Boetebedrag COA voor te vol Ter Apel boven half miljoen euro
TER APEL (ANP) - De boete die het Centraal Orgaan opvang asielzoekers (COA) moet betalen aan de gemeente Westerwolde, is na de afgelopen nacht boven een half miljoen euro uitgekomen. In het aanmeldcentrum sliepen in de nacht van maandag op dinsdag 256 mensen meer dan de afgesproken 2000, en dus volgt opnieuw een boete van 15.000 euro.
Die dwangsom, die de gemeente waar het aanmeldcentrum ligt heeft afgedwongen via de rechter, moet het COA sinds 9 maart elke dag betalen, omdat de limiet steeds is overschreden. Ook daarvoor sliepen meerdere keren te veel mensen op het terrein, en dus komt de rekening nu boven de 500.000 euro uit. De boete kan maximaal oplopen tot 1,5 miljoen euro.
De nachtopvang in 2e Exloërmond was afgelopen nacht voor het laatst open. Daar sliepen 193 mensen. Vanaf dinsdagavond staan er tweehonderd bedden klaar in het Drentse Zuidwolde. Daar worden mensen in de avond voor eten en een bed naartoe gebracht, om in de ochtend weer naar het aanmeldcentrum in Ter Apel te gaan voor het vervolg van hun procedure.
Nieuwe opvangplekken
Al lange tijd stokt de doorstroom van mensen. Zo'n 20.000 statushouders, mensen die in Nederland mogen blijven, wachten in locaties van het COA op een woning. Voor mensen in het asieltraject wordt vervolgens gezocht naar tijdelijke (nood)opvangplekken. Hierdoor en door de hoge instroom van asielzoekers, slapen uiteindelijk meer mensen dan afgesproken in Ter Apel. Daar moet iedereen die een asielaanvraag wil doen, zich melden.
Het COA probeert statushouders nu in hotels te plaatsen in de buurt van een azc. "Dan hebben ze ondersteuning dichtbij als dat nodig is", legt een woordvoerder uit, "en als de onderdaktermijn na bijvoorbeeld twee maanden weer voorbij is, moeten ze weer terug naar dat azc".
Voorlopig heeft het COA geen zicht op nieuwe opvangplekken. "Onze locaties zitten voor 99 tot 100 procent vol", aldus de woordvoerder. Ook sluiten binnenkort weer een aantal grote opvangplekken. De spreidingswet, waarbij alle gemeenten volgens een verdeelsleutel verplicht een bepaald aantal plekken moeten aanbieden, gaat pas in 2025 uitkomst bieden. "Er worden nu geen grote, reguliere locaties aangeboden. Gemeenten willen wel helpen met kleine locaties en noodvoorzieningen, maar dat zijn druppels op een gloeiende plaat." Ondanks de slechte vooruitzichten is mensen buiten laten slapen, zoals vorige zomer in Ter Apel gebeurde, "geen optie".
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Voormalig tv-presentator Jan Lenferink is vrijdag overleden. Dat heeft zijn familie aan het ANP laten weten.
51 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Turkije heeft volgens de Nederlandse buitenlandminister Tom Berendsen gedreigd met een tegenaanval tegen Iran, als dat land Turkije nog eens beschiet. Dat zei de minister in Café Kockelmann. Eerder op de avond sprak hij met zijn Turkse ambtsgenoot Hakan Fidan.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Minister van Buitenlandse Zaken Tom Berendsen (CDA) heeft Defensie gevraagd om te helpen Nederlanders terug te halen die in het Midden-Oosten zijn gestrand. Dat zei hij in Café Kockelmann.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De wens van de Tweede Kamer om verliezen uit sparen en beleggen te verrekenen met inkomsten uit eerdere jaren, kost in de eerste vijf jaar 3,4 miljard euro. Dat schrijft staatssecretaris Eelco Eerenberg (Financiën, D66) in een Kamerbrief. Een motie die hierom vroeg, werd vorige week aangenomen met steun van coalitiepartij VVD.
4 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In de gevangenissen ontstaat dit jaar een tekort van 265 cellen als er niet wordt ingegrepen, verwacht staatssecretaris Claudia van Bruggen (Justitie). Door allerlei noodmaatregelen is er op dit moment geen cellentekort, hoewel de gevangenissen overvol zijn. In een Kamerbrief kondigt de D66'er aan dat ze dit najaar "aanvullende maatregelen" wil nemen om dit te voorkomen. Ze schrijft nog niet welke.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De afgelopen week was "exemplarisch" voor de zwakke positie die de Europese Unie heeft op het wereldtoneel, zei Rob Jetten. Het ging in zijn wekelijkse persconferentie over de uiteenlopende standpunten van EU-landen rond de oorlog in Iran. "Wil Europa de taal van de macht leren spreken en serieus meedoen op het wereldtoneel, dan zal ook op dit vlak de Europese samenwerking aanzienlijk moeten verbeteren."
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Nederlandse militairen kunnen mogelijk slachtoffer worden van de oorlog met Iran, zei Rob Jetten vrijdagmiddag tijdens zijn wekelijkse persconferentie. "We schatten de kans heel klein in dat dit risico er is. Maar 100 procent uitsluiten kan in deze snel escalerende geweldssituatie denk ik nooit." De D66-premier had het specifiek over de mogelijke inzet van een Nederlands marinefregat in de Middellandse Zee. Frankrijk heeft hierom gevraagd en het kabinet wil hier maandag een besluit over nemen.
8 uur geleden