Bouwwerkzaamheden aan gaspijplijn Nord Stream 2 hervat
BERLIJN (ANP/DPA) - De bouwwerkzaamheden aan de omstreden gaspijplijn Nord Stream 2 van Rusland naar Duitsland zijn hervat, meldt een woordvoerder van het bedrijf dat over de pijpleiding gaat. Met Nord Stream 2 moet de capaciteit voor gasleveranties van Rusland aan Duitsland worden verdubbeld.
De pijpleiding, die door de Oostzee loopt, zou al voor meer dan 90 procent af zijn. De bouwwerkzaamheden werden vorig jaar opgeschort nadat de Verenigde Staten sancties instelden tegen partijen die betrokken zijn bij het project. Volgens de VS vormt Nord Stream 2 een bedreiging voor de veiligheid van de Europese Unie omdat die daardoor afhankelijker wordt van Rusland.
In december vorig jaar werden de bouwwerkzaamheden op het Deense eiland Bornholm stilgelegd nadat de Zwitserse eigenaar van twee bouwschepen het werk had neergelegd onder de Amerikaanse druk. In dezelfde maand voerden de VS een wet in die de meeste betrokken bedrijven 30 dagen de tijd geeft om zicht terug te trekken uit het project. Persbureau Bloomberg meldde vorige maand dat het Amerikaanse parlement, het Congres, het eens is geworden over sancties tegen bedrijven en investeerders die betrokken zijn bij de aanleg van de gaspijplijn.
Tegenstanders van de pijpleiding, waaronder de VS, Polen en Oekraïne, zeggen dat Nord Stream 2 Duitsland in een economische wurggreep van de Russen brengt. De Duitse regering stelt juist dat de gaspijplijn zorgt voor een directe en zekere energietoevoer.
Meer uit Buitenland
MOSKOU (ANP) - Het vredesplan van de Amerikaanse president Donald Trump voor Oekraïne omvat voorstellen om Russische energieleveranties aan Europa te herstellen, grote Amerikaanse investeringen in Russische zeldzame aardmetalen en energie, en het aanwenden van bevroren Russische staatsactiva. Dat schrijft zakenkrant The Wall Street Journal.
1 uur geledenWASHINGTON/OSLO/CARACAS (ANP/AFP/RTR) - President Donald Trump heeft gezegd dat de VS voor de kust van Venezuela een grote olietanker hebben opgebracht. Hij zei dit tegen verslaggevers en voegde eraan toe dat er "meer dingen gebeuren, daar horen jullie later over".
9 uur geledenSOFIA (ANP/AFP) - Tienduizenden Bulgaren hebben in Sofia en andere steden betoogd tegen de regering en tegen corruptie. Begin deze maand waren er ook grote demonstraties van vooral jongeren. Het werd een uiting van Gen Z in Bulgarije genoemd. De coalitieregering trok onder druk van de protestgolf de voorgenomen begrotingsplannen op 3 december in. Volgens Bulgaarse media waren de protesten van woensdag nog groter dan die op 1 december.
10 uur geledenKATHMANDU (ANP/AFP) - Nepal heeft een overeenkomst gesloten met vertegenwoordigers van de Gen Z-protestbeweging. Het gaat om een pakket maatregelen die moeten leiden tot minder corruptie en beter bestuur. Interim-premier Sushila Karki, een voormalige opperrechter, sprak tijdens een plechtigheid in Kathmandu over een "mijlpaal".
12 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Bij een grote operatie van de Franse politie in heel het land zijn woensdag een twintigtal mensen aangehouden omdat ze worden verdacht van het kopen van illegale sekspoppen die een kinderlijk uiterlijk hebben. Vijf van de verdachten zijn bekend bij de politie wegens pedofiele praktijken.
13 uur geledenREYKJAVIK (ANP) - IJsland gaat in navolging van onder meer Nederland en Spanje volgend jaar niet naar het Eurovisie Songfestival. Dat is woensdag besloten tijdens een bestuursvergadering van de publieke omroep RÚV, maakte de omroep zelf bekend. Vorige week maakte de European Broadcasting Union (EBU), de organisator van het songfestival, bekend dat Israël mee mag doen aan de editie van volgend jaar in Oostenrijk. Hierop besloot een aantal landen het evenement te boycotten.
14 uur geledenPARIJS (ANP) - De leiders van de drie belangrijkste Europese landen hebben de Amerikaanse president Donald Trump gebeld over de jongste Oekraïne-vredesplannen van de Verenigde Staten. Er is druk diplomatiek verkeer tussen de VS, Europa, Oekraïne en Rusland nu de VS mikken op een doorbraak in de dagen voor Kerstmis.
14 uur geleden