Bonden: stakingen op komst bij garages en autodealers
UTRECHT (ANP) - Werknemers van motorvoertuigen- en tweewielerbedrijven zoals garages en autodealers gaan vanaf komende dinsdag staken in een cao-conflict tussen vakbonden FNV en CNV en brancheorganisatie BOVAG. Vannacht verstreek een deadline die de bonden hadden gesteld aan BOVAG om in te stemmen met de looneisen, maar daar werd volgens de bonden niet op ingegaan.
In Ridderkerk vindt dinsdag de eerste staking van 24 uur plaats. Die moet het begin zijn van een reeks regionale stakingen. FNV eist onder meer een loonsverhoging van 7 procent voor een cao van een jaar. BOVAG zou niet verder willen gaan dan 2,3 procent. De sector telt volgens de bonden ruim 84.500 werknemers.
Door de acties kunnen mensen bijvoorbeeld langer moeten wachten op onderhoudsbeurten aan auto's of reparaties van fietsen.
CNV: branche aantrekkelijker maken
"Het geld voor die 7 procent is er", zegt FNV-bestuurder Murat Sekercan. "Daarom handhaven we onze eisen. We merken dat er een grens is bereikt voor automonteurs. Zij verdienen al jaren veel te weinig."
CNV-onderhandelaar Nicole Engmann zegt de opstelling van de werkgevers onbegrijpelijk te vinden. "Door het toenemende personeelstekort is er sprake van oplopende werkdruk en groeiende wachtlijsten. Om die op te lossen moet je de branche juist aantrekkelijker maken om in te werken. Daar heb je een goede cao voor nodig."
Stakingsoproepen verstuurd
"Het is zwaar teleurstellend dat BOVAG niet met een fatsoenlijk voorstel is gekomen en dat ze nu ook het ultimatum hebben laten passeren. Werkgevers vinden het blijkbaar niet urgent genoeg", aldus Sekercan. FNV stelt dat het plan is om iedere week meerdere dagen te staken per regio. "Tenzij BOVAG alsnog in beweging komt. Ons voorstel ligt nog steeds op tafel en onze deur staat open."
CNV zegt dat de eerste stakingsoproepen voor de regio Rotterdam inmiddels zijn verstuurd. "Maar daarbij blijft het niet. Oproepen voor de andere regio's staan inmiddels ook klaar", aldus Engmann.
BOVAG: eis vakbonden onverantwoord
BOVAG vindt de acties jammer, aldus een woordvoerder. "BOVAG vindt de eis van de bonden om de lonen met 6 of 7 procent te verhogen onrealistisch en onverantwoord. In de vorige cao is immers al een hele forse loonsverhoging van opgeteld gemiddeld 10,5 procent afgesproken. Dat was een eenmalige uitschieter om de forse inflatie te compenseren en de branche aantrekkelijk te houden", aldus de brancheorganisatie.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De aangekondigde importheffingen van president Donald Trump zorgden maandag voor een nieuwe domper op de Europese aandelenmarkten. Tegen het einde van de handelsdag kwam de beurshandel extra onder druk door verliezen op Wall Street.
12 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De Consumentenbond roept mensen op voorzichtig te zijn met koptelefoons die volgens een recent onderzoek te veel schadelijke stoffen bevatten. "Wij raden aan om langdurig huidcontact met de koptelefoons die slecht uit het onderzoek komen te verminderen, houd hem bijvoorbeeld niet om je nek als je hem niet gebruikt. En heel simpel: doe hem niet in je mond. Sabbel bijvoorbeeld niet op het kabeltje terwijl je de koptelefoon draagt", meldt een woordvoerster van de Consumentenbond.
15 minuten geledenSAN DIEGO (ANP) - Onderzoekers van het Nederlandse technologiebedrijf ASML zeggen dat ze een doorbraak hebben bereikt waardoor hun chipmachines aanzienlijk krachtiger kunnen worden gemaakt. Door de lichtbron in de geavanceerde EUV-machines te verbeteren, kunnen er tegen het einde van dit decennium tot wel 50 procent meer chips worden gemaakt. Dat zegt Michael Purvis, een toptechnoloog bij ASML, in een gesprek met persbureau Reuters.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - Beleggers op de beurzen in New York namen maandag een afwachtende houding aan bij het begin van de handel. Dat kwam door de toegenomen onzekerheid rond het Amerikaanse handelsbeleid. Vrijdag veerde Wall Street nog op nadat het Amerikaanse Hooggerechtshof een groot deel van de importheffingen van president Donald Trump onwettig had verklaard. Trump kondigde daarop meteen een nieuw wereldwijd invoertarief van 10 procent aan op buitenlandse goederen en verhoogde dat tarief later naar 15 procent. Ook waarschuwde hij dat er de komende maanden nog meer heffingen zouden volgen.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De handelscommissie van het Europees Parlement heeft een stemming over de handelsdeal met de Verenigde Staten opnieuw uitgesteld. Dit vanwege nieuwe importheffingen die de VS dit weekend aankondigden nadat eerder heffingen waren verboden door het Amerikaanse Hooggerechtshof. De betekenis daarvan voor de handelsdeal is nog onduidelijk, waardoor de commissie een geplande stemming over een deel van de handelsdeal uitstelt.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De kosten van de wederopbouw van Oekraïne zijn bijna vier jaar na de inval van Rusland opgelopen tot 588 miljard dollar. Dat meldt de Wereldbank maandag in een rapport, in samenwerking met de Oekraïense regering, de Verenigde Naties en de Europese Commissie. Het bedrag is ruim 12 procent hoger dan een jaar geleden.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Handelschef van de Europese Commissie Maroš Šefčovič komt maandag bijeen met de handelsministers van de G7-landen om de nieuwe Amerikaanse importheffingen te bespreken. President Donald Trump legde afgelopen weekend wereldwijde tarieven van 15 procent op, na een voor hem ongunstige uitspraak van het Amerikaanse Hooggerechtshof op vrijdag. Dat leidde tot nieuwe onzekerheid.
4 uur geleden