Brede oproep aan Gilead voor meer toegankelijk hiv-middel
FOSTER CITY (ANP/AFP) - De Amerikaanse farmaceut Gilead moet toestaan dat er meer en goedkopere versies komen van zijn nieuwe, veelbelovende medicijn tegen hiv. Meer dan driehonderd mensen, onder wie politici, gezondheidswetenschappers, activisten en beroemdheden als Gillian Anderson, Stephen Fry en Sharon Stone deden deze oproep donderdag in een brief aan topman Daniel O'Day.
De briefschrijvers noemen het medicijn Lenacapavir een "echte gamechanger" tegen hiv. Het middel is volgens hen vooral geschikt voor mensen die doorgaans zijn "uitgesloten van gezondheidszorg van hoge kwaliteit", omdat het maar twee keer per jaar ingespoten hoeft te worden.
De briefschrijvers roepen Gilead op om ervoor te zorgen dat "mensen in het mondiale Zuiden met hiv of risico lopen op hiv, op hetzelfde moment toegang kunnen krijgen tot dit baanbrekende medicijn als mensen in het mondiale Noorden."
Delen patenten
Gilead moet wat de briefschrijvers betreft zijn patenten delen met de Medicines Patent Pool, een internationale organisatie die wordt gesteund door de Verenigde Naties (VN). Andere farmaceuten kunnen het middel dan goedkoop produceren voor arme landen. Het medicijn van Gilead kan tegen 2030 een einde maken aan aids als bedreiging voor de volksgezondheid, aldus de brief. "Maar alleen als iedereen die er baat bij heeft, er toegang toe heeft." Hiv is het virus dat aids veroorzaakt.
"Ongelijkheid, niet de wetenschap, is de grootste barrière in de strijd tegen aids", zegt de Franse virologe die het hiv-virus mede heeft ontdekt, Françoise Barré-Sinoussi.
39 miljoen besmettingen
Volgens de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) waren in totaal 39 miljoen mensen in 2022 besmet met het hiv-virus. Twee derde daarvan woonde in Afrika. In 2022 zijn 630.000 mensen overleden aan de gevolgen van aids, onder wie 380.000 mensen uit Afrika.
Meer uit Financieel
BRUSSEL (ANP/BELGA) - ING schikt de Belgische witwaszaak rond oud-politicus Didier Reynders voor 1,6 miljoen euro. Dat heeft het Brusselse parket naar buiten gebracht.
7 minuten geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - Elon Musk wil een rechtszaak over mogelijke misleiding van beleggers afsluiten door 1,5 miljoen dollar te betalen. De Amerikaanse beurswaakhond, de Securities and Exchange Commission (SEC), klaagde 's werelds rijkste persoon aan omdat hij in 2022 te laat meldde dat hij een belang in berichtenplatform Twitter had opgebouwd. Hoewel hij bereid is een boete te betalen, ontkent Musk schuldig te zijn, meldt de SEC.
20 minuten geledenEINDHOVEN (ANP/BLOOMBERG) - De adviesprijs voor benzine in Nederland is dinsdag verder gestegen. Daarmee is benzine op Bevrijdingsdag duurder dan ooit, volgt uit cijfers van consumentencollectief UnitedConsumers.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP/BELGA) - Belgische supermarkten mogen volgend jaar weer sigaretten verkopen. Volksgezondheidsminister Frank Vandenbroucke legt zich volgens Belgische media neer bij een uitspraak hierover van het Grondwettelijk Hof over het tabaksverbod.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is dinsdag met een bescheiden winst aan de handelsdag begonnen. Beleggers op de financiële markten verwerkten een heropleving van gevechten in de wateren rondom Iran een dag eerder. Buiten Nederland kwam een aantal grote beursgenoteerde bedrijven met kwartaalcijfers, waarbij brouwer AB InBev goede sier maakte.
2 uur geledenZAANDAM (ANP) - In vier winkels van Albert Heijn in Amsterdam en Rotterdam gaan beveiligers bodycams dragen. Volgens Albert Heijn draait het om een proef om beter te kunnen omgaan met agressie en bedreigende situaties in de supermarkt.
2 uur geledenBRABAND (ANP) - De Deense woonwinkelketen JYSK wil in drie jaar zo'n honderd nieuwe winkels openen op centrale locaties in grote Europese steden, zoals Brussel, Barcelona, Boekarest en Dublin. Ook in Amsterdam komen er nog zeker twee nieuwe winkels bij, heeft de keten aangekondigd.
2 uur geleden