Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Boetebedrag COA voor te vol Ter Apel boven half miljoen euro

Boetebedrag COA voor te vol Ter Apel boven half miljoen euro

TER APEL (ANP) - De boete die het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) moet betalen aan de gemeente Westerwolde, is na de afgelopen nacht boven een half miljoen euro uitgekomen. In het aanmeldcentrum sliepen in de nacht van maandag op dinsdag 256 mensen meer dan de afgesproken 2000, en dus volgt opnieuw een boete van 15.000 euro.

Die dwangsom, die de gemeente waar het aanmeldcentrum ligt heeft afgedwongen via de rechter, moet het COA sinds 9 maart elke dag betalen, omdat de limiet steeds is overschreden. Ook daarvoor sliepen meerdere keren te veel mensen op het terrein, en dus komt de rekening nu boven de 500.000 euro uit. De boete kan maximaal oplopen tot 1,5 miljoen euro.

De nachtopvang in 2e Exloërmond was afgelopen nacht voor het laatst open. Daar sliepen 193 mensen. Vanaf dinsdagavond staan er tweehonderd bedden klaar in het Drentse Zuidwolde. Daar worden mensen in de avond voor eten en een bed naartoe gebracht, om in de ochtend weer naar het aanmeldcentrum in Ter Apel te gaan voor het vervolg van hun procedure.

Nieuwe opvangplekken

Al lange tijd stokt de doorstroom van mensen. Zo'n 20.000 statushouders, mensen die in Nederland mogen blijven, wachten in locaties van het COA op een woning. Voor mensen in het asieltraject wordt vervolgens gezocht naar tijdelijke (nood)opvangplekken. Hierdoor en door de hoge instroom van asielzoekers, slapen uiteindelijk meer mensen dan afgesproken in Ter Apel. Daar moet iedereen die een asielaanvraag wil doen, zich melden.

Het COA probeert statushouders nu in hotels te plaatsen in de buurt van een azc. "Dan hebben ze ondersteuning dichtbij als dat nodig is", legt een woordvoerder uit, "en als de onderdaktermijn na bijvoorbeeld twee maanden weer voorbij is, moeten ze weer terug naar dat azc".

Voorlopig heeft het COA geen zicht op nieuwe opvangplekken. "Onze locaties zitten voor 99 tot 100 procent vol", aldus de woordvoerder. Ook sluiten binnenkort weer een aantal grote opvangplekken. De spreidingswet, waarbij alle gemeenten volgens een verdeelsleutel verplicht een bepaald aantal plekken moeten aanbieden, gaat pas in 2025 uitkomst bieden. "Er worden nu geen grote, reguliere locaties aangeboden. Gemeenten willen wel helpen met kleine locaties en noodvoorzieningen, maar dat zijn druppels op een gloeiende plaat." Ondanks de slechte vooruitzichten is mensen buiten laten slapen, zoals vorige zomer in Ter Apel gebeurde, "geen optie".

Meer uit Binnenland

Dijksma: omwonenden explosie opgevangen voor zolang als nodig is

UTRECHT (ANP) - Voor inwoners van Utrecht die niet terug naar huis kunnen door de grote explosie en brand in het centrum, heeft de gemeente opvang geregeld "voor zolang als dat nodig is". Burgemeester Sharon Dijksma zei donderdagavond tegen RTV Utrecht dat momenteel aan tientallen mensen onderdak wordt geboden in hotel Karel V.

10 minuten geleden
Kamer wil deel bezuiniging ontwikkelingshulp ongedaan maken

DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil zeer tegen de zin van het demissionaire kabinet een bezuiniging van 141 miljoen euro terugdraaien op de begroting van staatssecretaris Aukje de Vries (Buitenlandse Handel en Ontwikkelingshulp, VVD). Dat bleek donderdag tijdens de behandeling van de begroting.

45 minuten geleden
Plan in de maak voor ophalen auto's uit garage vlakbij explosie

UTRECHT (ANP) - De Veiligheidsregio Utrecht bekijkt momenteel wanneer mensen hun auto kunnen ophalen bij de parkeergarage aan de Utrechtse Springweg, vlakbij de Visscherssteeg waar donderdag een grote explosie plaatsvond. De veiligheidsregio zegt een plan op te stellen en later met meer informatie te komen.

1 uur geleden
Brandweer Utrecht: lukt redelijk om bij brandhaard te komen

UTRECHT (ANP) - Het lukt de brandweer in Utrecht "redelijk" om bij de brandhaard te komen in het pand waar donderdagmiddag een explosie was. Een woordvoerder van de veiligheidsregio laat weten dat gebouwen instabiel zijn en scheuren hebben en dat daarom de brand van buitenaf wordt bestreden. Er zijn meerdere panden ingestort.

1 uur geleden
Meerdere panden ingestort door explosie in centrum Utrecht

UTRECHT (ANP) - Door de explosie in het centrum van Utrecht zijn meerdere panden ingestort, meldt Veiligheidsregio Utrecht donderdagavond in een update. Vier gewonden zijn overgebracht naar het calamiteitenhospitaal van het UMC Utrecht. In de omgeving is veel schade.

1 uur geleden
Omwonenden brand Utrecht opgevangen in hotel Karel V

UTRECHT (ANP) - Omwonenden die hun huis niet meer in kunnen na de grote explosie en brand in het centrum van Utrecht, worden opgevangen in hotel Karel V. Dat ligt niet ver van de getroffen Visscherssteeg. Een woordvoerster van de gemeente weet niet om hoeveel mensen het gaat.

1 uur geleden
Burgemeester maakt zich zorgen over gewonden bij explosie Utrecht

UTRECHT (ANP) - Burgemeester Sharon Dijksma is geraakt door de explosie en brand in het centrum van Utrecht en maakt zich zorgen over de mensen die gewond zijn geraakt. Dat zegt ze donderdagmiddag vlakbij de Visscherssteeg, waar de brand nog altijd woedt. Volgens Veiligheidsregio Utrecht gaat het om zeker vier gewonden. Mogelijk liggen er ook mensen onder het puin.

2 uur geleden