Bonden: Schiphol-beveiligers bezorgd over plannen luchthaven
UTRECHT (ANP) - Volgens vakbonden FNV en CNV is op Schiphol grote onrust en boosheid ontstaan onder beveiligers. Aanleiding daarvoor zijn de plannen voor de toekomstige beveiliging van de luchthaven die begin deze maand werden gepresenteerd. Daarin gaat het aantal beveiligingsbedrijven op Schiphol van vijf naar drie. De bonden dringen in een brief aan op maatregelen om de onrust weg te nemen.
"Sinds die aankondiging van Schiphol hebben we enorm veel boze en bezorgde reacties gekregen van beveiligers", zegt Erik Maas, onderhandelaar namens CNV. Volgens hem is het personeel bang voor ingrijpende veranderingen, zoals andere roosters en werktijden. Daarover hebben sommige beveiligers individuele afspraken gemaakt met hun werkgever. "Ze maken zich zorgen dat een nieuwe werkgever zich niet zal houden aan die afspraken", stelt Maas.
De drie beveiligingsbedrijven zullen via een Europese aanbesteding worden gekozen. Per gekozen bedrijf wordt vervolgens een bv opgericht. Die komt voor 25 procent in handen van Schiphol, 75 procent van de aandelen zijn voor de respectievelijke beveiligingsbedrijven. Beveiligingspersoneel op Schiphol zal in dienst treden bij een van de drie nieuwe bv's, die in februari 2026 moeten starten met hun werkzaamheden.
'In gesprek'
Bij de aankondiging gaf Schiphol aan te begrijpen dat beveiligers onzekerheid kunnen ervaren. Maar de luchthaven stelde dat het "behoud van banen en goede arbeidsvoorwaarden vooropstaan". Het is dan ook aan Schiphol om de onrust weg te nemen, aldus de vakbonden. "Daar heeft Schiphol zelf alle belang bij, om nieuwe chaos op de luchthaven te voorkomen", besluit Maas.
Schiphol meldt kennis te hebben genomen van de brief. "We willen benadrukken dat we in gesprek zijn met de bonden om deze zorgen te adresseren", aldus de luchthaven. "We hechten veel waarde aan de feedback van de beveiligingsmedewerkers, waarmee we ook in aanloop naar de aanbesteding veel in gesprek zijn geweest. Het behoud van banen en goede arbeidsvoorwaarden blijven voor ons prioriteit. We blijven ons inzetten om een stabiele en veilige werkomgeving te waarborgen voor alle beveiligers."
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump dreigt Canada met nieuwe importheffingen van 100 procent op alle goederen uit het land. Hij wil die belastingen invoeren als Canada een handelsdeal sluit met China, schrijft hij op zijn berichtendienst Truth Social.
15 uur geledenTRIPOLI (ANP/RTR) - Libië heeft een overeenkomst gesloten met TotalEnergies uit Frankrijk en ConocoPhillips uit de Verenigde Staten om de eigen olieproductie op te voeren. De olieconcerns hebben een 25-jarige overeenkomst getekend met staatsbedrijf Waha Oil. Daar is meer dan 20 miljard dollar (16,9 miljard euro) aan buitenlandse investeringen mee gemoeid, meldde premier Abdulhamid al-Dbeibah op X.
15 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Air France gaat weer vliegen naar Dubai. Eerder schortte de Franse luchtvaartmaatschappij de vluchten naar het emiraat op vanwege de geopolitieke situatie in het Midden-Oosten.
17 uur geledenAMSTELVEEN (ANP) - Luchtvaartmaatschappij KLM heeft moeite met het omboeken van reizigers die zijn getroffen door de beslissing om voorlopig het luchtruim boven een aantal landen in het Midden-Oosten te mijden. Andere maatschappijen schrappen namelijk ook vluchten naar dat gebied. Daarom biedt KLM deze passagiers nog geen vervangende reis aan op zaterdag of zondag. "Zodra het kan, worden de passagiers omgeboekt", meldt het bedrijf op de eigen website.
18 uur geledenDAVOS (ANP) - De investeringsdrift in bepaalde delen van de AI-technologiesector heeft kenmerken van een zeepbel, zegt Google-onderzoeker Demis Hassabis tegen Financial Times. De chef van Googles onderzoeksafdeling naar kunstmatige intelligentie DeepMind verwacht dat zijn eigen werkgever daar weinig last van krijgt.
18 uur geledenPARIJS (ANP/BELGA) - Voedingsmiddelenconcern Danone heeft zijn terugroepactie van babyvoeding uitgebreid. Eerder werd bekend dat het Franse bedrijf in Singapore partijen babyvoeding terughaalde. Nu doet het bedrijf achter merken als Nutrilon en Nutricia dat ook in Frankrijk en een aantal andere landen.
19 uur geledenNEW YORK (ANP) - De olieprijzen zijn vrijdag behoorlijk gestegen door het oplopen van de spanningen rond Iran. De aandelenmarkten op Wall Street sloten de handelssessie evenwel af op een relatief rustige noot, na een turbulente week waarbij beleggers vooral reageerden op de dreiging van gewapend conflict over Groenland.
1 dag geleden