Britse rente ongewijzigd op drukke dag centrale banken
LONDEN (ANP) - De Bank of England (BoE) heeft het belangrijkste rentetarief in het Verenigd Koninkrijk onveranderd gelaten. Op de financiële markten werd aan het begin van de week nog gerekend op een renteverhoging met een kwart procentpunt. Een dag voor het rentebesluit nam de hoop op een rentepauze echter toe, na een onverwachte afkoeling van de Britse inflatie in augustus. Ook de Zwitserse centrale bank hield donderdag de rente onverwachts onveranderd op een drukke vergaderdag van de centrale banken. In Noorwegen, Zweden en Turkije gingen de rentetarieven wel verder omhoog.
De Britse centrale bank begon in december 2021 als een van de eerste centrale banken met het verhogen van de rente en schroefde die veertien keer op rij op. Nu blijft de rente ongewijzigd op 5,25 procent. Dat is het hoogste niveau in ruim vijftien jaar. De beleidsbepalers van de centrale bank waren niet unaniem over het rentebesluit. Vijf van de negen bestuurders stemden voor het ongewijzigd laten van de rente. Vier hadden liever een renteverhoging gezien.
De centrale banken van Noorwegen en Zweden schroefden hun rentetarieven wel met een kwart procentpunt op en hielden de deur open voor verdere verhogingen. De Noorse centrale bank liet daarbij al doorschemeren dat de markten voor volgend jaar niet op een renteverlaging moeten rekenen. De Swiss National Bank besloot een rentepauze te houden, terwijl economen hadden gerekend op een verhoging met een kwart procentpunt. De Zwitserse centrale bank hintte wel op een mogelijke verdere verhoging later dit jaar.
Inflatie
De Turkse centrale bank schroefde de rente opnieuw flink op om de torenhoge inflatie in het land aan te pakken. Daar ging het rentetarief conform verwachting met 5 procentpunt omhoog tot 30 procent. In augustus werd de Turkse rente al verhoogd met 7,5 procentpunt tot 25 procent. In juni begon de Turkse centrale bank onder leiding van de nieuwe gouverneur al aan een koerswijziging van het monetaire beleid, nadat Turkije onder druk van president Recep Tayyip Erdogan de rente jarenlang laag had gehouden ondanks de hoge inflatie.
Woensdag hield de Amerikaanse centrale bank conform verwachting een rentepauze, waarbij de deur openbleef voor een verhoging later dit jaar. De Europese Centrale Bank (ECB) verhoogde vorige week de rente voor de tiende keer op rij, waarbij werd gehint dat de rente mogelijk een piekniveau heeft bereikt.
Meer uit Financieel
BRUSSEL (ANP) - De EU-lidstaten hebben maandag ingestemd met een serie maatregelen die landen de ruimte geven boeren financieel te ondersteunen vanwege de hoge kunstmestprijs. Die is onder meer hoog door de afsluiting van de Straat van Hormuz.
1 minuut geledenTEHERAN (ANP/BLOOMBERG) - Het aantal schepen dat door de Straat van Hormuz vaart, is afgenomen na nieuwe aanvallen in het Midden-Oosten. Maandag waren er zelfs geen zichtbare scheepvaartpassages door de belangrijke zeestraat. Wel is het mogelijk dat schepen 'onzichtbaar' via de vaarweg varen doordat ze hun transponder uit hebben staan.
8 minuten geledenMÜNCHEN (ANP/DPA) - Het Duitse defensiebedrijf Helsing heeft met een nieuwe financieringsronde 1,8 miljard dollar opgehaald, omgerekend zo'n 1,6 miljard euro. Het is een van de grootste financieringsrondes ooit voor een Europese start-up. Helsing meldt maandag dat het bedrijf daarbij wordt gewaardeerd op 18 miljard dollar.
10 minuten geledenFRANKFURT (ANP/DPA) - Frankfurt Airport, de grootste luchthaven van Duitsland, rekent op minder passagiers in 2026 dan eerder gedacht. Luchthavenexploitant Fraport heeft de groeiverwachtingen voor dit jaar naar beneden bijgesteld, omdat het aantal passagiers in de eerste helft van dit jaar is gedaald door onder meer stakingen bij luchtvaartmaatschappij Lufthansa.
59 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Nederlanders die deze zomer met de auto op vakantie binnen Europa gaan, kunnen het voordeligst tanken of laden in Spanje. Het land heeft Luxemburg ingehaald als het goedkoopste Europese tankland, meldt de ANWB.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurzen in Europa zijn maandag overwegend lager aan een nieuwe handelsweek begonnen. Het opgelaaide geweld tussen de Verenigde Staten en Iran in het Midden-Oosten drukte de stemming. Beide landen voerden dit weekend nieuwe aanvallen uit en gaven tegenstrijdige verklaringen af over de vraag of de Straat van Hormuz open is voor de scheepvaart.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - Het Japanse verfconcern Nippon Paint wil 7,5 miljard euro betalen voor een overname van de consumententak van AkzoNobel. Het Nederlandse bedrijf bevestigde maandag na geruchten meerdere voorstellen te hebben gekregen, maar wil hier niet op ingaan. De onderneming achter merken als Flexa en Sikkens werkt al langer aan een fusie met het Amerikaanse Axalta en kiest ervoor daarmee door te gaan.
2 uur geleden