Ger Koopmans van land- en tuinbouworganisatie LTO Nederland.

7 uur geleden
Chipmachinefabrikant ASML keldert op Damrak na kwartaalresultaten

AMSTERDAM (ANP) - ASML is woensdag gekelderd op de aandelenbeurs in Amsterdam. Beleggers verwerkten de kwartaalresultaten van het Veldhovense bedrijf, dat nog niet kon bevestigen in hoeverre het volgend jaar zal groeien. Aanleiding is de "toenemende onzekerheid" door macro-economische en geopolitieke ontwikkelingen. ASML zag 11,4 procent van zijn beurswaarde verdampen.

7 uur geleden
Schiphol: probleem zonnepanelen niet verholpen door rechter

SCHIPHOL (ANP) - Het zonnepark in de buurt van Schiphol waarvan de panelen zonlicht zodanig weerkaatsen dat ze piloten verblinden, moet van de rechter deels verdwijnen. Maar daarmee is het probleem volgens Schiphol niet verholpen. Ook delen van het zonnepark die van de rechter mogen blijven zorgen voor een "onaanvaardbaar veiligheidsrisico", reageert de luchthaven. Schiphol hoopt dat een deze week verstuurd handhavingsverzoek van de ILT-Luchtvaartautoriteit "tot verdere actie zal leiden".

9 uur geleden
Nederland heeft meer ASML's nodig, zeggen onderzoekers van TNO

DEN HAAG (ANP) - Nederland heeft meer ASML's nodig om de innovatie aan te jagen. De uitgaven aan onderzoek en ontwikkeling (R&D) lopen al jaren achter op de Europese doelstelling. ASML steekt wel veel geld in innovatie, maar de Veldhovense chipmachinefabrikant geeft meer uit dan de volgende tien bedrijven uit de R&D Top 30. Daarmee is Nederland kwetsbaar, waarschuwen onderzoekers van TNO.

9 uur geleden
Rechter: zonnepark bij Schiphol moet deels weg om reflectie

HAARLEM (ANP) - Het zonnepark in de buurt van Schiphol waarvan de panelen zonlicht zodanig weerkaatsen dat ze piloten verblinden, moet deels verdwijnen. Dat heeft de rechtbank in Haarlem woensdag bepaald. Schiphol had een kort geding aangespannen tegen de eigenaar van het zonnepark, De Groene Energie Corridor. Volgens de luchthaven zijn er risico's voor de vliegveiligheid.

9 uur geleden