Bouwwerkzaamheden aan gaspijplijn Nord Stream 2 hervat
BERLIJN (ANP/DPA) - De bouwwerkzaamheden aan de omstreden gaspijplijn Nord Stream 2 van Rusland naar Duitsland zijn hervat, meldt een woordvoerder van het bedrijf dat over de pijpleiding gaat. Met Nord Stream 2 moet de capaciteit voor gasleveranties van Rusland aan Duitsland worden verdubbeld.
De pijpleiding, die door de Oostzee loopt, zou al voor meer dan 90 procent af zijn. De bouwwerkzaamheden werden vorig jaar opgeschort nadat de Verenigde Staten sancties instelden tegen partijen die betrokken zijn bij het project. Volgens de VS vormt Nord Stream 2 een bedreiging voor de veiligheid van de Europese Unie omdat die daardoor afhankelijker wordt van Rusland.
In december vorig jaar werden de bouwwerkzaamheden op het Deense eiland Bornholm stilgelegd nadat de Zwitserse eigenaar van twee bouwschepen het werk had neergelegd onder de Amerikaanse druk. In dezelfde maand voerden de VS een wet in die de meeste betrokken bedrijven 30 dagen de tijd geeft om zicht terug te trekken uit het project. Persbureau Bloomberg meldde vorige maand dat het Amerikaanse parlement, het Congres, het eens is geworden over sancties tegen bedrijven en investeerders die betrokken zijn bij de aanleg van de gaspijplijn.
Tegenstanders van de pijpleiding, waaronder de VS, Polen en Oekraïne, zeggen dat Nord Stream 2 Duitsland in een economische wurggreep van de Russen brengt. De Duitse regering stelt juist dat de gaspijplijn zorgt voor een directe en zekere energietoevoer.
Meer uit Buitenland
VATICAANSTAD (ANP/RTR) - Paus Leo XIV heeft maandag de Venezolaanse oppositieleider en Nobelprijswinnares María Corina Machado ontmoet, meldt het Vaticaan. Het was tot nu toe niet duidelijk waar Machado zich bevond nadat ze in december in het geheim van Venezuela naar Noorwegen was gereisd om de vredesprijs in ontvangst te nemen. Het is niet bekend waarover ze met de paus heeft gesproken.
16 minuten geledenPARIJS (ANP) - Het Louvre blijft maandag gesloten vanwege een personeelsstaking. Eerder op de dag meldde het beroemde Parijse museum nog wellicht gedeeltelijk te openen.
48 minuten geledenHELSINKI (ANP) - De Finse autoriteiten laten het vrachtschip Fitburg vertrekken. Dat vaartuig was op verdenking van sabotage aan de ketting gelegd nadat een kabel op de zeebodem was beschadigd. Er zit nog een bemanningslid vast en andere opvarenden kregen een reisverbod opgelegd.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Bij het Internationaal Gerechtshof (ICJ) in Den Haag is de genocidezaak tegen Myanmar begonnen. Die werd door Gambia aangespannen om het verdrijven van de Rohingya-minderheid in het Aziatische land in 2016 en 2017. Daarbij werden zo'n 700.000 mensen door veiligheidstroepen gedwongen te vluchten naar buurland Bangladesh. Velen werden vermoord, verkracht of zagen hun woonplaatsen in de as gelegd worden.
2 uur geledenAHMEDABAD (ANP/RTR/DPA) - Duitsland wil op veiligheidsgebied nauwer samenwerken met India. Zo moet de Aziatische grootmacht minder afhankelijk worden van Rusland, stelde de Duitse bondskanselier Friedrich Merz tijdens zijn eerste bezoek aan India sinds zijn aantreden.
2 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP/RTR) - Iran is niet op zoek naar oorlog, maar is daar wel op voorbereid. Dat zei buitenlandminister Abbas Araghchi. De Amerikaanse president Donald Trump heeft gedreigd met militair ingrijpen in het land vanwege de aanhoudende gewelddadige protesten.
2 uur geledenWARSCHAU (ANP/RTR) - De voormalige Poolse minister van Justitie Zbigniew Ziobro heeft asiel gekregen in Hongarije. Dat meldt de oud-bewindsman op X. In zijn bericht spreekt hij zijn dank uit voor de regering van de Hongaarse premier Viktor Orbán en hekelt hij die van de Poolse premier Donald Tusk vanwege de lopende onderzoeken naar hem.
4 uur geleden