Boze Belgische vakbondsleden bij vergadering Ahold Delhaize
ZAANDAM (ANP) - Tientallen vakbondsleden uit België hebben in Zaandam bij de ingang van de aandeelhoudersvergadering van winkelconcern Ahold Delhaize geprotesteerd. Met luid gejoel en leuzen tegen topman Frans Muller maakten ze duidelijk dat ze fel gekant zijn tegen de verkoop van Belgische winkels van dochterbedrijf Delhaize aan franchisenemers. Daardoor verslechteren de arbeidsvoorwaarden voor personeel en neemt de kans op baanverlies toe, vrezen de bonden ACV Puls en BBTK.
Demonstranten riepen onder andere "Franske Muller zakkenvuller" en "we zullen niet vertrekken". Leden van de socialistische vakbond BBTK vinden dat naar schatting 9200 werknemers van 128 winkels "feitelijk worden gedumpt" doordat ze overgaan naar zelfstandige winkeluitbaters.
"We laten Ahold Delhaize in de spiegel kijken. Ze verhogen het dividend met ruim 10 procent, maar die hogere winst komt op kap van het personeel. Ahold Delhaize laat zich van zijn lafste kant zien", zei een BBTK-lid. Edwin Muller van ACV Puls vulde aan dat het een wrang gevoel is dat de sociale zekerheid van veel winkelbediendes achteruitgaat terwijl onder aandeelhouders meer winst wordt verdeeld.
Stakingen
In totaal stond een groep van ruim honderd Belgische vakbondsleden voor een ingang van evenementencentrum Taets in Zaandam. Een politieagent stond erbij om in de gaten te houden of de gemoederen niet te hoog opliepen. Aandeelhouders konden gewoon naar binnen, ook omdat verderop een andere ingang open was. FNV is ook aanwezig bij de aandeelhoudersvergadering. De vakbond heeft aandelen van Ahold Delhaize en is van plan een werkneemster van Etos aan het woord te laten. Volgens FNV-bestuurder Cindy Onvlee verdienen winkelmedewerkers te weinig om een leefbaar loon te verdienen en die boodschap probeert FNV over te brengen.
Bij veel supermarkten van Delhaize staken medewerkers. De supermarktketen heeft naar verschillende supermarkten deurwaarders gestuurd om die stakingen ongedaan te maken.
De aandeelhoudersvergadering trekt meerdere actiegroepen. Milieudefensie-leden met aandelen van het winkelconcern gaan bijvoorbeeld vragen stellen over het klimaatbeleid van het bedrijf en FNV vraagt om hogere lonen voor werknemers.
Meer uit Financieel
ANTWERPEN (ANP/BELGA) - De eerste gereinigde schepen zijn zaterdagnacht en zondagochtend vertrokken uit containerterminals van de haven van Antwerpen na het olielek. Dat meldt het Antwerpse havenbedrijf in een update. De opruimwerkzaamheden zijn na het olielek in het Deurganckdok nog volop aan de gang.
5 uur geledenDUBLIN (ANP/RTR) - De Ierse politie heeft zondag een einde gemaakt aan de protestactie met vrachtwagens en tractoren in hoofdstad Dublin na dagenlange demonstraties tegen de sterk gestegen brandstofprijzen door de oorlog in het Midden-Oosten. Door die protesten werd het verkeer in delen van het centrum van Dublin geblokkeerd.
7 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - Iran verwacht dat de beschadigde olieraffinage- en distributiecapaciteit van het land binnen twee maanden weer grotendeels hersteld zal zijn. Dat heeft de Iraanse plaatsvervangend minister voor Olie zondag gezegd. Herstelwerkzaamheden zijn gaande aan energiefaciliteiten die zijn beschadigd door aanvallen.
8 uur geledenRIYAD (ANP/RTR) - Saudi-Arabië heeft de transportcapaciteit van de belangrijke oost-westelijke oliepijpleiding in het land volledig hersteld. Die capaciteit werd verminderd door een aanval op een pompstation van de pijpleiding. Volgens het Saudische energieministerie is de transportcapaciteit weer terug op ongeveer 7 miljoen vaten olie per dag.
10 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het is verstandig dat het Nederlandse kabinet nog niet meteen een pakket maatregelen heeft aangekondigd om de energie- en brandstofrekening van huishoudens te verlagen. Dat heeft de Nederlandse bestuurder van het Internationaal Monetair Fonds (IMF) Marnix van Rij gezegd in gesprek met het ANP. Volgens hem is de keuze van het kabinet tot nu toe in lijn met het advies van het IMF: ga niet te snel.
10 uur geledenBERLIJN (ANP/DPA) - Piloten van luchtvaartmaatschappij Lufthansa gaan maandag en dinsdag staken, heeft vakbond Cockpit aangekondigd. De piloten staken voor een betere pensioensregeling en een nieuwe cao. Ook personeel van dochterondernemingen CityLine en Eurowings doet mee aan de actie, net als Lufthansa Cargo.
1 dag geledenDUBLIN (ANP) - Twee op de drie tankstations in Ierland zitten zaterdag aan het eind van de dag vermoedelijk zonder brandstof als de blokkades in het land aanhouden. Daarvoor waarschuwt de Ierse brancheorganisatie voor brandstoffenleveranciers bij de publieke omroep RTE. Sinds dinsdag vinden protestacties in Ierland plaats, waarbij onder meer brandstofdepots en een belangrijke raffinaderij worden geblokkeerd.
1 dag geleden