Boerenactiegroep FDF woedend om strengere stikstofnormen
DEN HAAG (ANP) - Farmers Defence Force (FDF) vindt het "beschamend en eenzijdig" dat het demissionair kabinet de stikstofnormen de komende jaren wil aanscherpen op basis van de zogeheten kritische depositiewaarde (KDW). "Er wordt totaal niet gemeld wat er allemaal mis is met die KDW's. We kunnen daar zonder enige twijfel over zeggen dat ze onbetrouwbaar zijn", stelt Sieta van Keimpema van de boerenorganisatie.
Het ministerie van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit maakte donderdag, na onderzoek door Wageningen University & Research (WUR), bekend dat de stikstofnormen strenger zullen worden. De KDW die nu gehanteerd wordt, bepaalt hoeveel stikstof maximaal mag neerslaan voordat natuurschade ontstaat. De rechter toetst aan hand van deze KDW.
"De KDW's zijn vastgesteld via een model waarvan het RIVM heeft toegegeven dat die er met een factor 200 naast kan zitten. In het rapport van Johan Remkes is al vastgesteld dat KDW's niet geschikt zijn en onrealistisch laag zijn vastgesteld", stelt Van Keimpema, die aan de Tweede Kamerverkiezingen meedoet namens Belang van Nederland (BVNL). "En nu worden deze verkeerde aannames gebruikt om bedrijven eruit te jagen", vervolgt ze.
Kamervragen
Van Keimpema wil dat er Kamervragen gesteld gaan worden over de kwestie. "We zijn blijkbaar ook vergeten dat alle bedrijven die stikstof uitstoten een vergunning moeten hebben. Maar de aandacht gaat weer volledig uit naar de agrarische sector."
Farmers Defence Force gaat "elke boer die voor de rechter komt" voorzien van rapporten om ze bij te staan. "En dan is het een knappe rechter als hij wil constateren dat KDW's in Nederland op een goede manier zijn vastgesteld", besluit Van Keimpema.
Meer uit Financieel
SAN FRANCISCO (ANP/RTR) - OpenAI is van plan zijn chatbot ChatGPT ingrijpend te vernieuwen. Het Amerikaanse techbedrijf wil er een "superapp" van maken met programmeertools en zogenoemde AI-agents om de omzet te verhogen in aanloop naar een mogelijke beursgang, meldt zakenkrant Financial Times zondag op basis van ingewijden.
1 uur geledenVELDHOVEN (ANP) - ASML heeft Elon Musk uitgenodigd voor een intern evenement. Dat bevestigt een woordvoerster van de Veldhovense chipmachinemaker na berichtgeving van het Eindhovens Dagblad (ED). Musk zal tijdens de besloten technologieconferentie "zijn visie delen op AI, robotica, ruimtevaart en halfgeleiderproductie". Zijn bijdrage vindt virtueel plaats.
19 uur geledenSINT-PETERSBURG (ANP/RTR) - Amerikaanse energiebedrijven hebben het meeste baat bij de afsluiting van de Straat van Hormuz. Dat zei topman Igor Sechin van de grote Russische olieproducent Rosneft zaterdag. Hij waarschuwde wel dat aanhoudende spanningen in de belangrijke zeestraat de langetermijnvraag naar olie zullen ondermijnen.
21 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Frankrijk is de grootste tarweproducent van Europa, maar importeert steeds meer meel, volgt uit nieuwe cijfers van de Franse meelindustrie. Volgens de sector komt dat door toenemende aankopen van supermarktketens, die daarmee Franse producenten in moeilijkheden brengen.
21 uur geledenLOS GATOS (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Netflix heeft een nieuwe voorzitter benoemd. Jay Hoag volgt medeoprichter Reed Hastings op, die het streamingplatform deze week na bijna dertig jaar heeft verlaten.
23 uur geledenLOS ANGELES (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Verschillende Amerikaanse staten bereiden een rechtszaak voor om de overname van Warner Bros. Discovery door Paramount Skydance te blokkeren. Dat melden persbureaus Bloomberg en Reuters op basis van ingewijden. Californië, waar de entertainmentindustrie is gevestigd, neemt daarbij het voortouw.
1 dag geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met forse verliezen het weekend ingegaan, waarbij vooral de technologiegraadmeter Nasdaq keihard daalde door zware koersdalingen in de chipsector. Het sentiment op Wall Street werd gedrukt door de verwachting dat de Amerikaanse centrale bank de rente kan gaan verhogen om de hoge inflatie tegen te gaan. Die verwachting werd extra versterkt door een beter dan verwacht cijfer over de Amerikaanse banengroei.
1 dag geleden