Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Bretly D. naast moord Rotterdam verdacht van wurgen man in Zutphen

Bretly D. naast moord Rotterdam verdacht van wurgen man in Zutphen

ROTTERDAM (ANP) - Bretly D. (24) uit Rotterdam wordt naast het doodschieten van de Rotterdamse psychiater Jean van Griensven aangeklaagd voor een poging tot doodslag, omdat hij in Zutphen heeft geprobeerd een man te wurgen en met een mes te verwonden. De advocaat van het Zutphense slachtoffer bevestigt in aanloop naar de eerste inleidende zitting volgende week dat haar cliënt onder andere in een wurggreep is genomen waarbij met kracht zijn keel is dichtgeknepen.

Bretly D. wist in oktober vorig jaar dagenlang uit de handen van de politie te blijven, die zijn volledige naam met foto's had verspreid. Hij werd uiteindelijk op 25 oktober gearresteerd bij een hotel aan de Prins Hendrikkade in Amsterdam, vier dagen nadat de 32-jarige man in Zutphen alarm sloeg.

Tijdens de jacht op de vuurwapengevaarlijke D. omschreef de politie het incident in Zutphen alleen als een steekincident, vermoedelijk bij een uit de hand gelopen ruzie, en werd niet over een poging tot verwurging gesproken. "Mijn cliënt is slachtoffer van een heel ernstig feit. Hij beseft achteraf dat hij van geluk mag spreken dat hij het heeft overleefd", zegt advocaat Petra Breukink.

Zware mishandeling

De man uit Zutphen is in zijn been gestoken, wat justitie beschouwt als een poging tot zware mishandeling. In zijn woning zijn tal van spullen vernield. "De impact van de gebeurtenissen op mijn cliënt is heel groot", zegt zijn raadsvrouw. "Hij is zelf slachtoffer, maar moet ook laveren met de wetenschap dat er in Rotterdam een moord is gepleegd en hoe dit moet zijn voor de nabestaanden. Die kennis is voor hem ingewikkeld, want hoewel hij zich óók slachtoffer voelt, staat het in contrast met wat er met de psychiater is gebeurd. En tegelijk beseft hij 'hoe had het mij kunnen aflopen?'"

De man uit Zutphen zal woensdag niet aanwezig zijn bij start van het proces in rechtbank in Rotterdam, waar de stand van het onderzoek wordt besproken. "Uit bescherming voor zichzelf. Hij is ongewild slachtoffer en ongewild in een zeer heftige zaak betrokken."

Schietincident

Advocaat Sébas Diekstra staat de nabestaanden bij van psychiater Van Griensven. Hij laat weten dat de nabestaanden voor de zitting nog worden geïnformeerd door het OM en benadrukt dat het voor zijn cliënten "een enorm verlies is". Van Griensven overleed op 13 oktober in zijn woning aan het Handelsplein in Rotterdam als gevolg van een schietincident. Hij werd na een brand door de brandweer gevonden.

De advocaat van D. wil voorafgaande aan de start van het proces niets kwijt. In november zei raadsman Errol Jobse wel dat D. geshockeerd was, omdat hij dagenlang te boek stond als most wanted, maar dat hij alles ontkent en zich verder beroept op zijn zwijgrecht.

Meer uit Binnenland

Neergeschoten Iraniër werkt bij politie en is ernstig gewond

SCHOONHOVEN (ANP) - De man van Iraanse komaf die donderdagochtend is neergeschoten in Schoonhoven is een medewerker van de politie. Korpschef Janny Knol en directeur Paul van Musscher van het Politiedienstencentrum laten dat weten. De man raakte ernstig gewond. Waarom hij werd neergeschoten is niet duidelijk.

36 minuten geleden
PFAS-vervuiling in deel sloten Dordrecht en omgeving verergerd

DORDRECHT (ANP) - In sommige sloten in Dordrecht, Sliedrecht, Papendrecht en de gemeente Molenlanden is de PFAS-vervuiling de afgelopen jaren verergerd. Daarom hebben gemeenten en waterschappen besloten dat in een groter deel geen slootwater meer gebruikt mag worden voor het beregenen van voedselgewassen.

2 uur geleden
Veiligheidsmaatregelen na neerschieten Iraniër in Schoonhoven

SCHOONHOVEN (ANP) - Minister van Justitie en Veiligheid David van Weel zegt op X geïnformeerd te zijn door de politie over het neerschieten van een 36-jarige Iraniër in Schoonhoven donderdag. Volgens hem zijn verschillende autoriteiten alert en nemen die maatregelen.

4 uur geleden
Vijfde verdachte aangehouden voor explosie bij synagoge Rotterdam

ROTTERDAM (ANP) - De politie heeft een vijfde verdachte aangehouden voor de explosie vorige week bij de synagoge aan het A.B.N. Davidsplein in Rotterdam. Het gaat om een 19-jarige man uit Tilburg, die donderdag in zijn woonplaats is gearresteerd. Zijn rol wordt onderzocht, meldt de politie.

4 uur geleden
Uitslag in Doesburg iets veranderd na controle van stemmen

DOESBURG (ANP) - In de Gelderse gemeente Doesburg is de uitslag van de gemeenteraadsverkiezingen donderdag toch nog iets veranderd. De SP krijgt er een tweede zetel. Dat gaat ten koste van GroenLinks-PvdA. Die partij komt niet met drie mensen in de raad, maar met twee.

5 uur geleden
Waarnemers Europa willen meer geld voor lokale partijen Nederland

STRAATSBURG (ANP) - Lokale partijen zouden ook geld moeten krijgen voor hun werk, net als de plaatselijke afdelingen van landelijke partijen. Daarvoor pleit de Raad van Europa. Een betere vergoeding "zorgt voor een gelijker speelveld tussen partijen", stelt de organisatie daags na de gemeenteraadsverkiezingen in Nederland.

5 uur geleden
Peter Vandermeersch op non-actief na gebruik verzonnen AI-citaten

AMSTERDAM (ANP) - Voormalig NRC-hoofdredacteur Peter Vandermeersch is door uitgever Mediahuis tijdelijk geschorst omdat hij kunstmatige intelligentie gebruikte voor het schrijven van nieuwsbrieven. Daarin stonden citaten die door AI waren verzonnen, bevestigt de journalist in een blog na berichtgeving hierover van NRC.

5 uur geleden