Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Brede oproep aan Gilead voor meer toegankelijk hiv-middel

Brede oproep aan Gilead voor meer toegankelijk hiv-middel

FOSTER CITY (ANP/AFP) - De Amerikaanse farmaceut Gilead moet toestaan dat er meer en goedkopere versies komen van zijn nieuwe, veelbelovende medicijn tegen hiv. Meer dan driehonderd mensen, onder wie politici, gezondheidswetenschappers, activisten en beroemdheden als Gillian Anderson, Stephen Fry en Sharon Stone deden deze oproep donderdag in een brief aan topman Daniel O'Day.

De briefschrijvers noemen het medicijn Lenacapavir een "echte gamechanger" tegen hiv. Het middel is volgens hen vooral geschikt voor mensen die doorgaans zijn "uitgesloten van gezondheidszorg van hoge kwaliteit", omdat het maar twee keer per jaar ingespoten hoeft te worden.

De briefschrijvers roepen Gilead op om ervoor te zorgen dat "mensen in het mondiale Zuiden met hiv of risico lopen op hiv, op hetzelfde moment toegang kunnen krijgen tot dit baanbrekende medicijn als mensen in het mondiale Noorden."

Delen patenten

Gilead moet wat de briefschrijvers betreft zijn patenten delen met de Medicines Patent Pool, een internationale organisatie die wordt gesteund door de Verenigde Naties (VN). Andere farmaceuten kunnen het middel dan goedkoop produceren voor arme landen. Het medicijn van Gilead kan tegen 2030 een einde maken aan aids als bedreiging voor de volksgezondheid, aldus de brief. "Maar alleen als iedereen die er baat bij heeft, er toegang toe heeft." Hiv is het virus dat aids veroorzaakt.

"Ongelijkheid, niet de wetenschap, is de grootste barrière in de strijd tegen aids", zegt de Franse virologe die het hiv-virus mede heeft ontdekt, Françoise Barré-Sinoussi.

39 miljoen besmettingen

Volgens de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO) waren in totaal 39 miljoen mensen in 2022 besmet met het hiv-virus. Twee derde daarvan woonde in Afrika. In 2022 zijn 630.000 mensen overleden aan de gevolgen van aids, onder wie 380.000 mensen uit Afrika.

Meer uit Financieel

Ook Rabo en ABN AMRO stappen in Europees project voor stablecoin

AMSTERDAM (ANP) - Ook Rabobank en ABN AMRO sluiten zich aan bij een groep Europese banken voor de lancering van een zogeheten euro-stablecoin. Met deze cryptomunt willen de banken een Europees alternatief bieden voor de door de Verenigde Staten gedomineerde stablecoinmarkt.

11 minuten geleden
Defensiebedrijf CSG boekt meer omzet na roerig kwartaal

PRAAG (ANP) - Het Tsjechische defensiebedrijf CSG, met beursnotering in Amsterdam, heeft mede door een groei in verkoop van defensiesystemen meer omzet geboekt. Dat meldt het bedrijf in zijn kwartaalcijfers. Eerder deze maand kwam CSG nog in opspraak nadat onderzoeksplatform Hunterbrook het bedrijf had beschuldigd van "verfraaiing van cijfers" en "ruzies in de top van het bedrijf".

43 minuten geleden
Inflatiezorgen drukken de stemming op aandelenbeurs Amsterdam

AMSTERDAM (ANP) - De aandelenbeurs in Amsterdam is woensdag licht lager aan de handelsdag begonnen. Zorgen over de toenemende inflatie houden beleggers bezig, wat een dag eerder ook al duidelijk werd op Wall Street. Daar eindigden de belangrijkste graadmeters toen lager, gevoed door de zorg dat sterke prijsstijgingen ook voor hogere rentes zullen zorgen.

1 uur geleden
Huurders klagen vaker over lekkages, vochtproblemen en schimmel

DEN HAAG (ANP) - De Huurcommissie heeft vorig jaar gemiddeld meer dan honderd bouwkundige onderzoeken per week uitgevoerd, 17 procent meer dan in 2024. Daarbij klaagden huurders steeds vaker over onder meer schimmel, lekkages en tocht, staat in het jaarverslag van de instantie die huurgeschillen beslecht.

1 uur geleden
IEA: verkoop elektrische auto's wereldwijd richting recordhoogte

PARIJS (ANP) - De verkoop van elektrische auto's wereldwijd ligt op koers om opnieuw een recordhoogte te bereiken. Dat zegt het Internationale Energieagentschap (IEA) in een onderzoek. Naar verwachting zullen er 23 miljoen elektrische auto's worden verkocht in 2026.

2 uur geleden
Staking op komst bij Samsung, vrees voor economische gevolgen

SEJONG (ANP/RTR) - Tienduizenden werknemers van Samsung dreigen te staken uit onvrede over het uitblijven van een deal over hogere bonussen. De vakbond van het bedrijf in Zuid-Korea heeft plannen waarbij 48.000 personeelsleden het werk achttien dagen neerleggen. Vanwege het grote belang van Samsung wordt gevreesd voor schade aan de economie.

2 uur geleden
Mercedes toont elektrische sportauto met geluid van brullende V8

STUTTGART (ANP/BLOOMBERG) - Mercedes-Benz heeft een elektrische sportwagen onthuld die klinkt als een brullende V8-benzinemotor, maar wordt aangedreven door drie krachtige elektromotoren. Daarmee richt de autofabrikant zich op kopers die de elektrische modellen van het merk tot nu toe links lieten liggen.

2 uur geleden