Bonden: stakingen op komst bij garages en autodealers
UTRECHT (ANP) - Werknemers van motorvoertuigen- en tweewielerbedrijven zoals garages en autodealers gaan vanaf komende dinsdag staken in een cao-conflict tussen vakbonden FNV en CNV en brancheorganisatie BOVAG. Vannacht verstreek een deadline die de bonden hadden gesteld aan BOVAG om in te stemmen met de looneisen, maar daar werd volgens de bonden niet op ingegaan.
In Ridderkerk vindt dinsdag de eerste staking van 24 uur plaats. Die moet het begin zijn van een reeks regionale stakingen. FNV eist onder meer een loonsverhoging van 7 procent voor een cao van een jaar. BOVAG zou niet verder willen gaan dan 2,3 procent. De sector telt volgens de bonden ruim 84.500 werknemers.
Door de acties kunnen mensen bijvoorbeeld langer moeten wachten op onderhoudsbeurten aan auto's of reparaties van fietsen.
CNV: branche aantrekkelijker maken
"Het geld voor die 7 procent is er", zegt FNV-bestuurder Murat Sekercan. "Daarom handhaven we onze eisen. We merken dat er een grens is bereikt voor automonteurs. Zij verdienen al jaren veel te weinig."
CNV-onderhandelaar Nicole Engmann zegt de opstelling van de werkgevers onbegrijpelijk te vinden. "Door het toenemende personeelstekort is er sprake van oplopende werkdruk en groeiende wachtlijsten. Om die op te lossen moet je de branche juist aantrekkelijker maken om in te werken. Daar heb je een goede cao voor nodig."
Stakingsoproepen verstuurd
"Het is zwaar teleurstellend dat BOVAG niet met een fatsoenlijk voorstel is gekomen en dat ze nu ook het ultimatum hebben laten passeren. Werkgevers vinden het blijkbaar niet urgent genoeg", aldus Sekercan. FNV stelt dat het plan is om iedere week meerdere dagen te staken per regio. "Tenzij BOVAG alsnog in beweging komt. Ons voorstel ligt nog steeds op tafel en onze deur staat open."
CNV zegt dat de eerste stakingsoproepen voor de regio Rotterdam inmiddels zijn verstuurd. "Maar daarbij blijft het niet. Oproepen voor de andere regio's staan inmiddels ook klaar", aldus Engmann.
BOVAG: eis vakbonden onverantwoord
BOVAG vindt de acties jammer, aldus een woordvoerder. "BOVAG vindt de eis van de bonden om de lonen met 6 of 7 procent te verhogen onrealistisch en onverantwoord. In de vorige cao is immers al een hele forse loonsverhoging van opgeteld gemiddeld 10,5 procent afgesproken. Dat was een eenmalige uitschieter om de forse inflatie te compenseren en de branche aantrekkelijk te houden", aldus de brancheorganisatie.
Meer uit Financieel
NEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn woensdag met flinke verliezen gesloten. Het sentiment onder beleggers op Wall Street werd onder meer gedrukt door een stijging van de olieprijzen door de opgelopen spanningen in het Midden-Oosten. Daarnaast ging de aandacht uit naar de Amerikaanse inflatie die het hoogste niveau in meer dan drie jaar heeft bereikt.
1 uur geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Het Britse winkel- en sportconcern Frasers Group heeft een overnamebod gedaan op het Duitse modemerk Hugo Boss van 38 euro per aandeel in contanten. Frasers bezit al ruim een kwart van de aandelen Hugo Boss en wil nu de rest ook in handen krijgen voor een bedrag van bijna 2 miljard euro.
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is woensdag met kleine winst de handel uitgegaan. De olieprijzen gingen omhoog door hernieuwde spanningen in het Midden-Oosten na Amerikaanse vergeldingsaanvallen op Iran. Verder was er ook aandacht voor een Amerikaans inflatiecijfer.
6 uur geledenNEW YORK (ANP/BLOOMBERG) - Investeerders in het Midden-Oosten hebben grote interesse in de beursgang van SpaceX die vrijdag in New York moet plaatsvinden. Volgens bronnen tegen persbureau Bloomberg hebben de staatsfondsen van Saudi-Arabiƫ en Koeweit al voor miljarden dollars aan orders geplaatst voor aandelen SpaceX.
7 uur geledenVELDHOVEN (ANP) - ASML en vakbonden hebben een akkoord ondertekend over het sociaal plan voor de reorganisatie bij de chipmachinemaker, meldt vakbond De Unie. Het techbedrijf kondigde eerder dit jaar aan 1700 banen te schrappen omdat de organisatie te stroef was geworden. Nu is onder andere afgesproken dat er tot 1 mei volgend jaar geen gedwongen ontslagen mogen vallen.
8 uur geledenNEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenbeurzen zijn woensdag licht lager geopend. Dinsdag waren de aandelenmarkten in New York ook al overwegend met verliezen de handel uitgegaan. Nieuwe spanningen tussen Iran en de Verenigde Staten houden beleggers bezig.
8 uur geledenBASRA (ANP/BLOOMBERG) - Irak versnelt de olieverladingen in zijn belangrijkste haven en voert de export vanuit de Perzische Golf op. Dat blijkt volgens persbureau Bloomberg uit tankergegevens. Het is een nieuw teken dat grote landen van het oliekartel OPEC in het Midden-Oosten meer vaten door de Straat van Hormuz vervoeren.
9 uur geleden