
Brede coalitie: doelen onhaalbaar als klimaatbeleid stokt
DEN HAAG (ANP) - Nederland dreigt de klimaatdoelen voor 2030 niet te halen als het demissionaire kabinet komende tijd niet verder kan gaan met het lopende klimaatbeleid. Daarvoor waarschuwt een brede coalitie van onder meer milieuorganisaties en het bedrijfsleven in een brief aan de Tweede Kamer.
"Wij roepen de Kamer op de klimaataanpak niet, zoals dat heet, controversieel te verklaren", zegt voorzitter Kees Vendrik van het Nationaal Klimaat Platform. "Als de klimaataanpak tot stilstand komt hebben we al gauw een of twee jaar vertraging. Dat tijdsverlies halen we niet meer in", voegt VNO-NCW-voorzitter Ingrid Thijssen toe. Zij verwijst naar de vorige Tweede Kamerverkiezingen in maart 2021. Destijds duurde het tot begin 2022 voor er pas weer een nieuw kabinet kon worden beëdigd.
Talloze ondernemers en de industrie zijn volgens de briefschrijvers, waaronder ook Greenpeace Nederland, Natuurmonumenten en landbouworganisatie LTO, al bezig met plannen voor verduurzaming van hun productie en dienstverlening. "Overal zijn burgers en coöperaties actief met besparing en opwek van eigen duurzame energie. Vele publieke uitvoerders werken dag in dag uit hard aan de energietransitie."
Veel te snel
Thijssen legt uit dat veel bedrijven nu ook op het punt staan de nodige investeringsbeslissingen te nemen. Daarom zou het niet goed zijn als er nieuwe onduidelijkheid en onzekerheid over het beleid ontstaat. Vendrik beaamt dit: "Burgers en bedrijven hebben de overheid nodig." Als bijlage bij de brief hebben de organisaties ook een lijst toegevoegd met daarop de specifieke onderwerpen waarmee het demissionaire kabinet gewoon verder zou moeten kunnen. Dan gaat het onder meer om het in de begrotingen toekennen van geld voor het Klimaatfonds en het oplossen van de problemen op het overvolle stroomnet.
Robert-Jan Smits, de bestuursvoorzitter van de Technische Universiteit Eindhoven, wees er in een interview met De Telegraaf op dat er nu al 6000 bedrijven zijn die vragen om een aansluiting op het elektriciteitsnet. Hij maakte daaruit op dat de energietransitie te snel gaat en Nederland veel te snel van het gas af gaat. Thijssen nuanceert dit: "Smits legt de vinger op de zere plek. Maar dat is precies de reden dat de klimaataanpak niet stil mag komen te liggen."
Meer uit Financieel
PARAMARIBO (ANP/RTR) - Het Maleisische oliebedrijf Petronas begint zondag met het boren naar olie voor de kust van Suriname. De proefboringen zijn bedoeld om extra oliereserves op te sporen, maakte het Surinaamse staatsoliebedrijf Staatsolie zaterdag bekend.
8 uur geledenPARIJS (ANP) - Vanaf 2028 kan Europa het zonder Russisch gas stellen, doordat er in de Verenigde Staten en Qatar volop nieuwe exportinstallaties voor vloeibaar gemaakt aardgas (lng) worden gebouwd. Dat zei Patrick Pouyanné, topman van het Franse olie- en gasconcern TotalEnergies.
8 uur geledenMOSKOU (ANP/BLOOMBERG) - Rusland heeft zijn exportheffing op tarwe voor het eerst naar nul verlaagd sinds de invoering in juni 2021, om de stagnerende graanverkoop aan te jagen. De maatregel volgt op een sterke daling van de Russische export van tarwe. Het land is wereldwijd de grootste exporteur van deze graansoort, maar voerde in juni slechts 1,12 miljoen ton uit. Dat is een kwart van de hoeveelheid van een jaar geleden.
9 uur geledenSJANGHAI (ANP/AFP) - China heeft zaterdag zijn eerste Legoland geopend, het grootste attractiepark van de Legoketen ter wereld. Duizenden bezoekers trokken naar het nieuwe park in Shanghai, dat het toerisme in China moet aanjagen.
10 uur geledenWENEN (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Het oliekartel OPEC+ gaat de olieproductie volgende maand aanzienlijk sterker verhogen dan eerder voorzien. Onder leiding van Saudi-Arabië en Rusland verhoogt de alliantie de productie met 548.000 vaten per dag. In de voorgaande maanden werd de productie telkens met 411.000 vaten per dag opgevoerd. Dit was al drie keer zo veel als oorspronkelijk gepland.
10 uur geledenHANOI (ANP/BLOOMBERG) - De economie van Vietnam is in de eerste helft van dit jaar met ruim 7,5 procent gegroeid, de hoogste groei in meer dan tien jaar. Dat komt vooral door een sterke export. De Vietnamese economie profiteert ook in toenemende mate van het toerisme.
11 uur geledenWENEN (ANP/BLOOMBERG) - Het oliekartel OPEC+ zal in augustus de olieproductie fors sterker opvoeren dan aanvankelijk verwacht. Onder leiding van Saudi-Arabië en Rusland verhoogt de alliantie de productie met 550.000 vaten per dag, aldus afgevaardigden. In de voorgaande maanden werd de productie telkens met 411.000 vaten per dag opgevoerd.
13 uur geleden