Boze reacties na bezoek Israëlische minister aan Tempelberg
JERUZALEM (ANP/AFP/RTR) - Een bezoek van de uiterst rechtse Israëlische minister Itamar Ben-Gvir (Nationale Veiligheid) en andere joodse gelovigen aan de Tempelberg in Jeruzalem heeft geleid tot internationale kritiek. Egypte, Jordanië, Qatar en de Palestijnen reageerden verontwaardigd, bericht nieuwszender Al Jazeera.
De Europese Unie veroordeelt het bezoek als "een provocatie". Ben-Givir ging naar het Haram al-Sharif of het Verheven Heiligdom zoals het in de moslimwereld bekendstaat. De Verenigde Naties spreken van een "onnodige provocatie" van de kant van de Israëlische bewindsman. Washington noemt het incident "onacceptabel".
De Tempelberg in het door Israël bezette Oost-Jeruzalem geldt voor zowel moslims als joden als een heilige plaats. Er verschenen dinsdag op sociale media beelden van een bezoek van Ben-Gvir aan de Al-Aqsamoskee. Joden mogen daar volgens de huidige afspraken niet bidden, tot frustratie van hardliners als de veiligheidsminister. De islamitische stichting die het complex beheert, zegt dat er ook zo'n 2250 andere joodse bezoekers waren.
Bidden
Israëlische media berichten dat sommige van die bezoekers zijn gefilmd terwijl ze aan het bidden waren. "Ons beleid is om bidden toe te staan", verklaarde Ben-Gvir, die zich ook uitsprak tegen onderhandelingen met Hamas. Het kantoor van de Israëlische premier Benjamin Netanyahu benadrukte vervolgens dat het beleid voor de Tempelberg niet wordt aangepast. "Er is geen privébeleid voor een minister."
Het bezoek leidt evenwel tot woedende reacties. Een woordvoerder van de Palestijnse president Mahmoud Abbas sprak over een "provocatie" en riep de Verenigde Staten op in te grijpen. Jordanië hekelde de "bestorming" van het religieuze complex en noemde dat een "flagrante schending van internationale wetgeving".
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Republikeinse volksvertegenwoordiger Thomas Massie wil volgende week een stemming afdwingen over een afzettingsprocedure tegen de Amerikaanse defensieminister Pete Hegseth. Dat zei hij tegen CNN. Meerdere Republikeinse bronnen verwachten dat het Huis van Afgevaardigden daarmee instemt.
1 uur geledenHONGKONG (ANP/AFP) - De Hongkongse democratieactivist Joshua Wong is veroordeeld tot nog eens tien jaar gevangenisstraf wegens samenspanning met buitenlandse mogendheden. De 30-jarige oud-studentenleider zit al bijna zes jaar vast en zou naar verwachting in januari vrijkomen.
2 uur geledenSEOUL (ANP/AFP) - Zuid-Korea stuurt een patrouillevliegtuig en een explosievenopruimingsteam naar wateren bij de Straat van Hormuz. Volgens het ministerie van Defensie moet de missie de commerciële scheepvaart en de energievoorziening beschermen.
3 uur geledenMÜNCHEN (ANP/DPA) - De Duitse politicus Hubert Aiwanger, vicepremier en minister van Economische Zaken van de deelstaat Beieren, is overleden. Dat meldt persbureau DPA op basis van hooggeplaatste bronnen binnen de Beierse regering. Aiwanger is 55 jaar geworden.
3 uur geledenPARIJS (ANP) - Het Franse lagerhuis heeft woensdag het belastingdeel van de begroting voor 2027 verworpen. Alle 458 parlementariërs van de Assemblée Nationale die hun stem uitbrachten, stemden tegen, melden Franse media waaronder BFMTV. Twee parlementariërs onthielden zich van stemming. Daarmee is de volledige begroting in eerste lezing verworpen.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Democratische fractievoorzitter in het Huis van Afgevaardigden, Hakeem Jeffries, heeft zich kandidaat gesteld voor het voorzitterschap van het Huis. Een dag na de verkiezingszege van de Democraten vroeg Jeffries zijn collega's in een brief om zijn kandidatuur te steunen.
8 uur geledenHOUSTON (ANP) - De Amerikaanse ruimtetelescoop Swift is woensdag vergaan in de dampkring. Hij eindigde als een vuurbal. Het is nog niet bekend of brokstukken de ondergang hebben overleefd en zijn ingeslagen op aarde.
9 uur geleden