'Britse oud-Premier Cameron onder vuur voor banden met Greensill'
LONDEN (ANP) - De Britse oud-premier David Cameron wordt mogelijk onderzocht vanwege zijn banden met de Australische financier Lex Greensill, wiens bedrijf deze maand ten onder ging. Greensill zou een onbetaalde maar invloedrijke rol in het hart van de regering hebben gehad, jaren voordat hij Cameron als adviseur in dienst nam en hem gebruikte om bij het begin van de pandemie bij hoge ministers te lobbyen, schrijft de Britse zakenkrant Financial Times.
In zijn rol als adviseur, die nooit formeel bekend is gemaakt, had Greensill toegang tot ten minste elf regeringsdepartementen, voordat hij in 2014 een formele rol als "krooncommissaris" kreeg. Belastingbetalers verdienen het volgens de klagers te weten in welke mate Greensill Capital via de voormalige Conservatieve premier toegang tot de overheid had.
The Committee on Standards in Public Life, een invloedrijke waakhond voor normen en waarden, heeft de krant laten weten een onderzoek te overwegen. Dit na voorstellen van de Britse Labour-partij. Een voormalig voorzitter van de normcommissie riep op tot een "volledig onderzoek" en beschreef de aantijgingen als een "echt schandaal".
Kredietregelingen
Labour heeft er bij de commissie op aangedrongen te onderzoeken hoe het kan dat Greensill tien jaar geleden een bureau en een pasje kreeg in het Cabinet Office. Daarbij zouden ook zijn banden met bepaalde politici moeten worden onderzocht.
De commissie is ook gevraagd te onderzoeken hoe Cameron, die in 2018 door Greensill werd ingehuurd, ging lobbyen bij hoge regeringsfunctionarissen in het Verenigd Koninkrijk, waaronder minister van Financiën, Rishi Sunak, om zo het bedrijf betere toegang te geven tot Covid-19-kredietregelingen.
Hoewel de commissie geen sancties kan opleggen aan individuele personen, heeft zij wel invloed op de regering. Aanbevelingen hebben in het verleden geleid tot de oprichting van verschillende instanties, zoals de adviseur inzake ministeriële belangen en de kiescommissie.
Financial Times onthulde eerder dat Cameron aandelenopties in Greensill had die 70 miljoen dollar waard hadden kunnen zijn als het bedrijf naar de beurs was gegaan. Greensill Capital vroeg eerder deze maand faillissement aan. Dat was het sluitstuk van de spectaculaire ineenstorting van de financieringsmaatschappij, nadat belangrijke geldschieters zich terugtrokken uit bezorgdheid over de waardering van de bezittingen. Eerder deze maand ging ook de Australische holding van Greensill failliet.
Meer uit Financieel
ZOETERMEER (ANP) - De ondernemersorganisatie voor de Nederlandse technologische industrie FME is verontrust over de nieuwe heffingen die de Verenigde Staten Nederland en zeven andere Europese landen wil opleggen. Dat zegt voorzitter Theo Henrar in reactie op de aankondiging van president Donald Trump.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Verenigde Staten spelen met de aangekondigde heffingen voor Europese landen vooral China en Rusland in de kaart, zegt EU-buitenlandchef Kaja Kallas. Volgens haar dreigen zowel de VS als Europa hierdoor armer te worden en hebben alleen hun tegenstanders daar baat bij.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De ambassadeurs van alle lidstaten van de Europese Unie komen zondag samen om te praten over de nieuwe Amerikaanse heffingen, meldt voorzitter Cyprus. Een aantal getroffen landen zei eerder al dat ze met een gezamenlijke Europese reactie wilden komen op de tarieven.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Werkgeversorganisatie VNO-NCW kan zich vinden in de EU-reactie op de extra importtarieven die Donald Trump wil opleggen aan Nederland en andere EU-landen die Denemarken en Groenland steunen in hun verzet tegen inlijving door de Verenigde Staten. "We staan achter de boodschap van de Europese Commissie en de Europese Raad", laat een woordvoerster van de werkgeversclub weten.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De aangekondigde heffingen van de Amerikaanse president Donald Trump tegen Europese landen vanwege hun steun aan Groenland, hebben in de Verenigde Staten zelf tot kritische reacties geleid. Niet alleen Democraten, maar ook enkele Republikeinse Congresleden spreken zich openlijk uit tegen Trumps plannen.
6 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Het handelsakkoord dat de Verenigde Staten en de Europese Unie afgelopen zomer sloten om hun dreigende handelsoorlog af te wenden, wordt voorlopig niet goedgekeurd. Het Europees Parlement kan er niet mee instemmen zolang de VS dreigen Groenland in te lijven, zegt de leider van de grootste en cruciale EP-fractie.
6 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - De Britse premier Keir Starmer veroordeelt het Amerikaanse dreigement om zijn land en andere Europese landen een heffing op te leggen en noemt het "helemaal verkeerd". President Donald Trump wil met een importheffing van 10 procent bereiken dat ze akkoord gaan met de Amerikaanse inlijving van Groenland.
6 uur geleden