Bouw stikstoffabriek Gasunie hervat na conflict aannemers
GRONINGEN (ANP) - De bouw van de stikstoffabriek van Gasunie in Zuidbroek wordt weer hervat en zal in de komende maanden worden afgerond. Volgens het staatsgasbedrijf is het conflict dat enige tijd geleden tussen de betrokken aannemers was ontstaan, bijgelegd en is voortzetting van de werkzaamheden weer mogelijk.
Extra personeel is aangetrokken om de fabriek, die voor ongeveer 90 procent gereed is, verder af te bouwen. Ruim 500 medewerkers, afkomstig uit heel Europa, moeten ervoor zorgen dat de fabriek in de Groningse plaats eind augustus klaar is. De eerste stikstofproductie vindt dan in oktober plaats. Eerder werd gehoopt dat de fabriek al in het eerste kwartaal van 2022 in gebruik kon worden genomen, maar dat werd door de coronapandemie al opgeschoven naar de zomer van dit jaar.
De nieuwe stikstoffabriek is nodig om de gaswinning in Groningen zo snel mogelijk terug te brengen naar nul. Gronings gas is namelijk anders van samenstelling dan het meeste geïmporteerde gas. Door stikstof toe te voegen wordt dat buitenlandse gas geschikt gemaakt voor gebruik in Nederland. Met de ingebruikname van de stikstofinstallatie in Zuidbroek kan jaarlijks maximaal tien miljard kubieke meter geïmporteerd gas op de gewenste kwaliteit worden gebracht.
De aangepaste planning heeft volgens Gasunie geen gevolgen voor de benodigde gaswinning uit het Groningenveld. Dit komt omdat de marktvraag naar aardgas ondertussen aanzienlijk is teruggelopen. Daarnaast heeft de overheid onlangs besloten om nog geen productielocaties van het Groningenveld definitief te sluiten vanwege de geopolitieke situatie rond de oorlog in Oekraïne. De andere bestaande stikstofinstallaties van Gasunie kunnen hierdoor voldoende productie leveren.
Meer uit Financieel
SAN JOSE (ANP/BLOOMBERG) - De topman van Adobe stapt op bij het softwareconcern. Topman Shantanu Narayen is achttien jaar de bestuursvoorzitter van Adobe en blijft aan totdat een opvolger is gevonden, meldt het bedrijf bij het bekendmaken van zijn kwartaalresultaten.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn donderdag met flinke minnen gesloten. Beleggers reageerden op ontwikkelingen rond de Iranoorlog en de verder stijgende olieprijzen. Het sluiten van de Straat van Hormuz en de Iraanse aanvallen op schepen hebben geleid tot zorgen over verstoringen in de aanvoer.
3 uur geledenLONDEN (ANP) - De Amerikaanse marine zal olietankers door de Straat van Hormuz begeleiden. Dit heeft de Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent donderdag gezegd tijdens een interview met Sky News. "Ik geloof dat zodra het militair mogelijk is, de Amerikaanse marine, mogelijk samen met een internationale coalitie, schepen zal begeleiden."
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse regering wil een scheepvaartwet opschorten om de stijgende olie- en benzineprijzen te dempen. Dat melden ingewijden tegen persbureau Bloomberg. Door de Iranoorlog en de vrijwel afgesloten Straat van Hormuz zijn de prijzen flink gestegen en de Amerikaanse president Donald Trump overweegt verschillende opties om de stijgingen tegen te gaan.
4 uur geledenPARIJS (ANP) - TotalEnergies verwacht 15 procent minder te produceren door de Iranoorlog. Het Franse olie- en gasconcern heeft in Qatar, Irak en voor de kust van de Verenigde Arabische Emiraten de productieactiviteiten gestaakt of is dat van plan.
6 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Een kopgroep van zes EU-lidstaten, waaronder Nederland, heeft een reeks voorstellen gedaan die moeten bijdragen aan de versterking van de concurrentiekracht van de EU. Een daarvan is de snelle invoering van de digitale euro.
6 uur geledenUTRECHT (ANP) - De grootste belangenvereniging voor huiseigenaren wil dat de Autoriteit Consument & Markt optreedt tegen aanbieders van vaste contracten die in de kleine lettertjes schrijven dat de prijzen tussentijds toch omhoog kunnen. Volgens de Vereniging Eigen Huis (VEH) kunnen consumenten hierdoor contracten niet goed vergelijken in hun zoektocht naar een energieleverancier.
6 uur geleden