Bretly D. naast moord Rotterdam verdacht van wurgen man in Zutphen
ROTTERDAM (ANP) - Bretly D. (24) uit Rotterdam wordt naast het doodschieten van de Rotterdamse psychiater Jean van Griensven aangeklaagd voor een poging tot doodslag, omdat hij in Zutphen heeft geprobeerd een man te wurgen en met een mes te verwonden. De advocaat van het Zutphense slachtoffer bevestigt in aanloop naar de eerste inleidende zitting volgende week dat haar cliënt onder andere in een wurggreep is genomen waarbij met kracht zijn keel is dichtgeknepen.
Bretly D. wist in oktober vorig jaar dagenlang uit de handen van de politie te blijven, die zijn volledige naam met foto's had verspreid. Hij werd uiteindelijk op 25 oktober gearresteerd bij een hotel aan de Prins Hendrikkade in Amsterdam, vier dagen nadat de 32-jarige man in Zutphen alarm sloeg.
Tijdens de jacht op de vuurwapengevaarlijke D. omschreef de politie het incident in Zutphen alleen als een steekincident, vermoedelijk bij een uit de hand gelopen ruzie, en werd niet over een poging tot verwurging gesproken. "Mijn cliënt is slachtoffer van een heel ernstig feit. Hij beseft achteraf dat hij van geluk mag spreken dat hij het heeft overleefd", zegt advocaat Petra Breukink.
Zware mishandeling
De man uit Zutphen is in zijn been gestoken, wat justitie beschouwt als een poging tot zware mishandeling. In zijn woning zijn tal van spullen vernield. "De impact van de gebeurtenissen op mijn cliënt is heel groot", zegt zijn raadsvrouw. "Hij is zelf slachtoffer, maar moet ook laveren met de wetenschap dat er in Rotterdam een moord is gepleegd en hoe dit moet zijn voor de nabestaanden. Die kennis is voor hem ingewikkeld, want hoewel hij zich óók slachtoffer voelt, staat het in contrast met wat er met de psychiater is gebeurd. En tegelijk beseft hij 'hoe had het mij kunnen aflopen?'"
De man uit Zutphen zal woensdag niet aanwezig zijn bij start van het proces in rechtbank in Rotterdam, waar de stand van het onderzoek wordt besproken. "Uit bescherming voor zichzelf. Hij is ongewild slachtoffer en ongewild in een zeer heftige zaak betrokken."
Schietincident
Advocaat Sébas Diekstra staat de nabestaanden bij van psychiater Van Griensven. Hij laat weten dat de nabestaanden voor de zitting nog worden geïnformeerd door het OM en benadrukt dat het voor zijn cliënten "een enorm verlies is". Van Griensven overleed op 13 oktober in zijn woning aan het Handelsplein in Rotterdam als gevolg van een schietincident. Hij werd na een brand door de brandweer gevonden.
De advocaat van D. wil voorafgaande aan de start van het proces niets kwijt. In november zei raadsman Errol Jobse wel dat D. geshockeerd was, omdat hij dagenlang te boek stond als most wanted, maar dat hij alles ontkent en zich verder beroept op zijn zwijgrecht.
Meer uit Binnenland
GRONINGEN (ANP) - De gemeente Groningen biedt opnieuw nachtopvang in congrescentrum Hanzeplaza voor asielzoekers die niet terechtkunnen in Ter Apel. De gemeente is bereid deze opvang met ongeveer een week te verlengen, mits er een oplossing komt voor de langere termijn. Hierover wordt woensdag mogelijk meer bekend, meldt de gemeente.
1 uur geledenWAALRE (ANP) - Ongeveer 150 asielzoekers worden tijdelijk opgevangen in het Brabantse Waalre. Ze krijgen van juli tot begin volgend jaar onderdak op een terrein waar vroeger een dierenwinkel zat.
2 uur geledenWAALRE (ANP) - Ongeveer 150 asielzoekers worden tijdelijk opgevangen in het Brabantse Waalre. Ze krijgen van juli tot begin volgend jaar onderdak op een terrein waar vroeger een dierenwinkel zat.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - Vakbonden FNV, CNV en VCP vinden de nieuwste voorstellen van het kabinet voor de AOW, WW en WIA op het eerste gezicht "volstrekt onvoldoende". Volgens de vakbonden is veel rondom de plannen te onduidelijk. Het kabinet wilde door aanpassingen aan die sociale regelingen miljarden besparen, waarop de vakbonden reageerden met de dreiging van stakingen. Na een handreiking van minister Hans Vijlbrief (Sociale Zaken) geven de bonden aan eerst een verhelderend gesprek met het kabinet te willen. De vakbonden houden de geplande acties op de agenda.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Nederland gaat de Russische ambassadeur ontbieden vanwege de meest recente aanvallen op de Oekraïense hoofdstad Kyiv. Dat maakte minister van Buitenlandse Zaken Tom Berendsen bekend na een vergadering met zijn collega's in Brussel.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Asielzoekers krijgen over tweeënhalve week te maken met strengere regels. Een meerderheid van de Eerste Kamer heeft namelijk dinsdagmiddag ingestemd met de Nederlandse uitwerking van het Europese migratiepact, dat op 12 juni van kracht wordt. Daardoor kunnen vluchtelingen onder andere geen onbeperkt houdbare verblijfsvergunning meer krijgen en wordt de maximale duur van een tijdelijke vergunning verkort van vijf naar drie jaar.
5 uur geledenHOUTEN (ANP) - Het is dinsdag de warmste 26 mei sinds de metingen begonnen in 1901, meldt Weeronline. In De Bilt werd om 14.10 uur een temperatuur gemeten van 30,4 graden, waarmee eveneens de eerste officiële tropische dag van het jaar werd genoteerd.
6 uur geleden