Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Boetebedrag COA voor te vol Ter Apel boven half miljoen euro

Boetebedrag COA voor te vol Ter Apel boven half miljoen euro

TER APEL (ANP) - De boete die het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) moet betalen aan de gemeente Westerwolde, is na de afgelopen nacht boven een half miljoen euro uitgekomen. In het aanmeldcentrum sliepen in de nacht van maandag op dinsdag 256 mensen meer dan de afgesproken 2000, en dus volgt opnieuw een boete van 15.000 euro.

Die dwangsom, die de gemeente waar het aanmeldcentrum ligt heeft afgedwongen via de rechter, moet het COA sinds 9 maart elke dag betalen, omdat de limiet steeds is overschreden. Ook daarvoor sliepen meerdere keren te veel mensen op het terrein, en dus komt de rekening nu boven de 500.000 euro uit. De boete kan maximaal oplopen tot 1,5 miljoen euro.

De nachtopvang in 2e Exloërmond was afgelopen nacht voor het laatst open. Daar sliepen 193 mensen. Vanaf dinsdagavond staan er tweehonderd bedden klaar in het Drentse Zuidwolde. Daar worden mensen in de avond voor eten en een bed naartoe gebracht, om in de ochtend weer naar het aanmeldcentrum in Ter Apel te gaan voor het vervolg van hun procedure.

Nieuwe opvangplekken

Al lange tijd stokt de doorstroom van mensen. Zo'n 20.000 statushouders, mensen die in Nederland mogen blijven, wachten in locaties van het COA op een woning. Voor mensen in het asieltraject wordt vervolgens gezocht naar tijdelijke (nood)opvangplekken. Hierdoor en door de hoge instroom van asielzoekers, slapen uiteindelijk meer mensen dan afgesproken in Ter Apel. Daar moet iedereen die een asielaanvraag wil doen, zich melden.

Het COA probeert statushouders nu in hotels te plaatsen in de buurt van een azc. "Dan hebben ze ondersteuning dichtbij als dat nodig is", legt een woordvoerder uit, "en als de onderdaktermijn na bijvoorbeeld twee maanden weer voorbij is, moeten ze weer terug naar dat azc".

Voorlopig heeft het COA geen zicht op nieuwe opvangplekken. "Onze locaties zitten voor 99 tot 100 procent vol", aldus de woordvoerder. Ook sluiten binnenkort weer een aantal grote opvangplekken. De spreidingswet, waarbij alle gemeenten volgens een verdeelsleutel verplicht een bepaald aantal plekken moeten aanbieden, gaat pas in 2025 uitkomst bieden. "Er worden nu geen grote, reguliere locaties aangeboden. Gemeenten willen wel helpen met kleine locaties en noodvoorzieningen, maar dat zijn druppels op een gloeiende plaat." Ondanks de slechte vooruitzichten is mensen buiten laten slapen, zoals vorige zomer in Ter Apel gebeurde, "geen optie".

Meer uit Binnenland

WHO: mogelijk zeven gevallen hantavirus op cruiseschip

GENEVE (ANP) - Naast de twee eerder door een laboratorium bevestigde besmettingen met het hantavirus op een Nederlands cruiseschip zijn er vijf vermoedelijke gevallen vastgesteld. Dat meldt de Wereldgezondheidsorganisatie WHO.

3 uur geleden
Burgemeesters waarschuwen voor 'echo's van onverdraagzaamheid'

DEN HAAG (ANP) - Bij plaatselijke dodenherdenkingen hebben meerdere burgemeesters maandagavond gewaarschuwd voor de staat van de samenleving en van de politiek. Daarin zien ze steeds meer extremisme.

5 uur geleden
Meeste demonstranten dodenherdenking weer op vrije voeten

AMSTERDAM (ANP) - Negen demonstranten die maandagavond rond de dodenherdenking op de Dam zijn aangehouden, zijn weer op vrije voeten. Onder hen is activist Frank van der Linde. Dat meldt hun advocaat Willem Jebbink. Drie andere cliënten van Jebbink worden nog verhoord. Hij verwacht dat ook zij in het komende uur worden vrijgelaten.

6 uur geleden
WO II-veteranen (103 en 105) ontsteken bevrijdingsvuur Wageningen

WAGENINGEN (ANP) - In Wageningen heeft burgemeester Floor Vermeulen rond middernacht traditiegetrouw het Nationaal Bevrijdingsvuur aangestoken, als startsein voor de viering van de vrijheid op 5 mei. Vermeulen werd vergezeld door twee veteranen uit de Tweede Wereldoorlog: de 103-jarige Robbie Hall uit het Verenigd Koninkrijk en de 105-jarige Johan Geneuglijk uit Nederland. De plechtigheid was op het plein voor Hotel De Wereld, waar in 1945 werd onderhandeld over de Duitse capitulatie.

6 uur geleden
Gewonden en aanhoudingen na geweld in Den Helder

DEN HELDER (ANP) - Door een of meerdere steekpartijen in Den Helder zijn maandagavond twee mensen gewond geraakt en naar het ziekenhuis gebracht. De politie heeft drie verdachten aangehouden. Een van de gewonden is tevens verdachte, zei een woordvoerster. De politie zoekt nog uit wat er precies is gebeurd in de Noord-Hollandse havenstad.

6 uur geleden
Honderden mensen bij alternatieve herdenking in Den Haag

DEN HAAG (ANP) - Zo'n vijfhonderd mensen bezochten maandagavond de alternatieve dodenherdenking in Den Haag, die dit jaar op het Lange Voorhout werd gehouden. Dat zag een verslaggever van het ANP. Het is de tweede keer dat deze herdenking is georganiseerd, onder anderen oud-ambtenaren en diplomaten zitten achter het initiatief.

9 uur geleden
Nederland staat twee minuten stil voor de oorlogsslachtoffers

AMSTERDAM (ANP) - Op veel plaatsen in Nederland waren mensen maandagavond om 20.00 uur twee minuten stil voor iedereen die tijdens of na de Tweede Wereldoorlog is omgekomen in oorlogssituaties of bij vredesoperaties. Bij de Nationale Herdenking op de Dam in Amsterdam blies een trompettist het taptoesignaal, waarna de duizenden aanwezigen stilte in acht namen. Om 20.02 uur klonk het Wilhelmus.

9 uur geleden