Boze Belgische vakbondsleden bij vergadering Ahold Delhaize
ZAANDAM (ANP) - Tientallen vakbondsleden uit België hebben in Zaandam bij de ingang van de aandeelhoudersvergadering van winkelconcern Ahold Delhaize geprotesteerd. Met luid gejoel en leuzen tegen topman Frans Muller maakten ze duidelijk dat ze fel gekant zijn tegen de verkoop van Belgische winkels van dochterbedrijf Delhaize aan franchisenemers. Daardoor verslechteren de arbeidsvoorwaarden voor personeel en neemt de kans op baanverlies toe, vrezen de bonden ACV Puls en BBTK.
Demonstranten riepen onder andere "Franske Muller zakkenvuller" en "we zullen niet vertrekken". Leden van de socialistische vakbond BBTK vinden dat naar schatting 9200 werknemers van 128 winkels "feitelijk worden gedumpt" doordat ze overgaan naar zelfstandige winkeluitbaters.
"We laten Ahold Delhaize in de spiegel kijken. Ze verhogen het dividend met ruim 10 procent, maar die hogere winst komt op kap van het personeel. Ahold Delhaize laat zich van zijn lafste kant zien", zei een BBTK-lid. Edwin Muller van ACV Puls vulde aan dat het een wrang gevoel is dat de sociale zekerheid van veel winkelbediendes achteruitgaat terwijl onder aandeelhouders meer winst wordt verdeeld.
Stakingen
In totaal stond een groep van ruim honderd Belgische vakbondsleden voor een ingang van evenementencentrum Taets in Zaandam. Een politieagent stond erbij om in de gaten te houden of de gemoederen niet te hoog opliepen. Aandeelhouders konden gewoon naar binnen, ook omdat verderop een andere ingang open was. FNV is ook aanwezig bij de aandeelhoudersvergadering. De vakbond heeft aandelen van Ahold Delhaize en is van plan een werkneemster van Etos aan het woord te laten. Volgens FNV-bestuurder Cindy Onvlee verdienen winkelmedewerkers te weinig om een leefbaar loon te verdienen en die boodschap probeert FNV over te brengen.
Bij veel supermarkten van Delhaize staken medewerkers. De supermarktketen heeft naar verschillende supermarkten deurwaarders gestuurd om die stakingen ongedaan te maken.
De aandeelhoudersvergadering trekt meerdere actiegroepen. Milieudefensie-leden met aandelen van het winkelconcern gaan bijvoorbeeld vragen stellen over het klimaatbeleid van het bedrijf en FNV vraagt om hogere lonen voor werknemers.
Meer uit Financieel
UTRECHT (ANP) - De groei in het aantal ondernemingen in Nederland was in ruim tien jaar niet zo laag, meldt de Kamer van Koophandel (KVK). Het aantal geregistreerde bedrijven steeg in 2025 met minder dan 1 procent ten opzichte van een jaar eerder. De KVK spreekt van "stagnatie van het ondernemerslandschap".
4 uur geledenUTRECHT (ANP) - De groei in het aantal ondernemingen in Nederland was in ruim tien jaar niet zo laag, meldt de Kamer van Koophandel (KVK). Het aantal geregistreerde bedrijven steeg in 2025 met minder dan 1 procent ten opzichte van een jaar eerder. De KVK spreekt van "stagnatie van het ondernemerslandschap".
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenbeurzen zijn woensdag opnieuw met verlies gesloten. Beleggers in New York verwerkten kwartaalcijfers van de grote banken Bank of America, Wells Fargo en Citigroup. Daarnaast kwamen er onder meer gegevens over de winkelverkopen in de Verenigde Staten.
6 uur geledenDEARBORN (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Autofabrikant Ford Motor heeft een werknemer geschorst die dinsdag scheldwoorden riep tegen president Donald Trump tijdens zijn bezoek aan een Ford-fabriek in Dearborn in de Amerikaanse staat Michigan. Dat zegt de vakbond United Auto Workers (UAW) die de medewerker steunt.
9 uur geledenSCHIPHOL (ANP) - Luchthaven Schiphol heeft vorig jaar in totaal 68,8 miljoen passagiers verwerkt, een stijging vergeleken met een jaar eerder toen het ging om 66,8 miljoen reizigers. Daarmee liggen de reizigersaantallen nog wel lager dan voor de coronapandemie, want in 2019 werd het recordaantal van 71,7 miljoen reizigers verwelkomd door Schiphol
11 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de aandelenbeurs in Amsterdam is woensdag iets lager gesloten. De grootste dalers in de hoofdindex waren onder meer chiptoeleverancier Besi, uitzender Randstad en postkluisjesbedrijf InPost. Zwaargewicht Shell stond wel bij de winnaars, wat voor tegenwicht zorgde.
12 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De ondernemingskamer beslist uiterlijk op 11 februari of er een onderzoek komt naar de gang van zaken bij de Nijmeegse chipmaker Nexperia. Als zo'n onderzoek er komt, blijven ook voorlopige ingrepen bij het bedrijf in stand.
12 uur geleden