Boerenorganisaties willen betere bescherming tegen activisten
DEN HAAG (ANP) - Acht belangenorganisaties van boeren en tuinders roepen de overheid op agrariërs beter te beschermen tegen dierenrechtenactivisten en misbruik van hun gegevens. Boeren hebben de afgelopen jaren te maken gekregen met onder meer bedreigingen, brandstichting en stalinbraken door actievoerders.
De acties hebben gezorgd voor een blijvend gevoel van onveiligheid in de hele sector, stellen Agractie, Farmers Defence Force (FDF), de Nederlandse Vakbond Pluimveehouders (NVP), de Producentenorganisatie Varkenshouderij (POV), de Nederlandse Melkveehouders Vakbond (NMV), de Vereniging van Kalverhouders (VVK), de Dutch Dairymen Board (DDB) en de Nederlandse Akkerbouw Vakbond (NAV).
Via de Wet open overheid (Woo) zouden mensen bijvoorbeeld adressen in handen krijgen en delen. "Omdat bij boeren het bedrijf ook hun woonadres is, betekent dit een ernstige inbreuk op de privacy en het gevoel van veiligheid. Hieraan moet met spoed een einde komen", vinden de organisaties.
Privéadressen
Ondanks alle toezeggingen vanuit de politiek over de zorgen en de toenemende dreiging zijn concrete acties volgens de belangenbehartigers uitgebleven. Ze willen dat beleid komt waarmee boeren beter worden beschermd tegen activisme en misbruik van gegevens. Zo willen ze dat boeren hun privéadressen niet meer hoeven te melden bij het delen van emissiegegevens.
Eerder vroegen enkele media het ministerie van Landbouw via de Woo om de bedrijfsgegevens van boerenbedrijven, zodat ze kunnen berekenen hoe effectief het stikstofbeleid van het kabinet is. Boerenorganisaties gingen hiertegen in bezwaar. Vorige maand oordeelde de Raad van State dat minister Femke Wiersma bedrijfsgegevens uit bepaalde jaren binnen twee weken openbaar moet maken.
Verder zeggen de belangenorganisaties woensdag onder meer dat de overheid meer aandacht moet besteden aan de voedselzekerheid in Nederland en dat Den Haag agrariërs minder regels moet opleggen bovenop EU-beleid. Bij het aanpakken van de stikstofproblemen zou de overheid zich meer moeten richten op het in stand houden van de natuur.
Meer uit Financieel
LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - De Britse rechts-radicale partij Reform UK heeft een recorddonatie toegezegd gekregen van een medeoprichter van cryptobeurs en handelsplatform BitMEX. Miljardair Ben Delo heeft gezegd 36 miljoen pond, ongeveer 42 miljoen euro, te schenken aan de partij van Nigel Farage.
2 uur geledenSANTA CLARA (ANP/RTR) - Nvidia, de belangrijkste chipverkoper ter wereld voor kunstmatige intelligentie, is in gesprek met Anthropic om in de beursgang van het AI-bedrijf te investeren. Dat vertellen twee ingewijden aan persbureau Reuters over wat mogelijk de grootste beursgang ooit kan worden.
4 uur geledenMILAAN (ANP/RTR) - De Italiaanse premier Giorgia Meloni verwacht dat de economie van het land dit jaar met 1 procent groeit. De politica deed haar voorspelling in een interview met de Italiaanse krant Il Foglio.
5 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - Diesel tanken is zaterdag iets duurder geworden in Nederland. Uit cijfers van UnitedConsumers komt naar voren dat de gemiddelde adviesprijs voor een liter diesel is gestegen naar 2,725 euro, bijna 2 cent meer dan vrijdag. De gemiddelde benzineprijs is volgens het consumentenvoordeelplatform ook iets toegenomen tot 2,702 euro.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse president Donald Trump staat ervoor open dat Chinese autofabrikanten elektrische auto's in de Verenigde Staten produceren, mits ze daarvoor Amerikaanse werknemers inzetten. De feitelijke Amerikaanse blokkade op de import van Chinese auto's wil hij wel handhaven.
9 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben tankers die door de Straat van Hormuz varen gevraagd dat alleen op bepaalde tijdstippen te doen, zodat het Amerikaanse leger bescherming kan bieden. De maatregel volgt op een toename van Iraanse aanvallen op schepen die 's nachts door de zeestraat varen, meldt de Financial Times.
9 uur geledenSAN FRANCISCO (ANP/RTR) - AI-systemen van ChatGPT-maker OpenAI hebben al in mei honderden schadelijke softwarepakketten geüpload naar het platform RubyGems. Dat zeggen AI-onderzoekers. Het incident gebeurde twee maanden voordat AI-systemen van OpenAI tijdens veiligheidstests inbraken bij het programmeursplatform Hugging Face.
9 uur geleden