Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Brekelmans sluit vredesonderhandelingen Oekraïne niet langer uit

Brekelmans sluit vredesonderhandelingen Oekraïne niet langer uit

DEN HAAG (ANP) - Defensieminister Ruben Brekelmans sluit onderhandelingen met Rusland over vrede in Oekraïne niet langer uit, zegt hij in een interview met dagblad Trouw. Daarbij moeten Europese leiders wat hem betreft het initiatief nemen, voordat Donald Trump dat doet.

Hier zit volgens de bewindsman haast bij. Trump wordt namelijk op 20 januari geïnstalleerd als president van de Verenigde Staten en heeft herhaaldelijk gezegd dat hij de oorlog in Oekraïne snel wil beëindigen.

Het is de eerste keer dat Brekelmans de optie van vredesonderhandelingen zo openlijk bespreekt. Tot nu toe was de positie van het kabinet dat pas onderhandeld moest worden als Oekraïne er klaar voor is.

Stroomversnelling

Sinds Trump is verkozen, komt het gesprek ook in Europa op gang. Brekelmans spreekt van een "stroomversnelling". Afgelopen donderdag spraken de Franse president Emmanuel Macron en de Poolse premier Donald Tusk elkaar in Warschau over een vredesproces.

"We moeten ervoor zorgen dat Europese landen aan tafel zitten, zodat Trump niet met Poetin beslist over de veiligheidsarchitectuur in Europa", aldus Brekelmans in het interview.

Vredesmacht

Met 27 lidstaten is het volgens de minister lastig om in de Europese Unie op één lijn te komen over beslissingen over een eventuele vredesmacht. "Gegeven de haast die er is, kun je besluiten om niet te wachten op unanimiteit in welk verband dan ook." Daarom noemt hij de optie om dat met een groep landen te doen.

"Oekraïne is groot en die bestandslijn - als die er zou komen - is lang. Als je dat op een geloofwaardige manier wil doen, heb je niet alleen veel landen nodig, maar ook grote landen", zegt de minister in Trouw.

Op eventuele Nederlandse deelname wil Brekelmans niet vooruitlopen. "Het hangt ervan af wat er dan precies voorligt en hoe dat eruitziet." Hij staat nog steeds "volledig achter" het beleid dat Nederland niet gaat meevechten in Oekraïne. Deelname aan een vredesmissie is volgens hem iets anders. "Het gaat over het handhaven van vrede."

Meer uit Politiek

PVV geeft, na eigen asieldraai, D66 schuld van sneuvelen asielwet

DEN HAAG (ANP) - De PVV geeft D66 de schuld dat de asielnoodmaatregelenwet dinsdag geen meerderheid kreeg in de Eerste Kamer. Die wet sneuvelde, omdat een aanpassing die hulp aan illegalen niet langer strafbaar maakt het ook niet haalde. Die was nodig voor het CDA en de SGP om de wet aan een meerderheid te helpen.

23 minuten geleden
Van den Brink: wegstemmen asielwetten 'gemiste kans'

DEN HAAG (ANP) - Asielminister Bart van den Brink (CDA) vindt het "een gemiste kans" dat de Eerste Kamer de asielnoodmaatregelenwet van zijn voorganger Marjolein Faber (PVV) heeft weggestemd. Hij wil zo snel mogelijk met alternatieve routes komen om een aantal maatregelen die daardoor niet doorgaan, alsnog bij wet te regelen.

27 minuten geleden
Senatoren D66 willen nieuw wetsvoorstel voor strenger asielbeleid

DEN HAAG (ANP) - De fracties van regeringspartijen D66 en CDA in de Eerste Kamer willen dat asielminister Bart van den Brink (CDA) eventuele nationale aanscherpingen van het Europese migratiepact in een nieuw wetsvoorstel opneemt. Dat hebben senatoren Boris Dittrich (D66) en Madeleine van Toorenburg (CDA) gezegd in stemverklaringen waarin zij uitlegden waarom hun fracties tegen de strenge asielwet van voormalig PVV-minister Marjolein Faber stemden.

31 minuten geleden
Ook asielnoodmaatregelenwet verworpen na tegenstem CDA en SGP

DEN HAAG (ANP) - De asielnoodmaatregelenwet is verworpen in de Eerste Kamer, nadat de aanpassing van de strafbaarstelling van illegaliteit daarvoor ook al was verworpen. CDA, SGP, de partijloze Robert van Gasteren en Bart Kroon van de BBB stemden tegen de wet, waardoor er geen meerderheid voor was.

1 uur geleden
Aanpassing asielnoodmaatregelenwet verworpen na tegenstem OPNL

DEN HAAG (ANP) - De aanpassing van de asielnoodmaatregelenwet is verworpen in de Eerste Kamer. Alleen de stem van Auke van der Goot van OPNL was nog niet bekend en hij stemde tegen. De aanpassing kreeg 37 stemmen voor en 38 tegen. De aanpassing was nodig voor het CDA en de SGP om de asielnoodmaatregelenwet te steunen.

1 uur geleden
Berendsen: druk op Israël moet worden vergroot

LUXEMBURG (ANP) - Minister Tom Berendsen vindt het belangrijk dat de EU de druk op Israël vergroot. "Het doel is niet het opschorten van het handelsdeel, het doel is gedragsverandering bij Israël. En daar werken we aan", zei hij dinsdagochtend in Luxemburg voor aanvang van een overleg tussen EU-ministers van Buitenlandse Zaken. De meerderheid van de Tweede Kamer heeft hem gevraagd er in Europa voor te pleiten om het handelsdeel van het associatieverdrag met Israël op te schorten.

3 uur geleden
PvdD Den Haag 'overvallen' door bericht 'op zijspoor gezet'

DEN HAAG (ANP) - De Partij voor de Dieren in de gemeente Den Haag is "overvallen" door een bericht dat de partij "op een zijspoor is gezet" binnen de Haagse minderheidscoalitie. Dat laat PvdD-raadslid Diego Demaree dinsdag weten in reactie op een artikel van Omroep West, dat meldt dat de partij uit de Haagse coalitie is gezet.

3 uur geleden