Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Bretly D. naast moord Rotterdam verdacht van wurgen man in Zutphen

Bretly D. naast moord Rotterdam verdacht van wurgen man in Zutphen

ROTTERDAM (ANP) - Bretly D. (24) uit Rotterdam wordt naast het doodschieten van de Rotterdamse psychiater Jean van Griensven aangeklaagd voor een poging tot doodslag, omdat hij in Zutphen heeft geprobeerd een man te wurgen en met een mes te verwonden. De advocaat van het Zutphense slachtoffer bevestigt in aanloop naar de eerste inleidende zitting volgende week dat haar cliënt onder andere in een wurggreep is genomen waarbij met kracht zijn keel is dichtgeknepen.

Bretly D. wist in oktober vorig jaar dagenlang uit de handen van de politie te blijven, die zijn volledige naam met foto's had verspreid. Hij werd uiteindelijk op 25 oktober gearresteerd bij een hotel aan de Prins Hendrikkade in Amsterdam, vier dagen nadat de 32-jarige man in Zutphen alarm sloeg.

Tijdens de jacht op de vuurwapengevaarlijke D. omschreef de politie het incident in Zutphen alleen als een steekincident, vermoedelijk bij een uit de hand gelopen ruzie, en werd niet over een poging tot verwurging gesproken. "Mijn cliënt is slachtoffer van een heel ernstig feit. Hij beseft achteraf dat hij van geluk mag spreken dat hij het heeft overleefd", zegt advocaat Petra Breukink.

Zware mishandeling

De man uit Zutphen is in zijn been gestoken, wat justitie beschouwt als een poging tot zware mishandeling. In zijn woning zijn tal van spullen vernield. "De impact van de gebeurtenissen op mijn cliënt is heel groot", zegt zijn raadsvrouw. "Hij is zelf slachtoffer, maar moet ook laveren met de wetenschap dat er in Rotterdam een moord is gepleegd en hoe dit moet zijn voor de nabestaanden. Die kennis is voor hem ingewikkeld, want hoewel hij zich óók slachtoffer voelt, staat het in contrast met wat er met de psychiater is gebeurd. En tegelijk beseft hij 'hoe had het mij kunnen aflopen?'"

De man uit Zutphen zal woensdag niet aanwezig zijn bij start van het proces in rechtbank in Rotterdam, waar de stand van het onderzoek wordt besproken. "Uit bescherming voor zichzelf. Hij is ongewild slachtoffer en ongewild in een zeer heftige zaak betrokken."

Schietincident

Advocaat Sébas Diekstra staat de nabestaanden bij van psychiater Van Griensven. Hij laat weten dat de nabestaanden voor de zitting nog worden geïnformeerd door het OM en benadrukt dat het voor zijn cliënten "een enorm verlies is". Van Griensven overleed op 13 oktober in zijn woning aan het Handelsplein in Rotterdam als gevolg van een schietincident. Hij werd na een brand door de brandweer gevonden.

De advocaat van D. wil voorafgaande aan de start van het proces niets kwijt. In november zei raadsman Errol Jobse wel dat D. geshockeerd was, omdat hij dagenlang te boek stond als most wanted, maar dat hij alles ontkent en zich verder beroept op zijn zwijgrecht.

Meer uit Binnenland

Rechter: accreditatiebeleid van rechtbanken onrechtmatig

DEN HAAG (ANP) - Het huidige accreditatiebeleid van rechtbanken en gerechtshoven is onrechtmatig en onverbindend. Dat concludeert de rechtbank Den Haag in een procedure die was aangespannen door de Vereniging van Vrije Journalisten (VVJ) en de twee journalisten Rico Brouwer en Djamila Le Pair.

8 minuten geleden
De Roy van Zuydewijn krijgt geen inzage in Videoland-script

LELYSTAD (ANP) - De rechter heeft het verzoek van Edwin de Roy van Zuydewijn om inzage in het script van de aangekondigde Videoland-serie Mabel & Margarita afgewezen. Dat komt naar voren in een uitspraak van de rechtbank Midden-Nederland van woensdag.

14 minuten geleden
Marineschip Evertsen terug in Nederland na weken overwerk om Iran

DEN HELDER (ANP) - Het fregat dat in de Middellandse Zee hielp te beschermen tegen Iraanse luchtaanvallen is terug in Nederland. De Zr.Ms. Evertsen legde woensdagochtend, na een veel langere periode op zee dan gepland, aan in thuishaven Den Helder.

41 minuten geleden
Drie aanhoudingen voor rellen rond noodopvang Loosdrecht

LOOSDRECHT (ANP) - De politie heeft na de rellen rond een noodopvang voor asielzoekers in Loosdrecht dinsdagavond drie mensen aangehouden. Het gaat om een 28-jarige man uit Huizen en twee minderjarigen uit Kortenhoef en Amersfoort. De Huizenaar wordt verdacht van brandstichting, de minderjarige uit Kortenhoef van geweld tegen een journalist en de politie. De Amersfoorter zou stenen en fakkels hebben gegooid.

50 minuten geleden
Gemeentehuis Loosdrecht schoongemaakt na brandstichting

LOOSDRECHT (ANP) - Schoonmakers zijn woensdagochtend bezig het gemeentehuis van de gemeente Wijdemeren in Loosdrecht schoon te maken, ziet een ANP-verslaggever. Bij het gemeentehuis, waar sinds dinsdag in een vleugel asielzoekers worden opgevangen, werd dinsdagavond brandgesticht.

58 minuten geleden
Gehackt lab beveiligde data niet goed, constateert inspectie

UTRECHT (ANP) - Het laboratorium Clinical Diagnostics had zijn data niet goed genoeg beveiligd toen het vorig jaar werd gehackt. Dat constateert de Inspectie Gezondheidszorg en Jeugd. Cybercriminelen stalen de medische gegevens van honderdduizenden vrouwen die hadden meegedaan aan het bevolkingsonderzoek naar baarmoederhalskanker.

1 uur geleden
Vorig jaar iets meer mensen verdronken dan een jaar eerder

DEN HAAG (ANP) - Het afgelopen jaar zijn 250 Nederlanders verdronken. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Dat zijn er iets meer dan een jaar eerder; in 2024 verdronken in totaal 245 mensen. In de afgelopen vijf jaar ging het jaarlijks om gemiddeld 235 mensen.

4 uur geleden