Brandganzen vertrekken niet meer allemaal naar Hoge Noorden
WAGENINGEN (ANP) - Brandganzen vertrekken in het vroege voorjaar niet meer allemaal naar het Hoge Noorden. Brandganzen golden heel lang als typische trekvogels, maar het dier heeft zich inmiddels zo goed aangepast aan Nederlandse omstandigheden dat een deel van de vogels na de overwintering gewoon hier blijft en ook broedt. De blijvers doen het net zo goed als de trekkers, aldus dierecoloog Chiel Boom van het Nederlands Instituut voor Ecologie NIOO-KNAW.
De brandganspopulatie in Nederland is sinds de jaren zeventig van de vorige eeuw sterk gegroeid. In die tijd overwinterden ongeveer 20.000 dieren in Nederland. Nu zijn het er meer dan 1,2 miljoen. De meeste brandganzen die naar Nederland komen, zijn afkomstig van Nova Zembla en Zweden. Trekkende brandganzen arriveren tegen december en gaan rond maart weer naar koude gebieden om te broeden, zegt Vogelbescherming Nederland.
Boom stelt vast dat ganzen die niet meer trekken wat meer tijd voor het broeden nemen. Ze hebben ook minder haast, aldus de dierecoloog, want ze hoeven geen vetreserves op te bouwen voor het arctisch klimaat. Ook profiteren ganzen die niet meer trekken van een veel langer beschikbaar voedselaanbod. De dieren zijn over het algemeen minder actief dan hun trekkende soortgenoten, stelde Boom vast met een soort stappenteller voor ganzen.
Het is volgens NIOO-KNAW belangrijk om onder andere vanwege de klimaatverandering meer te begrijpen van de vogeltrek. Het onderzoek naar de brandganzen heeft voor nieuwe inzichten gezorgd. Het is belangrijk dat de vogeltrek wel blijft bestaan, want trekvogels hebben veel invloed op een gebied waar ze onderweg rusten. Mensen zouden voor aantrekkelijke omstandigheden in zulke gebieden kunnen zorgen.
Meer uit Binnenland
NIJMEGEN (ANP) - Burgemeester Hubert Bruls heeft excuses aangeboden voor de rol van het Nijmeegse gemeentebestuur in het koloniale slavernijsysteem. Dat deed de burgemeester op een besloten bijeenkomst met betrokkenen op de Radboud Universiteit. De excuses zijn een reactie op de uitkomsten van een onderzoek van de Nijmeegse universiteit uit 2025 naar het slavernijverleden van de stad, en daaropvolgende gesprekken.
4 uur geledenTEHERAN (ANP) - De Iraanse regering ontbiedt de Nederlandse ambassadeur in dat land vanwege een voorval met een ambassademedewerker eerder deze week. Dat meldt het Iraanse staatspersbureau IRNA. Ambassadeur Emiel de Bont moet uitleg komen geven op het ministerie van Buitenlandse Zaken over de onder de Iraanse wet verboden inhoud van de bagage van zijn stafmedewerker, waaronder een Starlink-terminal.
5 uur geledenUTRECHT (ANP) - Tientallen extreemrechtse demonstranten van Defend Netherlands zijn in Utrecht aangekomen in de buurt van politiek centrum ACU. Daar houden ze een herdenking voor de Franse uiterst-rechtse activist Quentin Deranque. Er wordt met vuurwerk gegooid en de sfeer is grimmig.
6 uur geledenUTRECHT (ANP) - In de binnenstad van Utrecht heeft zich aan het begin van de avond een groep van 150 tot 200 mensen verzameld die tegen het extreemrechtse Defend Netherlands demonstreren. De groep roept leuzen als "nooit meer fascisme". De politie is in de buurt aanwezig.
6 uur geledenUTRECHT (ANP) - Kinderen spelen gemiddeld weer iets vaker buiten dan twee jaar geleden. Dat concluderen Jantje Beton en branchevereniging Spelen & Bewegen na onderzoek. Gemiddeld speelt een kind nu 7,6 uur per week buiten, tegenover 7,2 uur in 2024. In 2022 was het nog 9,9 uur per week.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft een celstraf van zestien maanden, waarvan acht voorwaardelijk, geƫist tegen de 33-jarige Stefan V. voor het vernielen van 32 graven en urnen op begraafplaats Westduin in Den Haag. Dat gebeurde in februari en maart vorig jaar. V. ontkende donderdag in de rechtbank in Den Haag dat hij achter de vernielingen zit.
10 uur geledenALMELO (ANP) - Een 43-jarige man is donderdag veroordeeld tot een gevangenisstraf van achttien jaar en tien maanden. In augustus 2024 had hij zijn ex ontvoerd en verkracht. Ook probeerde hij haar te vermoorden door haar te wurgen, nadat zij een einde had gemaakt aan hun relatie. Van de rechtbank in Almelo moet hij haar ook een schadevergoeding van ruim 30.000 euro betalen.
11 uur geleden